Nauka
Zełenski przemawia przed kanadyjskim parlamentem, aby zwiększyć poparcie dla Ukrainy
TORONTO (AP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w piątek Kanadę, aby stanęła po stronie swojego kraju aż do zwycięstwa, gdy przemawiał do kanadyjskiego parlamentu, starając się zwiększyć wsparcie zachodnich sojuszników dla wojny Ukrainy z inwazją rosyjską.
Zełenski poleciał do stolicy Kanady w czwartek wieczorem po spotkaniach z prezydentem Joe Bidenem i prawodawcami w Waszyngtonie. W środę przemawiał na dorocznym posiedzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych.
„Moskwa musi przegrać raz na zawsze. I tak się stanie” – powiedział Zełenski podczas swojego przemówienia w parlamencie.
Zełenski powiedział, że Kanada zawsze stawała po „dobrej stronie historii”, walcząc z poprzednimi wojnami, i że dzięki pomocy pomogła ocalić tysiące istnień ludzkich w tej wojnie. Podziękował także Kanadyjczykom za wsparcie finansowe i za to, że Ukraińcy uciekający przed wojną poczuli się w Kanadzie jak w domu.
Zełenski wielokrotnie dziękował Kanadzie i otrzymał kilka owacji na stojąco od dygnitarzy i parlamentarzystów.
Zełenski powiązał cierpienia Ukraińców z ludobójstwem dokonanym w latach 30. XX wieku przez Stalina, kiedy radziecki przywódca został oskarżony o wywołanie na Ukrainie spowodowanej przez człowieka głodu, w wyniku którego, jak się uważa, zginęło ponad 3 miliony ludzi. Przypomniał, że to właśnie w Edmonton w Kanadzie w 1993 roku wzniesiono pierwszy na świecie pomnik upamiętniający ludobójstwo i głód na Ukrainie.
UCZĘSZCZAĆ: Brooks i Capehart odliczają do zamknięcia, wsparcie dla wojny na Ukrainie
Wyraził nadzieję, że pewnego dnia w Kanadzie „być może w Edmonton” stanie pomnik ku czci zwycięstwa Ukrainy nad inwazją rosyjską.
„Mam dla Was wiele ciepłych słów i podziękowań z Ukrainy” – powiedział Zełenski w gabinecie premiera Justina Trudeau przed swoim przemówieniem. „Pomogliście nam na polu bitwy, finansowo i humanitarnie. … Zostań z nami aż do naszego zwycięstwa.”
To pierwsza wizyta Zełenskiego w Kanadzie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wcześniej przemawiał przed kanadyjskim parlamentem praktycznie po rozpoczęciu wojny.
Trudeau nazwał tę wizytę okazją do pokazania Zełenskiemu, „jak mocno i jednoznacznie wspieramy Ukrainę” i zapowiedział przekazanie dodatkowych 650 mln dolarów kanadyjskich (482 mln dolarów) w ciągu trzech lat na 50 pojazdów opancerzonych, które zostaną zbudowane w Kanadzie.
„Zmieniamy nasze podejście do zapewniania wieloletniej pomocy, aby zapewnić Ukrainie przewidywalne wsparcie, jakiego potrzebuje do długoterminowego wsparcia” – powiedział Trudeau na konferencji prasowej.
Trudeau powiedział, że od początku wojny Kanada zapewniła Ukrainie prawie 9 miliardów dolarów kanadyjskich (6,7 miliarda dolarów) w postaci wsparcia wojskowego, finansowego i humanitarnego.
Zełenski i Trudeau mają także udać się do Toronto, aby spotkać się z lokalną społecznością ukraińską. Kanada jest domem dla około 1,4 miliona osób pochodzenia ukraińskiego, co stanowi blisko 4% populacji.
Od początku wojny do Kanady przybyło ponad 175 000 Ukraińców, a kolejne 700 000 otrzymało zgodę na przyjazd w ramach inicjatywy wspierającej tymczasowe relokacje osób uciekających przed wojną. Inicjatywa umożliwia uzyskanie otwartego pozwolenia na pracę na okres trzech lat ze ścieżką do stałego pobytu i obywatelstwa.
UCZĘSZCZAĆ: Biden wzywa światowych przywódców do promowania pokoju i stanięcia po stronie Ukrainy przeciwko Rosji
Zełenski staje w obliczu pytań w Waszyngtonie w związku z przepływem dolarów amerykańskich, które przez 19 miesięcy pomagały jego żołnierzom walczyć z siłami rosyjskimi. Skrajnie prawicowa flanka Republikanów pod przewodnictwem Donalda Trumpa, głównego rywala Bidena w wyścigu do Białego Domu w 2024 r., jest coraz bardziej przeciwna wysyłaniu większych pieniędzy za granicę.
„Jesteśmy wdzięczni Stanom Zjednoczonym i przy całym szacunku dla naszych sojuszników, Stany Zjednoczone zapewniają większość pomocy. I pomoc, której naprawdę potrzebują nasi żołnierze na polu bitwy” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej.
Stoi także w obliczu wyzwań w Europie, a także pęknięć w tym, co było w dużej mierze zjednoczonym zachodnim sojuszem stojącym za Ukrainą. W środę wieczorem premier Polski powiedział, że jego kraj nie wysyła już broni na Ukrainę, co miało na celu wywarcie presji na Kijów i podanie w wątpliwość statusu Polski jako ważnego źródła sprzętu wojskowego w miarę eskalacji sporu handlowego między sąsiednimi państwami. .
Ukraińscy żołnierze walczą o odzyskanie terytorium zajętego przez Rosję w zeszłym roku. Ich postępy w ciągu mniej więcej następnego miesiąca, zanim nadejdą deszcze i ziemia zamieni się w błoto, mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdobycia dodatkowego globalnego wsparcia w okresie zimowym.
„Musicie wiedzieć, że będzie to nasze wspólne zwycięstwo z Kanadą, ze wszystkimi partnerami, ze wszystkimi przyjaciółmi, z całym wolnym światem” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej.
Grupa 7 krajów uprzemysłowionych obiecała w lipcu indywidualne porozumienia z Ukrainą w sprawie zapewnienia długoterminowej pomocy wojskowej.
Zełenski złożył pierwszą oficjalną wizytę w Kanadzie w 2019 r.
„Biorąc pod uwagę niechęć wielu Republikanów w Kongresie USA do dalszego wspierania Ukrainy oraz napięcia między Ukrainą a niektórymi jej kluczowymi sojusznikami, takimi jak Polska, Kanada jest postrzegana jako wiarygodny zwolennik Ukrainy, dlatego Zełenski podczas swojej wizyty będzie na przyjaznym terytorium do Kanady” – powiedział Daniel Béland, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie McGill w Montrealu.
„Ważnym faktem, o którym należy pamiętać, jest to, że 4% Kanadyjczyków ma ukraińskie pochodzenie, w tym wicepremier Chrystia Freeland”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”