Nauka
Zdaniem inwestorów 14 polskich startupów deeptech wartych uwagi
W ostatnich latach polska scena startupowa dramatycznie się rozrosła, osiągając rekordowy poziom pozyskiwania funduszy w 2021 r.
Podobnie jak w przypadku wielu innych ekosystemów, inwestorzy mają nadzieję, że kwoty środków pieniężnych za ten rok mogą okazać się poniżej tych rekordów.
Nie dotyczy to jednak deeptechu.
Według Dealroom startupy Deeptech w Polsce zebrały do tej pory 174 miliony dolarów w 2022 roku. To już ponad dwukrotnie więcej niż suma zebrana w 2021 roku. To także ponad 43% sumy zebranej w tym roku przez wszystkie polskie startupy.
W Polsce nie ma jeszcze jednorożców deeptech, ale być może już niedługo zobaczymy pierwszego. Jeden z europejskich „sooncornów” zajmujących się głębokimi technologiami, fińsko-polski startup satelitarny ICEYE, działa w Polsce od pięciu lat i jest częścią rozwijającego się w kraju sektora technologii kosmicznych, do którego zaliczają się startupy takie jak SatRevolution i CreoTECH.
Sifted zapytał największych inwestorów w kraju, na jakie polskie start-upy deeptech mają oko. Zasada była tylko jedna: nie mogli wybierać spółek z własnego portfolio.
Bartosz Składń, partner w Aper Ventures
Aper Ventures to polska firma venture capital inwestująca w startupy z branży deeptech i hardware. W swoim portfolio posiada Reef Factory, The Batteries i Talent Alpha.
Przestrzeń toru
Thorium Space tworzy systemy telekomunikacyjne, które szybciej przesyłają dane. Firma opracowuje technologię satelitarną definiowaną programowo, która umożliwia przeprogramowanie satelitów w trakcie ich wieloletniego funkcjonowania na orbicie.
„Produkują nowego satelitę o konstrukcji modułowej i aktywnie poszukują klientów wojskowych, rządowych i ogółu społeczeństwa”.
ResQuant
„ResQuant pracuje nad elastyczną konstrukcją procesora kryptograficznego odpornego na ataki ze strony komputerów kwantowych. Zapewnia to bezpieczeństwo poufnych informacji przechowywanych na wszelkiego rodzaju urządzeniu elektronicznym.”
Firma oferuje również szkolenia i audyty z zakresu kryptografii dla firm, które przechodzą na korzystanie z kryptografii bezpiecznej kwantowo.
Synteza Apeironu
Apeiron Synthesis wykorzystuje metodę chemiczną zwaną metatezą do produkcji farmaceutyków, substancji zapachowych, produktów agrochemicznych i produktów petrochemicznych. Ta nagrodzona Noblem metoda jest tańsza i bardziej zrównoważona niż metody tradycyjnie stosowane w przemyśle chemicznym.
„Platforma technologiczna firmy wywiera pozytywny wpływ i przekształca przemysł chemiczny poprzez opracowywanie bardziej zrównoważonych i opłacalnych dróg syntezy dla nowych i istniejących produktów”.
Marcus Erken, współzałożyciel i partner zarządzający w Sunfish Partners
Sunfish Partners to VC z siedzibą w Berlinie na wczesnym etapie rozwoju, inwestujący w polskie start-upy z branży deeptech. Jej portfolio obejmuje Smarter Diagnostics, CodeAlly i Deepflare.
Infermedica
Infermedica opracowuje technologię sztucznej inteligencji nowej generacji do wstępnej diagnostyki medycznej i selekcji pacjentów. Z jej oferty skorzystało ponad 12 milionów pacjentów na całym świecie i zostało przyjętych przez ponad 90 wiodących organizacji zajmujących się opieką zdrowotną i technologią.
Nomagia
Nomagic łączy wizję komputerową, uczenie maszynowe i robotykę, aby sprostać wyzwaniom logistycznym. Zespół składa się z ekspertów we wszystkich tych obszarach i wykazał się wiedzą specjalistyczną w różnych wdrożeniach w złożonych środowiskach logistycznych.
Marcin Hejka, komplementariusz w OTB Ventures
OTB Ventures to warszawska firma venture capital inwestująca w startupy z branży zaawansowanych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej. W jego portfolio znajdują się ICEYE, Kevin i FintechOS.
Mówienie rzeczy
Talkin’ Things produkuje wysokiej jakości znaczniki RFID (identyfikacja radiowa) i NFC (komunikacja bliskiego zasięgu) – inteligentne znaczniki, których można używać do identyfikacji i śledzenia dowolnego produktu, do którego są dołączone. Firma posiada własne laboratorium projektowe RFID i produkuje wysokiej jakości znaczniki, które można zastosować w niemal każdej liczącej się branży.
Alef Zero
Aleph Zero to platforma blockchain, która jest szybsza niż większość innych rozwiązań blockchain, które są zbudowane w oparciu o istniejące technologie. Startup wykorzystuje protokół o nazwie DAG, który jest szybki i skalowalny, a jednocześnie zdecentralizowany i bezpieczny.
Laboratoria KP
KP Labs to firma zajmująca się technologią kosmiczną, dostarczająca komputery i oprogramowanie sztucznej inteligencji na potrzeby misji kosmicznych. „Zastosowanie autonomii w dziedzinach kosmicznych, takich jak obserwacja Ziemi czy robotyka kosmiczna, jest nieuniknionym krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów operacji i ryzyka niepowodzenia misji”.
Stanisław Knaflewski, wspólnik zarządzający w Altamira
Altamira jest inwestorem kapitałowym skupiającym się na wspieraniu technologii w branży chemicznej, farmaceutycznej i wyrobów medycznych. W jej portfolio znajdują się BIN-e, 3D Lab i Apeiron Synthesis.
Cząsteczka pierwsza
MoleculeOne opracowało zestaw narzędzi integrujących sztuczną inteligencję w procesach odkrywania leków. Platforma początkowa pomaga określić najskuteczniejsze ścieżki syntezy docelowych związków.
„Chociaż narzędzia sztucznej inteligencji stały się ostatnio popularne w odkrywaniu leków, MoleculeOne wypełnia ważną lukę, pomagając oszacować dostępność związków pochodnych sztucznej inteligencji w świecie rzeczywistym”.
Nomagia
Nomagic oferuje zaawansowane rozwiązania robotyczne dla tradycyjnych sprzedawców detalicznych i graczy e-commerce. Startup opracował ramię robota, które potrafi identyfikować, selekcjonować, klasyfikować i pakować przedmioty, a także reagować na „nieoczekiwane” zdarzenia, takie jak upadek transportowanego przedmiotu.
„Rozwiązania robotyczne firmy Nomagic zostały najpierw zastosowane w przypadku małych przedmiotów elektronicznych, takich jak telefony czy zabawki, a następnie wdrożone w szerokiej gamie produktów przez sprzedawców internetowych, takich jak szwajcarska Brack.ch”.
Płynność
„Fluence jest jedną z niewielu firm na świecie opracowujących nową generację ultraszybkich laserów. Wyjątkowa prędkość daje laserom Fluence przewagę w mikroobróbce, w zastosowaniach od elektroniki po medycynę i naukę.
Lasery te można wykorzystać do obróbki materiałów notorycznie trudnych do cięcia, takich jak ceramika, szkło, a nawet diamenty.
Sylwester Janik, komplementariusz w Cogito Capital Partners
Cogito Capital Partners z siedzibą w Warszawie to spółka venture capital na etapie wzrostu, inwestująca w europejskie spółki technologiczne. Jej portfolio obejmuje MarketFinance, Uncapped i Acceleran.
Transport kosmiczny
Firma Spacelift opracowała platformę infrastruktury jako kodu. Technologia ta umożliwia użytkownikom hostowanie serwerów w chmurze, co oznacza, że mogą automatyzować i łatwo skalować w górę lub w dół wykorzystanie infrastruktury serwerowej.
Neptun.ai
Neptune.ai opracowało platformę dla programistów zajmujących się uczeniem maszynowym, umożliwiającą organizowanie projektów związanych z analizą danych i umożliwianie współpracy. Narzędzie przeznaczone jest do przechowywania i zarządzania wszystkimi danymi z eksperymentów i modeli, których programiści używają do uczenia algorytmów uczenia maszynowego.
Posortowane
Solvemed wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji do oceny stanu zdrowia pacjenta. Technologia ta umożliwia precyzyjne pomiary stanu zdrowia oczu i układu nerwowego, co można wykorzystać do diagnozowania i śledzenia chorób, takich jak stwardnienie rozsiane.
„To długa droga, ale jest to jedna z najbardziej obiecujących firm na wczesnym etapie rozwoju w obszarze technologii medycznych w Polsce”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”