Nauka
Zwierzęta przechodzą w tryb nocny, aby uniknąć interakcji z ludźmi
Zwierzęta stają się nocne – tylko po to, aby uniknąć interakcji międzyludzkich.
W czwartek ekolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opublikowali raport uczyć się opublikowane w Magazyn naukowy wskazuje to, że zwierzęta dostosowują swoje nawyki, aby uniknąć stresu związanego z wtargnięciem człowieka do ich siedliska.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
Według badań Kaitlyn M. Gaynor, Cheryl E. Hojnowski, Neila H. Cartera i Justina S. Brasharesa wzrost populacji ludzkiej ma głęboki wpływ na sposób, w jaki zwierzęta zajmują się swoimi sprawami – zwłaszcza kiedy decydują się na o ich biznesie.
Wygląda na to, że kilka gatunków ssaków przeszło w tryb nocny, próbując nas unikać.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
Naukowcy przyznają, że prawdopodobnie działa to w przypadku zwierząt, ale może mieć potencjalne „konsekwencje na poziomie ekosystemu”, których jeszcze w pełni nie rozumiemy.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
W przeszłości uznano, że ssaki przystosowały się do obecności ludzi, ograniczając przemieszczanie się, wycofując się do odległych obszarów i spędzając mniej czasu na poszukiwaniu pożywienia, według Phys.org, który rozmawiał z Gaynorem, kierownikiem badania. Wszystkie te zmienione zachowania przyczyniają się do ogólnego stresu zwierząt.
Badanie Gaynora wskazuje, że nawet takie czynności, jak biwakowanie i piesze wędrówki mogą mieć negatywny wpływ na dziką przyrodę.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
„To sugeruje, że zwierzęta mogą być bezpieczne w pobliżu ludzi” – stwierdził Gaynor. „Może nam się wydawać, że spacerując po lesie nie zostawiamy żadnego śladu, ale sama nasza obecność może mieć trwałe konsekwencje”.
Badanie stanowiło zbiorczą metaanalizę 76 badań 62 gatunków z sześciu kontynentów. Analiza ta wykazała wydłużenie czasu nocy zwierząt w odpowiedzi na zakłócenia ze strony człowieka średnio o współczynnik 1,36.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
Niezależnie od tego, na którym kontynencie badano, ustalenia były dość spójne w przypadku wszystkich gatunków, siedlisk i działalności człowieka na tym obszarze, od łowiectwa po rolnictwo.
Chociaż pokazuje to niezwykłą zdolność przystosowawczą zwierząt, naukowcy ostrzegają, że „takie reakcje mogą skutkować wyraźnymi zmianami w naturalnych wzorcach aktywności, co ma konsekwencje dla przystosowania, trwałości populacji, interakcji społecznych i ewolucji”.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
Niektóre ze zwierząt objętych badaniem obejmowały lwy w Tanzanii, wydry w Brazylii, kojoty w Kalifornii, dziki w Polsce i tygrysy w Nepalu, co wykazało niezwykłą różnorodność zachowań zwierząt zmieniających się w zależności od środowiska i gatunku.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
Ale niekoniecznie wszystko jest złe. Istnieją zwierzęta, które mogą nadawać się do życia w roli nocnych marków.
„Ludzie mogą robić swoje w ciągu dnia; dzika przyroda może robić swoje w nocy” – dodał Gaynor.
Umożliwiłoby to ludziom dzielenie środowiska z „wieloma innymi gatunkami, które po prostu wykonują nocną zmianę, kiedy śpimy”.
Kontynuacja artykułu pod reklamą
Kompleksowość danych jest zadziwiająca dla innych naukowców, ponieważ nigdy wcześniej tego typu informacje nie były kompilowane w tak wyczerpujący sposób. Ekolog Marlee Tucker z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie w Niemczech pomogła w niektórych aspektach badań i zauważyła, jak zmieniło to jej spojrzenie na wpływ człowieka na inne żywe istoty.
„To trochę przerażające” – powiedziała. „Nawet jeśli ludzie myślą, że nie staramy się celowo wpływać na zwierzęta, prawdopodobnie nie jesteśmy tego świadomi”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”