Według Reutersa, Europa Wschodnia stanowi 39% populacji regionu i odnotowała ponad połowę wszystkich zgonów związanych z COVID w Europie.
Liczba ofiar śmiertelnych w Europie Wschodniej wyniosła 1 045 454 w czwartek, w porównaniu z 1 873 253 w całej Europie.
Region obejmuje Białoruś, Bułgarię, Czechy, Węgry, Mołdawię, Polskę, Rumunię, Rosję, Słowację i Ukrainę.
Stosunkowo niewiele przypadków Omicron odkryto w Europie Wschodniej, w przeciwieństwie do Europy Zachodniej, gdzie codzienne przypadki biją rekordy.
Polska zgłosiła w środę 794 zgony związane z COVID. Był to rekordowy poziom dla czwartej fali pandemii, chociaż opóźnione raportowanie ze względu na Boże Narodzenie mogło zawyżyć tę liczbę.
Dr. Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, za wzrost liczby ofiar w Polsce w porównaniu z Zachodem obwiniał przeciążony system opieki zdrowotnej, brak wiedzy i niechęć do szczepień, nawet wśród najsłabszych grup społecznych.
„Niestety zbliża się Omicron. Prędzej czy później nadejdzie… a wtedy liczba ofiar śmiertelnych może dramatycznie wzrosnąć, ponieważ niestety pojawią się korzyści skali – powiedział, dodając, że w ciągu ostatnich kilku tygodni zauważył rosnące zainteresowanie szczepieniami.
OPŁATA ROSYJSKA
Rosja wyprzedziła Brazylię i ma drugą co do wielkości liczbę ofiar śmiertelnych z powodu pandemii COVID-19 na świecie po Stanach Zjednoczonych, wynika z danych rosyjskiej państwowej służby statystycznej i obliczeń Reutera w czwartek.
Służba statystyczna Rosstat poinformowała, że w listopadzie w wyniku koronawirusa zmarło 87 527 osób, co czyni go najbardziej śmiertelnym miesiącem w Rosji od początku pandemii.
Pandemia zabiła ponad 5,7 miliona ludzi na całym świecie. (Grafiki dotyczące przypadków i zgonów na całym świecie)
Według ministra zdrowia Michaiła Muraszki, Rosja zaszczepiła prawie 55 proc. swojej populacji przynajmniej jedną szczepionką.
Anna Popova, szefowa Rosyjskiej Państwowej Agencji Ochrony Konsumentów, wyraziła zaniepokojenie możliwymi skutkami 10-dniowego urlopu noworocznego.
„Wraz ze zbliżającymi się świętami noworocznymi, kiedy liczba kontaktów międzyludzkich już rośnie, ryzyko rozprzestrzeniania się nowego szczepu Omicron z pewnością wzrośnie” – powiedziała we wtorek.
Czechy i Węgry znajdują się na szczycie wskaźników szczepień w regionie, przy czym prawie 64% całkowitej populacji obu krajów otrzymało co najmniej jedno szczepienie. Według Our World in Data Ukraina ma najniższy wskaźnik, gdzie prawie 33% jej mieszkańców otrzymuje pojedynczą dawkę.
(Sprawozdawczość Lasyi Priyi M w Bengaluru; Anny Koper, Anny Włodarczak-Semczuk, Alana Charlisha i Kacpra Pempel w Warszawie, Poliny Nikolskiej i Gleba Stolyarowa w Moskwie; Montaż: Lisa Shumaker, Keith Weir i Howard Goller) ((LasyaPriya.M @ thomsonreuters .com;))