Gospodarka
Zrównoważona przyszłość niemieckiej rafinerii zasilanej rosyjską ropą
Rafineria PCK Oil na północ od Berlina została zbudowana do przerobu rosyjskiej ropy naftowej
SCHWEDT (NIEMCY) – Rafineria PCK w niemieckim mieście Schwedt przerabiała ropę z Rosji jeszcze przed zjednoczeniem, ale w obliczu zbliżającego się zakazu dla rosyjskiej ropy jej przyszłość może być wątpliwa.
Masa metalowych rur i kanistrów w byłych NRD w pobliżu granicy z Polską zatrudnia 1200 osób, a wiele lokalnych firm jest zależnych od klientów, których sprowadzają do regionu.
„Uczucie, że nie wiemy, co przyniesie jutro, jest bardzo podobne do tego, jakie odczuwaliśmy po upadku muru”, mówi 60-letni Buckhard Opitz, który pracuje w zakładzie od 1977 r. i jest członkiem lokalnej unii energetycznej.
Opitz nie zapomniał zawirowań gospodarczych po zjednoczeniu w 1990 r. – demontażu zakładów przemysłowych i bolesnej fali prywatyzacji.
Rafineria Schwedter przetrwała po drastycznej restrukturyzacji, ponieważ „była jedną z najnowocześniejszych, ponieważ zawsze byliśmy na szczycie”, powiedział Opitz.
Ale odkąd 24 lutego Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, ponownie pojawiła się niepewność co do elektrowni.
Chociaż rafineria PCK dostarcza około 90 proc. ropy zużywanej w Berlinie i okolicach, w tym na lotnisku Berlin Brandenburg, wątpliwości pozostają.
Ponadto większościowym udziałowcem strony jest kontrolowany przez Kreml rosyjski gigant naftowy Rosnieft.
– 'Przyjaźń’ –
Chociaż ostatni pakiet sankcji UE uzgodniony w czwartek dotyczył węgla, przewodniczący Rady UE Charles Michel powiedział, że UE będzie musiała nałożyć sankcje na ropę i gaz „prędzej czy później”.
Niemcy wykluczyły natychmiastowe embargo na jakąkolwiek rosyjską energię, zwłaszcza gaz. Ale ma na celu zakończenie importu rosyjskiej ropy do końca tego roku.
Ropa pompowana z Rosji jest siłą napędową rafinerii w Schwedt, która jest zasilana odnogą ropociągu Drużba, najdłuższego ropociągu na świecie.
Projekt Drużba, oddany do użytku w latach 60. XX wieku w celu transportu ropy ze Związku Radzieckiego do Europy Wschodniej, pozostaje ważnym źródłem ropy naftowej dla wielu rafinerii w Europie Środkowej.
„Drużba” oznacza po rosyjsku „przyjaźń”.
Pod koniec 2021 roku Rosnieft ogłosił plany zwiększenia swojego udziału w rafinerii PCK z 54 proc. do 92 proc. poprzez zakup akcji od Shella.
Federalny Urząd Antymonopolowy zatwierdził transakcję na kilka dni przed wybuchem wojny, ale Ministerstwo Gospodarki bada, czy nadal można ją powstrzymać.
Na czele Rosniefti stoi Igor Sieczin, oligarcha bliski prezydentowi Władimirowi Putinowi, który stał się celem zachodnich sankcji.
„Wtedy świat był normalny. Nie było powodu, aby odrzucić rosyjskie zaangażowanie, podobnie jak niemieckie zaangażowanie w Rosji – powiedział AFP Alexander von Gersdorff, rzecznik niemieckiego stowarzyszenia przemysłu naftowego En2x.
– „Czysta spekulacja” –
Ale von Gersdorff ma teraz rażącą prognozę: „Bez ropy z Rosji rafineria w Schwedt musiałaby zostać zamknięta. Nie byłoby benzyny ani oleju napędowego dla Berlina, okolic i zachodniej Polski”.
Rzeczniczka rafinerii powiedziała AFP, że „wykonalność różnych scenariuszy logistycznych i technologicznych, a także ich wykonalność operacyjna” są nadal badane.
Niektóre doniesienia medialne sugerowały, że Berlin tymczasowo przejmie kontrolę nad fabryką – środek zastosowany niedawno w niemieckiej filii rosyjskiego giganta gazowego Gazprom.
Opitz jest jednak przekonany, że można znaleźć alternatywy dla rosyjskiej ropy, aby utrzymać rafinerię przy życiu.
Powiedział, że kolejny rurociąg kończący się w niemieckim mieście portowym Rostock mógłby odbierać ropę z innych części świata, a Polska mogłaby dostarczać więcej przez port w Gdańsku.
Von Gerstoff uważa to za „nierealistyczne”.
Powiedział, że Rostock nie może pomieścić wystarczająco dużych tankowców, podczas gdy Polska potrzebuje pełnej pojemności, aby zaspokoić własne potrzeby energetyczne. Ponadto rafinerie w NRD zostały specjalnie zaprojektowane do eksploatacji z rosyjską ropą naftową.
Ale Opitz wciąż ma nadzieję. „To wszystko czysta spekulacja”, powiedział. „Ostateczna decyzja będzie polityczna”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”