Najważniejsze wiadomości
Zgodnie z oczekiwaniami polski bank centralny utrzymuje stopy procentowe na stabilnym poziomie
WARSZAWA (Reuters) – Bank centralny Polski pozostawił w środę główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75 proc.
W obliczu rosnącej inflacji i spowolnienia wzrostu politycy z Europy Środkowej starali się powstrzymać podwyżki stóp procentowych, aby uniknąć zastoju gospodarek dotkniętych wojną na Ukrainie.
Argumenty za stabilnymi stopami procentowymi w Polsce wzmocniły dane GUS, które pokazały spadek inflacji do 17,4% w listopadzie z 17,9% w poprzednim miesiącu oraz dane o produkcie krajowym brutto (PKB) za trzeci kwartał wskazujące na spowolnienie sektor prywatny wskazywał na konsumpcję.
„Ponieważ w poprzednich dwóch miesiącach nie było decyzji o podwyżce stóp procentowych, szanse na podwyżkę stóp procentowych były tym mniej prawdopodobne, że pojawiły się pozytywne sygnały w krajowych i międzynarodowych danych dotyczących perspektyw inflacji” – Dyrektor Ekonomiczny Piotr Bielski powiedział Santander Bank Polska.
Wszystkich 20 analityków w ankiecie Reutera spodziewało się, że główna cena pozostanie bez zmian. Podczas gdy prezes Banku Centralnego Adam Glapiński powiedział, że cykl utknął w martwym punkcie i niekoniecznie się skończył, większość ekonomistów oczekuje obecnie, że stopy procentowe pozostaną bez zmian do 2023 roku.
Bielski powiedział, że rynki szukają teraz oznak, że „drzwi zamykają się przed kolejnymi podwyżkami stóp”, a także sygnałów, że mogą nastąpić obniżki stóp przed końcem 2023 roku.
W listopadzie Czeski Bank Narodowy (CNB) po raz trzeci z rzędu utrzymał swoją podstawową stopę procentową na stabilnym poziomie. Narodowy Bank Węgier (NBH) również utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie i obiecał utrzymać restrykcyjne warunki monetarne przez „przedłużony okres”.
(Reportaż Alana Charlisha, Anny Koper, Pawła Florkiewicza, Anny Włodarczak-Semczuk; montaż: Toby Chopra)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.