Gospodarka
Zmiany konstrukcyjne od 19 września
Od soboty 19 września nastąpi wiele zmian w tzw. Budowie. Jego celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesów inwestycyjnych w budownictwie. Wszystko za sprawą zmiany prawa budowlanego.
Oczekuje się, że zmiana przepisów wpłynie na wzrost liczby oddawanych mieszkań i zniknięcie absurdów, takich jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę na instalację bankomatów, paczkomatów i innych tego typu urządzeń.
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przekonuje, że przyspieszenie i uproszczenie procedur sprawi, że mieszkania i domy będą dostępne dla obywateli w krótszym czasie.
Z drugiej strony, jak wyjaśnia wiceminister rozwoju Robert Nowicki, nadmierna liczba dokumentów wymaganych na początku inwestycji wydłuża proces budowlany. Dodaje to Po wejściu w życie zmiany projekt techniczny może powstać po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem budowy. Podkreśla, że obowiązkiem kierownika budowy jest posiadanie aktualnego projektu technicznego na budowie, a przed przystąpieniem do budowy projektant powinien złożyć oświadczenie o jego prawidłowości i przygotowaniu.
Zobacz też: Prawo budowlane ulegnie zmianie po wakacjach. Pod wieloma względami będzie to łatwiejsze
Nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, aby założyć bankomat
Nowe przepisy wprowadzają także uproszczony proces legalizacji dawnego bezprawia budownictwa. Dzięki tej informacji inspektor budowlany otrzymuje – jak już wspomniano – informację o ich istnieniu i może sprawdzić ich bezpieczeństwo.
Właściciel unika opłaty legalizacyjnej, jeśli zgłosi kierownictwu budowy, że pozwolenie na budowę ma co najmniej 20 lat i przedstawi ekspertyzę techniczną potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania nieruchomości, a także inwentaryzację geodezyjną
– czytamy.
Nowe przepisy eliminują także absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwoleń na budowę biletomatów, bankomatów, automatów sprzedających, paczkomatów czy też maszyn do świadczenia innych usług. Wszystkie te urządzenia do wysokości 3 m włącznie są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
Prawo przewiduje pięcioletni okres na cofnięcie pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie. Jak już wyjaśniono, nieważność pozwolenia na budowę uznawano dotychczas wiele lat po wybudowaniu i użytkowaniu budynku. „Nowe rozwiązania spowodują, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można ich odroczyć” – napisano.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”