Najważniejsze wiadomości
Żydowskie kosztowności zakopane w czasie II wojny światowej odkryto podczas prac budowlanych w jednym z polskich miasteczek
Skarb przedmiotów, które prawdopodobnie zostały zakopane podczas II wojny światowej, najprawdopodobniej przez Żydów, został odkryty podczas dużego projektu renowacji w polskim mieście Łódź. Jest to drugie duże znalezisko w tym miejscu, które zostało ogłoszone w tym roku.
Wśród zakopanych płytko i przykrytych papą kosztowności oraz luźno ułożonych cegieł znajdują się monety, zegary i fragmenty żyrandola.
Ale jest też szereg przedmiotów związanych z judaizmem, m.in. kieliszki i kielichy kiduszowe, świeczniki i kadzielnice – zauważa łódzki konserwator zabytków (ŁWKZ), który zapowiedział znalezisko. ŁWKZ przyjmuje, że obiekty zostały zakopane w czasie lub tuż przed II wojną światową.
Przed wojną w Łodzi mieszkało ponad 200 000 Żydów, co stanowiło około jednej trzeciej mieszkańców miasta. Po inwazji niemieckich nazistów w 1939 r. miasto było drugim co do wielkości gettem w okupowanej przez Niemców Europie. Tylko Warszawa była większa.
W czasie wojny blisko 150 tys. Żydów zostało deportowanych z getta do obozów zagłady w Chełmnie i Auschwitz-Birkenau. Wielu innych zginęło w samym getcie.Po wyzwoleniu Łodzi w 1945 r. mieszkało w mieście mniej niż 1000 Żydów.
W styczniu br. ŁWKZ poinformował, że podczas prac remontowych zabytkowej kamienicy przy ul. Północnej w centrum miasta odsłonięto ponad 400 ukrytych przedmiotów, w tym wiele związanych z wyznaniem żydowskim.
Podczas prac remontowych w Łodzi odkryto ponad 400 przedmiotów, najprawdopodobniej ukrytych przez Żydów w czasie II wojny światowej.
Wśród nich były dwie Chanuki, których miasto używało podczas obchodów Chanuki osiemdziesiąt lat po jej pogrzebie w zeszłym miesiącu https://t.co/KlCr4ORPJE
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 stycznia 2023 r
Najnowsze znalezisko jest częścią tych samych prac renowacyjnych, które kosztują 45 milionów złotych (10 milionów euro), prowadzonych wokół ulicy Północnej. W marcu ujawniono również, że prace odsłoniły dawną łaźnię, w której mieściła się mykwa używana do rytualnego zanurzenia w judaizmie.
„Czy będzie więcej?” – pytał ŁWKZ po ostatnich odkryciach. „Nie wiemy tego. Mimo to podejrzewamy, że łódzka ziemia kryje jeszcze wiele skarbów.”
Archeolodzy odkryli pozostałości kamienicy z getta warszawskiego oraz szereg artefaktów.
Budynek pochodzi z nieistniejącej już ulicy, zniszczonej przez Niemców po stłumieniu powstania w getcie https://t.co/ab563PJ4YJ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 kwietnia 2023 r
Główne źródło obrazu: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi/Facebook
Anna Hackett jest asystentką redakcji w Notes from Poland. Jest absolwentką europeistyki na Trinity College w Dublinie i ma wcześniejsze doświadczenie dziennikarskie w Irish Independent News & Media Group.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.