Najważniejsze wiadomości
Zmiana akcjonariuszy Orlenu w Radzie Nadzorczej – 6 lutego 2024 r
PŁOK, Polska (Reuters) – Akcjonariusze polskiej rafinerii Orlen dokonali zmian w radzie nadzorczej w związku z dążeniem nowego rządu do zmian w spółkach kontrolowanych przez państwo po ubiegłorocznych wyborach.
Zgromadzenie akcjonariuszy, w tym funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, zwolniło ośmiu członków zarządów powołanych za poprzedniego rządu, w tym Wojciecha Jasińskiego, polityka z utraconej w październiku władzy partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
Wszystkich dziewięciu nowych członków zaproponował rząd. Jest wśród nich pięciu prawników i były wiceminister finansów Ireneusz Sitarski.
Akcjonariusze wyrazili także zgodę na sprzedaż spółki Gas Storage Poland, zarządzającej krajowymi magazynami gazu, państwowemu operatorowi gazociągów Gaz-System. Proeuropejski rząd Polski postrzega Orlen jako symbol wysiłków poprzedniego rządu zmierzających do wykorzystania spółek kontrolowanych przez państwo do celów politycznych. W zeszłym miesiącu prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie cen paliw Orlenu przed ostatnimi wyborami i przejęciem przez Orlen mniejszego rywala Lotos w 2022 roku.
W poniedziałek dyrektor finansowy Janusz Szewczak złożył rezygnację ze stanowiska wraz z dwoma innymi członkami zarządu, co stanowi kontynuację zmian po zwolnieniu dyrektora generalnego w zeszłym tygodniu.
Zwolnienie dyrektora generalnego Daniela Obajtka nastąpiło po tym, jak nowy rząd Polski obiecał oczyścić kontrolowane przez państwo spółki z osób, które uważa za kandydatów politycznych, z poprzedniej partii rządzącej.
(Raport: Marek Strzelecki; redakcja: David Evans)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.