Connect with us

Nauka

„Złoty gwóźdź”: kamieniołom w pobliżu Salzgitter staje się globalnym geologicznym punktem orientacyjnym

Published

on

„Złoty gwóźdź”: kamieniołom w pobliżu Salzgitter staje się globalnym geologicznym punktem orientacyjnym

WIZERUNEK: Salzgitter-Salder: Idealna sekwencja skalna na granicy ponad 40 metrów. obejrzeć jeszcze

Źródło: Zdjęcie: Silke Voigt, Uniwersytet Goethego we Frankfurcie

FRANKFURT / HANOWER. Międzynarodowy zespół geologów kierowany przez prof. Silke Voigt z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie, prof. Ireneusz Walaszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego i dr André Bornemann z LBEG wyczerpująco zbadali 40 metrów sekwencji warstw geologicznych w dawnym kamieniołomie wapienia w Hasselbergu. Naukowcy ustalili, że jest to jedyna sekwencja w przejściu między turonem a koniakiem bez przerw, a zatem stanowi idealną sekwencję skał, która służy geologom na całym świecie jako punkt odniesienia dla ich badań – „Sekcja i punkt globalnego stratotypu (GSSP) „lub, w żargonie nauk o Ziemi, »złoty gwóźdź«”.

Pewne grupy małży dwuskorupowych z rodziny Inoceramidae pojawiły się po raz pierwszy w koniaku, a licznie występują w Salder. W łóżku 46 kamieniołomu polsko-niemiecki zespół naukowy znalazł najstarsze pojawienie się gatunku Inoceramide Cremnoceramus deformis erectus, który wyznacza granicę czasu. Dokładne badania ujawniły również inne mikroskamieniałości i charakterystyczne przesunięcie w stosunku izotopów węgla 12C i 13C, tak zwaną ujemną anomalię w obiegu węgla.

„Oznacza to, że zmienne sekwencje geologiczne, takie jak osady z szelfu morskiego w Meksyku czy głębin morskich w tropikalnym Atlantyku, można teraz porównywać i klasyfikować w czasie”, wyjaśnia prof. Silke Voigt. „Jest to ważne, aby móc dokonać dokładnej klasyfikacji chronologicznej nawet w przypadku niepełnej sukcesji i ostatecznie zobaczyć, na przykład, jaka była pogoda w określonym czasie w przeszłości w różnych miejscach na świecie”.

Profesor Ireneusz Walaszczyk mówi: „Sekwencja Salzgitter-Salder przeważa nad innymi kandydatami, np. z USA, Indii, Madagaskaru, Nowej Zelandii i Polski, ponieważ mamy tu idealną sekwencję skalną graniczną ponad 40 metrów z logiem zdarzeń, które miało miejsce w tym geologicznym przedziale czasowym”.

READ  Powstałe w 1683 roku w Polsce bajgle przeznaczone były na Wielki Post

„Morze Cechsztyńskie pozostawiło ogromne pokłady soli w basenie północnoniemieckim ponad 250 milionów lat temu”, wyjaśnia André Bornemann. „Warstwy skał osadzone później wywierają nacisk na te warstwy soli, z których niektóre wystawały w duże kopuły solne, deformując przy tym młodsze warstwy. Salder znajduje się w pobliżu kopuły solnej, więc tutaj warstwy skalne bogate w skamieniałości z okresu kredowego są wyraźnie pionowe, co skutkuje wspaniałym profilem i bardzo dostępnym dla badań naukowych. Dlatego w LBEG określamy to miejsce jako geotop i jest to jeden z najważniejszych geopunktów na Ziemi Światowego Geoparku UNESCO Harz-Braunschweiger-Ostfalen.”

Tło:

W kamieniołomie wapienia w Hasselberg koło Salder w północno-wschodniej części pasma górskiego Salzgitter wydobywano wapień i margiel dla przemysłu cementowego, a później do przeróbki rudy. Dziś jest to miejsce znanego biotopu i geotopu, który jest własnością Stiftung Naturlandschaft (Fundacja Krajobrazu Naturalnego) i został założony przez regionalne stowarzyszenie Dolnej Saksonii BUND. Podczas gdy opieka nad kamieniołomem została powierzona grupie dystryktu Salzgitter BUND, Globalny Geopark Harz-Braunschweiger Land-Ostfalen zajmuje się pod względem geologicznym częścią kamieniołomu. Kamieniołom nie jest otwarty ze względu na ochronę przyrody, ale od czasu do czasu oferowane są spacery z przewodnikiem.

90 milionów lat temu, w drugiej połowie kredy, na Ziemi panował tropikalny upał: wolne od lodu bieguny gwarantowały wysoki poziom mórz, a Europa Środkowa składała się z grupy wysp. Na morzu amonity wykształciły ogromną różnorodność form, podczas gdy na lądzie panowały dinozaury. Pierwsze rośliny kwitnące zaczęły konkurować ze skrzypami i paprociami. Około 89,39 mln lat temu klimat zaczął się nieco ochładzać, poziom mórz zaczął się obniżać, a turoński zastąpił nowy okres w historii Ziemi, czyli koniak.

###

Publikacje:

Voigt S, Püttmann T, Mutterlose J, Bornemann A, Jarvis I, Pearce M, Walaszczyk, I (2021) Ponowna ocena sekcji Salzgitter-Salder jako potencjalnego stratotypu dla granicy turońsko-koniackiej: stabilne izotopy węgla i ograniczona cyklostratygrafia przez nanoskamieniałości i palinologia. Newsl Stratigr, 54/2, 209-228, https: //To boli.organizacja /101127 /NAS/2020 /0615

READ  Polskie Targi Nauki pokazują ciekawość studentów

Walaszczyk, I., Cech, S., Crampton, JS, Dubicka, Z., Ifrim, C., Jarvis, I., Kennedy, WJ, Lees, JA, Lodowski, D., Pearce, M. Peryt, D. , Sageman, B., Schiøler, P., Todes, J., Uličný, D., Voigt, S., Wiese, F., Z wkładami od: Linnert, C., Püttmann, T. i Toshimitsu, S. (2021) Sekcja i punkt globalnego stratotypu granicznego (GSSP) dla podstawy stopnia koniackiego (Salzgitter-Salder, Niemcy) i jego odcinków pomocniczych (S?Upia Nadbrze?na, centralna Polska; St?Eleč, Czechy) oraz El Rosario, NE Meksyk). Odcinki 2021; 44(2): 129-150l. https: //To boli.organizacja /1018814 /epijugowie /2020 /020072

Zrzeczenie się: AAAS i EurekAlert! nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność informacji prasowych publikowanych na EurekAlert! przez współpracujące instytucje lub do wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *