Expo 2020 Dubai to pierwsza światowa wystawa, na której każdy uczestniczący kraj ma swój własny pawilon.
Każdy ze 192 pawilonów krajowych – rozmieszczonych w trzech głównych obszarach zrównoważonego rozwoju, mobilności i możliwości – ma możliwość zaprezentowania swoich innowacji i strategii.
Oto rzut oka na osiem ze 192 pawilonów na tegorocznej imprezie.
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Lokalizacja: Dzielnica Opportunity | Architekt: Santiago Calatrava
Czterokondygnacyjny pawilon o powierzchni 15 000 m², którego wygląd zewnętrzny przypomina sokoła, ma skrzydła, które można rozłożyć i obrócić w ciągu kilku minut. Moduły fotowoltaiczne wyprodukowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostały zintegrowane z dachem i będą dostarczać energię słoneczną do głównej sieci. Niezwykłym elementem wystroju pawilonu jest świetlik Oculus, który umieszczony jest na wysokości prawie 30 metrów i reprezentuje logo Expo 2020.
Minister Kultury i Młodzieży ZEA Noura bint Mohammed Al Kaabi został mianowany Komisarzem Generalnym pawilonu, w którym znajdą się przestrzenie wystawowe, lokale gastronomiczne, audytorium i salony dla VIP-ów.
AUSTRALIA
Lokalizacja: Dzielnica Mobilności | Architekt: Biuro ^ Proberts
Pod hasłem „Blue Sky Dreaming” znajduje się australijski pawilon w kształcie chmury, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Brisban ^ Proberts, tę samą firmę, co Kaust Beacon w Dżuddzie i pomnik wojenny Wahat Al Karama w Abu Dhabi.
Wejdź do pawilonu australijskiego, a główną atrakcją jest planetarium 360 stopni, w którym możesz doświadczyć wielkiej zmiany, jaką kraj dokonał od 60 000-letniej tradycji aborygeńskiej obserwacji gwiazd – która może uczynić z nich pierwszych astronomów na świecie – do jej nowoczesnej sektor astronomiczny, który ewoluował w kierunku najnowocześniejszych rozwiązań.
EGIPT
Lokalizacja: Dzielnica Opportunity | Architekt: Hazem Hamada
Odzwierciedlając kulturowe cuda Egiptu, pawilon tego kraju będzie miał kształt piramidy i będzie prezentował zarówno tradycje historyczne, jak i nowoczesne osiągnięcia technologiczne kraju. Pierwszy z nich podkreślają trzy oryginalne starożytne posągi faraona oraz stara oryginalna trumna faraona księdza Psamtika, która została niedawno odkryta w Gizie.
Wystawione są również repliki sarkofagu, maski i tronu króla Tutanchamona. Wirtualny przewodnik, Ayda, prowadzi zwiedzających przez cyfrową podróż, która prezentuje najważniejsze atrakcje pawilonu. Kolejna specjalna instalacja będzie składać się z „wehikułu podróży w czasie”, który ma oferować odwiedzającym wrażenia 3D.
FRANCJA
Lokalizacja: Dzielnica Mobilności | Architekt: Pérez-prado + Celnikier & grabli
Połączenie Francji z Expo ma ponad 100 lat wstecz, z kultową Wieżą Eiffla zbudowaną jako wejście na Targi Światowe w Paryżu w 1889 roku. Od tego czasu przeszła długą drogę i podczas tegorocznej imprezy ujawni nowe pomysły na odkrywanie świata na nowo. Pawilon o wysokości 21 metrów z panoramicznym widokiem na okolicę oferuje codzienne pokazy świetlne i doznania kulinarne.
Kraj twierdzi, że jego pawilon jest tradycyjnie jednym z najczęściej odwiedzanych podczas Targów Światowych, przyciągając około 25 000 odwiedzających dziennie.
NIEMCY
Lokalizacja: Dzielnica Zrównoważonego Rozwoju | Architekt: lawa, fakty i fikcja
Opierając się na temacie kampusu, pawilon Niemiec skupi się na temacie „edutainment”. Dzięki urządzeniom podłączonym do sieci odwiedzający mogą odkrywać obszary tematyczne, takie jak Energy Lab, Future City Lab i Biodiversity Lab lub obejrzeć występ artystyczny w Cultural Lab.
W pawilonie z restauracją z typowymi niemieckimi przysmakami kulinarnymi, takimi jak currywurst, sauerbraten ze spaetzle, czerwoną kapustą i jabłkiem, przygotowano również zabawne eksponaty dla dzieci dla dzieci.
LUKSEMBURG
Lokalizacja: Dzielnica Opportunity | Architekt: Metaforma
Każdy pawilon ma w sobie coś wyjątkowego, a w przypadku Luksemburga to gigantyczna zjeżdżalnia. Z najwyższego punktu trzypiętrowej konstrukcji zwiedzający mogą zejść schodami lub gigantyczną zjeżdżalnią – odą do tradycyjnych targów luksemburskich.
Pawilon został zaprojektowany wokół tematu „Zaradny Luksemburg” i ma duży obszar poświęcony naturze ze skałami, florą i drzewami. Restauracja w pawilonie oferuje dania kuchni luksemburskiej fusion przygotowane przez nagrodzonego gwiazdką przewodnika Michelin szefa kuchni Kim Kevina De Dooda.
JAPONIA
Lokalizacja: Dzielnica Opportunity | Architekt: Yuko Nagayama / Obiekty NTT
Japońska gościnność wyjdzie na pierwszy plan w pawilonie tego kraju na Expo 2020, a goście będą witani formami origami na strukturze. Pawilon został zaprojektowany zgodnie z koncepcją „Where Ideas Meet” i ma na celu umożliwienie zwiedzającym „łączenia się” i dyskusji na tematy globalne. Pawilon ma również na celu wzmocnienie głosu Japonii w globalnej społeczności, rozwój i promocję japońskiego przemysłu oraz otwarcie większych możliwości dla następnego pokolenia.
Zaprezentuje również sztukę, kulturę, technologię i jedzenie kraju, aby przyciągnąć więcej turystów.
POLSKA
Lokalizacja: Dzielnica Mobilności | Architekcict: WXCA
W Polsce na 2000 m², przypominająca drzewo, modułowa drewniana konstrukcja składa się z rzeźby kinetycznej przedstawiającej wędrówkę ptaków i urzeczywistniającej temat pawilonu „Kreatywność inspirowana naturą”.
Podczas gdy występy na żywo DJ-ów, pianistów i śpiewaków odbywają się na zewnątrz pawilonu, co tydzień w środku odbywają się nowe wystawy. Atrakcją wnętrza jest instalacja artystyczna Polski Stół wykonana z materiałów takich jak miedź, ceramika, drewno, włókno węglowe i szkło, która ma stymulować dialog.
Temat ten zostanie wzmocniony przez specjalne Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, które odbędzie się 6 grudnia 2021 r.