Najważniejsze wiadomości
Zwyciężczyni polskiego konkursu piękności rasy mieszanej zgłasza prokuratorom nadużycia w Internecie
Zwyciężczyni mieszanego konkursu piękności w Polsce poinformowała prokuratorów po tym, jak po zwycięstwie padła ofiarą fali obelg i krytyki, w tym ze strony wybitnego komentatora skrajnie prawicowego.
Victoria Forrest, której matka jest Polką, a ojciec Brytyjczykiem, w zeszłym miesiącu zdobyła tytuł Miss Rzeszowa. Choć urodziła się w Londynie, Forrest wkrótce przeprowadziła się do Polski i dorastała w Rzeszowie, mieście w południowo-wschodniej Polsce, gdzie obecnie studiuje.
Ich zwycięstwo pozostało w dużej mierze niezauważone w pozostałej części Polski aż do tego tygodnia, kiedy były skrajnie prawicowy polityk i redaktor Tomasz Sommer skomentował je w usuniętym już tweecie.
„Czy widzieliście Miss Rzeszowa?” – zapytał swoich ponad 60 000 obserwujących na X. „Tak wyglądają dziewczyny w tym mieście. Czy za rok będzie kobieta z jajami?”
Najwyższy czasGazeta, której redaktorem naczelnym jest Sommer, opublikowała wówczas artykuł, w którym stwierdzono, że choć Forrest była „niewątpliwie piękna i bardzo dobrze mówiła po polsku”, to „nie wyglądała na mieszkankę regionu”.
„Wybór [Miss] Jury w Rzeszowie wygląda na kolejny przejaw poprawności politycznej i narzucania Polakom wielokulturowości” – dodali. „Czy w Rzeszowie nie ma już pięknych Polek?”
Obrzydliwe komentarze grupy przywódczej „Najwyższy czas”. PANI RZESZOWA ZOSTAŁA ATAKOWANA Z POWODU KOLORU SKÓRY
„Widziałeś pannę Rzeszową? Tak wyglądają dziewczyny w tym mieście. Za rok będzie kobieta z jajami” – tymi słowami opisał zwyciężczynię konkursu Miss Rzeszowej… pic.twitter.com/pKCaQgNZJV
— Centrum Monitorowania Zachowań Rasistowskich (@OmzRi) 27 czerwca 2024 r
Wywołało to falę komentarzy w mediach społecznościowych, w których krytykowano wybór Forrest na Miss Rzeszowa, twierdząc, że została wybrana wyłącznie ze względu na kolor skóry.
Sama Forrest odpowiedziała w filmie na TikToku, mówiąc, że od lata doświadczyła „niewyobrażalnej nienawiści w Internecie”. Najwyższy Czas’ Uwagi.
„Jestem Polką i przez całe życie byłam związana z Rzeszowem” – powiedziała. „Uwielbiam Rzeszów, czułem się tu bezpiecznie. Doświadczyłem już nienawiści, ale nigdy w takim stopniu. Czasem dzieci powiedziały mi coś nieprzyjemnego, później zdarzały się pojedyncze przypadki. Ale nigdy nie spodziewałem się nienawiści na taką skalę”.
Forrest poprosiła także o prawnika, który mógłby pomóc jej zaradzić molestowaniu.
@forrest_victoria Chciałbym poprosić o pokrycie tego artykułu, czy mogę wyciągnąć z tego konsekwencje prawne? #nienawidzić #ofiarahaterii ♬ Oryginalny dźwięk – 👸🏾•IG:forrest_victoria
Tymczasem organizatorka najważniejszego w Polsce konkursu piękności Polska Miss, w którym Forrest weźmie udział we wrześniu po zdobyciu tytułu w Rzeszowie, zapowiedział, że zapewni Forrestowi wsparcie prawne.
W piątek Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie potwierdziła to lokalnym mediom Wiadomości z Rzeszowa że zostali powiadomieni o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez adwokata reprezentującego Forresta.
Zarzuca oskarżonemu naruszenie polskiego prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści, które przewiduje, że publiczne znieważenie osoby ze względu na jej tożsamość narodową, etniczną, rasową lub religijną jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia.
Skarga nie jest skierowana przeciwko konkretnej osobie, ale odnosi się raczej do „kilkudziesięciu komentarzy w Internecie”, które prokurator będzie teraz analizował przed podjęciem decyzji o postawieniu zarzutów osobom odpowiedzialnym.
Grupa młodych czarnych Polek stworzyła nową platformę edukacyjną, której celem jest promowanie dyskusji, świadomości i zrozumienia na temat kwestii rasowych w Polsce.
Rozmawialiśmy z założycielami o ich projekcie „Czarne jest polskie” https://t.co/aKNrlXLynI
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 czerwca 2021 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.
Główny obraz kredytu fotograficznego: Wiktoria Forrest/Facebook
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z PolskiPisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.