Connect with us

Nauka

Znaki wymarłego gatunku ludzkiego sprzed 500 000 lat znalezione w jaskini w Polsce: ScienceAlert

Published

on

Znaki wymarłego gatunku ludzkiego sprzed 500 000 lat znalezione w jaskini w Polsce: ScienceAlert

Prehistoryczne narzędzia kamienne znalezione w jaskini w Polsce 50 lat temu zostały niedawno uznane za jedne z najstarszych, jakie kiedykolwiek odkryto w regionie.

Narzędzia z jaskini Tunel Wielki Małopolska mają od 450 000 do 550 000 lat. Datowanie to mogłoby pozwolić naukowcom dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy ich stworzyli, oraz o ich migracjach i zamieszkiwaniu w Europie Środkowej na przestrzeni czasów prehistorycznych.

Na przykład termin ten prawdopodobnie oznacza, że ​​narzędzia zostały wykonane przez wymarły gatunek ludzki Homo heidelbergensisogólnie uważany za ostatni wspólny przodek neandertalczyków i ludzi współczesnych (nas). A to oznacza, że ​​region ten był zamieszkany przez ludzi w czasach, gdy surowy klimat Europy Środkowej wymagał znacznych dostosowań fizycznych i kulturowych.

„To dla nas niezwykle interesujący aspekt analiz” – powiedziała archeolog Małgorzata Kot z Uniwersytetu Warszawskiego. wyjaśniono Science in Poland w październiku 2022 r., kiedy opublikowano badanie.

„Możemy zbadać granice możliwości przetrwania Homo heidelbergensisi w ten sposób obserwować, jak przystosował się do tych niesprzyjających warunków.”

Jaskinię Tunel Wielki odkopano w latach 60. XX w., a archeolodzy powrócili na to miejsce ponownie w 2016 r. Warstwy materiału datowano na holokon sprzed około 11 700 lat i środkowy paleolit ​​sięgający 40 000 lat wstecz. .

Jednak archeolog Claudio Berto z Uniwersytetu Warszawskiego uznał, że datowanie jest sprzeczne z tym, co zaobserwował. Doszedł do wniosku, że kości zwierzęce znalezione w tym miejscu prawie na pewno mają ponad 40 000 lat.

I tak w 2018 roku Kot i jego zespół powrócili do jaskini. Ponownie otworzyli i poszerzyli jeden z rowów, dokładnie badając różne warstwy materiału, który zgromadził się przez lata, i pobierając więcej materiału kostnego do analizy.

Odkryli, że górne warstwy rzeczywiście zawierały kości zwierząt żyjących w późnym plejstocenie i holocenie. Ale dolna warstwa była wyraźnie starsza. Zawierał kości kilku gatunków, które żyły pół miliona lat temu: jaguara europejskiego, Panthera gombaszoegensis; wilk Mosbach, przodek współczesnych wilków szarych, Canis mosbachensis; i niedźwiedź Deningera, Ursusa Deningeriego.

Warstwa, z której uzyskano kości, zawierała także ślady odłupków krzemiennych, w tym odłupków krzemiennych, „półwyrobów”, z których można formować inne narzędzia, oraz rdzenie skąd są uderzani. Było też kilka gotowych narzędzi, takich jak noże.

„Ponieważ te przedmioty pochodzą z tej samej warstwy co kości, oznacza to, że ich wiek jest bardzo podobny” – dodał. Kot. „Założenie to potwierdziły wykopaliska przeprowadzone w jaskini w 2018 roku. Potwierdziły one układ warstw opisany przez badaczy pół wieku temu. Odkryliśmy także więcej odpadów produkcyjnych i kości zwierzęcych.”

Dodała, że ​​wcześniej w Polsce znane były tylko dwa stanowiska zawierające narzędzia z mniej więcej tego samego okresu: Trzebnica i Rusko. Ale artefakty z jaskini Tunel Wielki są inne. Na kilku stanowiskach archeologicznych w okolicy znajdują się dowody dawnego zamieszkiwania ludzi, ale wszystkie są obiektami na świeżym powietrzu.

Znalezienie w jaskini artefaktów z tamtego okresu jest zdaniem Kota bardzo nieoczekiwane.

„Byliśmy zaskoczeni, że pół miliona lat temu ludzie na tym obszarze przebywali w jaskiniach, ponieważ nie były to najlepsze miejsca na biwakowanie” – powiedział. zauważyła.

„Zniechęcałaby do tego wilgotność i niska temperatura. Z drugiej strony jaskinia jest naturalnym schronieniem. To zamknięta przestrzeń, która daje poczucie bezpieczeństwa. Znaleźliśmy ślady, które mogłyby wskazywać, że przebywający w niej ludzie używali ognia, który prawdopodobnie pomogło oswoić te ciemne i wilgotne miejsca.”

Ciekawa była także technika łamania krzemienia znalezionego w jaskini. Technika ta jest najprostszą techniką stosowaną przez starożytnych ludzi, a w czasie tworzenia narzędzi rzadko była używana jako tryb podstawowy; zazwyczaj używano go tylko do materiałów niskiej jakości lub gdy brakowało krzemienia.

Tylko w jeszcze jednym miejscu, Isernia La Pineta we Włoszech, zastosowano tę technikę jako główną technikę. Krzemień z Tunelu Wielkiego nie był złej jakości ani rzadki, pozyskiwany lokalnie. Podobnie było w przypadku Iserni La Pineta; Znalezienie drugiego stanowiska o tych samych cechach mogłoby pomóc archeologom odkryć, dlaczego starożytni ludzie stosowali tę specyficzną technikę.

READ  Japonia potwierdza, że ​​misja na asteroidzie zwróciła próbki skał kosmicznych

Zespół ma nadzieję wrócić do jaskini w poszukiwaniu kości Homo heidelbergensis.

Badanie opublikowano w Raporty naukowe.

Wersja tego artykułu została po raz pierwszy opublikowana w październiku 2022 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *