Najważniejsze wiadomości
Zespół Vinci przejmuje 49% udziałów w nowej spółce lotniskowej w Polsce
Zespół z Vinci Airports i australijskiego funduszu IFM Global Infrastructure Fund został wybrany na preferowanego inwestora nowego międzynarodowego portu lotniczego w Polsce.
Odebrał je Centralny Port Komunikacyjny (CPK), państwowa spółka integrująca polski transport lotniczy, drogowy i kolejowy.
Buduje nowe międzynarodowe lotnisko pod Warszawą i 2000 km nowych pociągów dużych prędkości. Program multimodalny zakłada dotarcie do Warszawy w ciągu 2,5 godziny ze wszystkich głównych miast Polski.
Vinci i IFM zaoferowały około 1,9 miliarda dolarów za 49% udziałów w CPK.Lotnisko, spółce budującej i zarządzającej nowym lotniskiem.
Za pośrednictwem CPK Skarb Państwa będzie właścicielem 51% akcji CPK.Lotnisko.
CPK powiedział Inwestycja Vinci i IFM zapewniłaby 40% kapitału na budowę lotniska, a pozostałe 60% pochodziłoby z finansowania dłużnego (obligacje lub kredyty bankowe).
„CPK nie jest megalomanem” – stwierdził Marcin Horała, wiceminister finansów i polityki regionalnej oraz przedstawiciel polskiego rządu ds. CPK.
„CPK nie stanowi zagrożenia dla regionalnych portów lotniczych. CPK oznacza utworzenie środkowoeuropejskiego węzła pasażerskiego, a jednocześnie pozwala na wykorzystanie gigantycznych przychodów z frachtu lotniczego, które dotychczas omijały Polskę.
„Dołączenie firm Vinci i IFM do projektu CPK jest najlepszym dowodem na to, że CPK to projekt przemyślany, oparty na liczbach. Nie tylko pobudzi polską gospodarkę, ale także zagwarantuje wysoki zwrot z inwestycji.”
CPK rozpoczęła poszukiwania inwestora w połowie 2022 roku. Mówiono, że toczyły się rozmowy z kandydatami z Europy i regionu Azji i Pacyfiku.
Vinci Airports ma udziały w 65 lotniskach w 12 krajach. Będzie to pierwszy udział w polskim lotnisku.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.