Mapa ta sugeruje, że środek Drogi Mlecznej i znajdująca się tam czarna dziura znajdują się 25 800 lat świetlnych od Ziemi. Jest to bliżej niż oficjalna wartość 27 700 lat świetlnych przyjęta przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 1985 roku, podało Narodowe Obserwatorium w Japonii.
Co więcej, zgodnie z mapą, nasz Układ Słoneczny przemieszcza się z prędkością 227 kilometrów na sekundę, krążąc wokół centrum galaktyki – to szybciej niż oficjalna wartość 220 kilometrów na sekundę.
Ponieważ Ziemia znajduje się wewnątrz Drogi Mlecznej, trudno jest cofnąć się i zobaczyć, jak wygląda galaktyka. Aby obejść ten problem, w projekcie wykorzystano astrometrię, czyli dokładny pomiar położenia i ruchu obiektów, aby zrozumieć ogólną strukturę Drogi Mlecznej i miejsce w niej Ziemi.
Bardziej precyzyjne podejście
W sierpniu VERA opublikowała swój pierwszy katalog zawierający dane o 99 ciałach niebieskich. Na podstawie tego katalogu i ostatnich obserwacji innych grup astronomowie skonstruowali mapę pozycji i prędkości. Na podstawie tej mapy naukowcy byli w stanie obliczyć środek galaktyki, punkt, wokół którego wszystko się kręci.
VERA łączy dane z czterech radioteleskopów w całej Japonii. Obserwatorium stwierdziło, że po połączeniu teleskopy były w stanie osiągnąć rozdzielczość, która teoretycznie pozwoli astronomom na dostrzeżenie amerykańskiego pensa umieszczonego na powierzchni Księżyca.
Żeby było jasne, zmiany nie oznaczają, że Ziemia pogrąża się w kierunku czarnej dziury, powiedział obserwatorium. Raczej mapa dokładniej określa, gdzie przez cały czas znajdował się Układ Słoneczny.