Connect with us

technologia

ZEA i Polska zacieśnią współpracę w różnych dziedzinach

Published

on

ZEA i Polska zacieśnią współpracę w różnych dziedzinach

Delegacja ZEA na spotkaniu z polskimi urzędnikami w Warszawie. WAM

dr Minister stanu ds. handlu zagranicznego Thani Al Zeyoudi powtórzył, że stosunki dwustronne między ZEA a Rzeczpospolitą Polską są ugruntowane i silne.

Dodał, że stosunki między obydwoma krajami są świadkami ciągłego rozwoju w różnych dziedzinach, zwłaszcza w ekonomii i handlu, co otwiera nowe perspektywy dla wspólnej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej.

Stało się to podczas spotkań z wieloma ministrami i wyższymi urzędnikami polskiego rządu na marginesie III edycji wspólnego komitetu gospodarczego obu krajów w stolicy Polski w obecności szeregu urzędników państwowych i biznesmenów oraz przedstawiciele sektora prywatnego z obu krajów.

„Oba kraje oferują obiecujące możliwości zwiększenia wymiany handlowej i realizacji projektów inwestycyjnych w sektorach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości partnerem handlowym ZEA w Europie Wschodniej” – dodał Al Zeyoudi.

Kontynuował: „Całkowity eksport ZEA do Polski poza ropą w 2021 r. wyniósł około 506 mln dhs, przy tempie wzrostu o 64 procent w porównaniu do 2020 r. Podczas gdy całkowity eksport ZEA nienaftowy wzrósł do Polski rynek wyniósł około dhs. 242 miliony w pierwszej połowie 2022 r., przy tempie wzrostu o 13 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.”

Reeksport ZEA do Polski osiągnął w zeszłym roku około 415 mln Dhs, przy tempie wzrostu o 67 proc. z tempem wzrostu 105 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., powiedział dr. Thani Al Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego.

Al-Zeyoudi odbył również bilateralne spotkanie z Irenes Zyską, Ministrem Stanu i Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce, w celu zbadania możliwości uruchomienia wspólnych projektów w obszarze energetyki i energetyki odnawialnej. Dyskutowali również o sposobach rozwijania i dzielenia się najlepszymi doświadczeniami i praktykami w celu poprawy wydajności i efektywności funkcjonowania sektora energetycznego w obu krajach, w szczególności nowoczesnej technologii stosowanej w dziedzinie energii odnawialnej.

READ  Producent drogiego japońskiego tostera wkracza na rynek smartfonów

Na kolejnym spotkaniu Thani Al Zeyoudi dyskutował z Ryszardem Bartoskiem, ministrem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sposobami poprawy współpracy w wymianie handlowej między obydwoma krajami w zakresie artykułów spożywczych, rolnych i zwierzęcych. Podczas spotkania omówiono również sposoby zapewnienia przepływu towarów i produktów na rynkach obu krajów zgodnie z ich strategiczną wizją dotyczącą realizacji planów bezpieczeństwa żywnościowego i dostarczania dużych ilości podstawowych produktów spożywczych.

Ponadto Al Zeyoudi odbył dwustronne spotkanie z Pavlem Jabuńskim, Podsekretarzem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwojowej, gdzie omówiono nowe mechanizmy i plany, które pomogą zwiększyć bezpośrednie inwestycje zagraniczne między obydwoma krajami w sektorach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. . Dyskutowali także o sposobach wspierania dwustronnej współpracy gospodarczej i handlowej, aby stworzyć większe możliwości inwestycyjne dla emirackich i polskich środowisk biznesowych w sposób, który służy wspólnym interesom, wizji i aspiracjom obu krajów.

Aby wzmocnić wizję państwa w zakresie inwestycji w sektory nowej gospodarki, Thani Al Zeyoudi spotkał się z Krzysztofdriendą, Prezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Janem Wernickim, Prezesem Polish National International Food Group oraz przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju , Polski Narodowy Bank Rozwoju i Śląski Urząd Wojewódzki o możliwościach inwestycyjnych w obszarze technologii, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, OZE i przemysłu spożywczego.

Thani Al Zeyoudi odwiedził również Asseco Group, polską firmę specjalizującą się w rozwoju oprogramowania i technologii. Zaprosił firmę do przyłączenia się do inicjatywy Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych Nowej Generacji „NEXTGEN FDI”, a także skorzystania z zalet i możliwości oferowanych przez otoczenie biznesowe ZEA.

DMCC – flagowa globalna strefa wolnego handlu przy rządzie Dubaju oraz agencja dla handlujących towarami i firmami – niedawno z sukcesem zakończyła swój pierwszy roadshow Made for Trade Live w Warszawie, w Polsce, promując korzyści płynące z prowadzenia działalności w Dubaju dla rozwoju polskich firm, które są wyróżniane na arenie międzynarodowej.

READ  Opodatkowanie oddziału spółki zagranicznej w Polsce – oddział czynny i bierny

Podczas wydarzenia wyżsi menedżerowie DMCC przemawiali do ponad 139 przedstawicieli polskich firm z różnych sektorów. Prelegenci i delegaci omówili strategiczne położenie geograficzne i komercyjną atrakcyjność Dubaju oraz łatwość prowadzenia działalności w DMCC, najszybciej rozwijającej się i najlepiej połączonej strefie wolnocłowej na świecie. Dyskusje dotyczyły również możliwości wzmocnienia dwustronnych stosunków handlowych i biznesowych dla ZEA i Polski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *