Najważniejsze wiadomości
Zdjęcia do serialu Disney+ „Dom Niemiecki” w Polsce
W „Dom niemieckim” Disney+ przygotowała dramat muzyczny o młodej tłumaczce, która podczas swojej pracy najpierw skonfrontowała się z wstrząsającą prawdą o Holokauście Oświęcim Próba w 1963, jako jej najbliższy niemiecki oryginał.
Pięcioczęściowy miniserial jest adaptacją bestsellerowej powieści o tym samym tytule autorstwa Annette Hess, która również napisała scenariusz i pełni funkcję showrunnera.
Zdjęcia do „Domu Niemieckiego” trwają w Polsce od końca sierpnia i potrwają do połowy grudnia. Reżyserami są Isa Prahl („Westwall”) i Randa Chahoud („Deutschland 89”).
Wyprodukowane przez Gaumont Niemcybohaterka serialu odkrywa straszliwe zbrodnie, cierpienia i poczucie winy, które zostały stłumione podczas niemieckiego cudu gospodarczego, a także odkrywa własne zaangażowanie rodziny w ciemne strony niemieckiej historii.
W obsadzie znaleźli się Katharina Stark („Tatort”), Anke Engelke, Iris Berben („Krupp”), Hans-Jochen Wagner, jej ojciec Ludwig i Ricarda Seifried („Opowieść zimowa”).
Książka „Deutsches Haus” sprzedała się w ponad 700 tys. egzemplarzy w 33 krajach.
„Spotykamy się z wielkim wyzwaniem, jakim jest opowiedzenie historii procesu stulecia w sposób wrażliwy, ale także bezwzględny” – powiedział Hess w oświadczeniu.
Autor i showrunner stwierdził: „Na początku lat sześćdziesiątych niczego niepodejrzewający lub udający Niemcy i świat po raz pierwszy wszechstronnie i radykalnie nauczyli się z ust setek świadków jednej z największych zbrodni ludzkości, na zawsze naznaczonej słowem Auschwitz. Proces ten był pierwszym kamieniem milowym w pogodzeniu się z przeszłością, która trwa do dziś i musi być kontynuowana. Nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć!”
Producentka Sabine de Mardt: „Kiedy w 2018 roku przeczytałam powieść Annette, byłam jednocześnie poruszona i zafascynowana i od razu zaczęłam myśleć o możliwej adaptacji filmowej”.
„Specjalna perspektywa młodej bohaterki daje nam ekscytujący wgląd w otchłanie naszej własnej historii i tego, jak sobie z nią radzimy, czego nie opowiedziano jeszcze w niemieckiej fikcji” – dodała.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.