Connect with us

Zabawa

„Zielona granica” i „Chłopi” zarezerwowane na Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka w Londynie – ostateczny termin

Published

on

„Zielona granica” i „Chłopi” zarezerwowane na Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka w Londynie – ostateczny termin

EKSKLUZYWNY: Dramat migracyjny Agnieszki Holland Zielona granica otwiera 22. Festiwal Filmów Polskich Kinoteka, który odbędzie się od 6 do 28 marca w różnych lokalizacjach Londynu.

Gala otwarcia w BFI Southbank odbywa się w powiązaniu z premierą filmu przez Modern Films w Wielkiej Brytanii, która rozpoczyna się 8 marca. Film miał wcześniej swoją brytyjską premierę na festiwalu filmowym BFI w Londynie.

Obecny dramat przygląda się kryzysowi uchodźczemu na granicy polsko-białoruskiej z wielu punktów widzenia, począwszy od ludzi, którzy utknęli w zdradzieckim środowisku naturalnym, poprzez aktywistów próbujących im pomóc, aż po funkcjonariuszy straży granicznej, której zadaniem jest nie dopuszczenie ich do ucieczki.

Dzieło trafiło na pierwsze strony gazet na początku tego roku, kiedy Holandia została zaatakowana przez skrajnie prawicowy rząd Polski, kiedy film miał premierę we wrześniu na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury.

Polski dystrybutor Kino Świat kontynuował polską premierę pomimo nieprzyjemnej reakcji politycznej, a Holland przeprowadził trasę promocyjną w towarzystwie prywatnych ochroniarzy.

Organizowany od wielu lat festiwal Kinoteka organizowany jest przez Instytut Kultury Polskiej przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Festiwal zakończy się 28 marca w BFI IMAX projekcją polskiego hitu animowanego Rolnicy, przy akompaniamencie muzyki na żywo autorstwa Łukasza Rostkowskiego vel LUC

To najnowszy ambitny film produkcyjny małżeństwa DK i Hugh Welchmanów, którzy osiągnęli międzynarodowy przełom dzięki nominacji do Oscara w 2019 r. za animację fabularną Kocham Vincenta.

Praca jest adaptacją klasycznej powieści noblisty Władysława Reymonta z przełomu wieków pod tym samym tytułem i wykonana została w tej samej technice ręcznego malowania, co jej poprzedniczka, tyle że na większą skalę.

Dramat opowiada o swobodnej młodej kobiecie Jagnie, która jest zdeterminowana wytyczyć własną ścieżkę w polskiej wiosce końca XIX wieku. Zostaje wyrzucona z kursu, gdy wychodzi za mąż za bogatego wdowca, mimo że jest zakochana w jego synu.

READ  Eyimofe na festiwalu Black Movie w Genewie | The Guardian Nigeria News

Film, który z sukcesem wyświetlał się w krajowych kinach, oglądając ponad 1,7 mln widzów, jest polskim kandydatem do nagrody dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego podczas 96. ceremonii rozdania Oscarów, a także ubiega się o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego.

W programie nie zabraknie także Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta żona który zagra w ramach Nowego Kina Polskiego.

Akcja filmu rozgrywa się na tle transformacji Polski od komunizmu do kapitalizmu. Film opowiada o 45-letniej podróży Anieli Wesoły (Małgorzata Hajewska) w poszukiwaniu wolności osobistej jako transpłciowej kobiety.

Pierwotnie film miał swoją światową premierę w konkursie w Wenecji.

Pełny program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinoteka zostanie ogłoszony 7 lutego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *