Connect with us

Gospodarka

Zwolnienie Węgier z embarga na Rosję „szkodliwe dla bezpieczeństwa Europy”: polski parlamentarzysta FM

Published

on

Zwolnienie Węgier z embarga na Rosję „szkodliwe dla bezpieczeństwa Europy”: polski parlamentarzysta FM

Wydany w:

W tygodniu, w którym przywódcy UE uzgodnili szóstą rundę sankcji wobec Rosji, polski podsekretarz stanu ds. zagranicznych Paweł Jabłoński rozmawia z FRANCJĄ24 o wpływie, jaki według niego te środki będą miały na nadzieje rosyjskiej gospodarki, oraz o jej rozczarowanie Węgrami, stanowisko rządu w sprawie sankcji oraz ostatnie wydarzenia w sporze o praworządność w Polsce z Komisją Europejską.

Węgry pobierają całą swoją rosyjską ropę rurociągiem i twierdzą, że przerwanie dostaw zrujnowałoby węgierską gospodarkę. Zapytany o zwolnienie Węgier z embarga na ropę, Jabłoński mówi: „W tej chwili uważamy, że polityka węgierska szkodzi bezpieczeństwu Europy. Będziemy kontynuować naszą pracę, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmienić tę wadliwą politykę. Jest to ciągły proces i oczywiście dotyczy to również innych krajów, które nadal prowadzą interesy z Rosją, na przykład na rynku gazu”.

Tymczasem wśród starań polskiego rządu o rozwiązanie problemów związanych z praworządnością, w wyniku których Komisja Europejska wstrzymała miliardy euro z unijnego funduszu naprawczego, podsekretarz stanu przyznaje, że jego rząd popełnił „błędy” w swoich reformach, ale przyznaje się do niezależności sądownictwa.

„Wymiar sprawiedliwości jest nadal bardzo nieefektywny i wymaga poprawy. Kontynuujemy to. Popełniono kilka błędów i staramy się je naprawić […] Istnieją oczywiście zasady bezstronności i niezależności, ale nigdy nie powinniśmy mylić niezależności z brakiem odpowiedzialności i musi istnieć skuteczny system” – powiedział FRANCJI 24.

W konkretnej kwestii tzw. stref wolnych od LGBT, deklarowanych przez kilka polskich gmin, Jabłoński twierdzi, że „każdy człowiek w Polsce jest chroniony w ten sam sposób – nie ma absolutnie żadnej dyskryminacji, nawet ze względu na orientację seksualną i tożsamość, jeśli w ogóle jak ktoś czuje się dyskryminowany, to są środki prawne i polski rząd zawsze to popiera”.

READ  Jak ZUS dogaduje się z firmami, które realizują bon?

Zapytany, czy popiera te „strefy”, Jabłoński odmówił ich potępienia, twierdząc, że „te uchwały nie mają skutku prawnego, nie są ustawami, a jeśli ktoś uważa, że ​​należy tę uchwałę uchylić, jest środek odwoławczy od skuteczności. To jest niezależna decyzja sądu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *