Nauka
Zawsze walczący: Astronauta prosi młodych ludzi, aby nie uciekali przed możliwościami
W dążeniu do celu astronauta Ashley Kowalski ma proste i głębokie przesłanie: nie bój się i chwytaj nadarzające się okazje.
„To naprawdę ważne, aby stawiać sobie wyzwania” — powiedział Kowalski, absolwent Mercy High School w Baltimore z 2007 roku. „Jeśli czujesz się komfortowo, kiedy coś robisz, oznacza to, że prawdopodobnie nie poprawiasz się ani nie rozwijasz jako osoba”.
Kowalski, kierownik projektu ds. partnerstw międzynarodowych w The Aerospace Corporation w Los Angeles, zrobił karierę na podejmowaniu wyzwań. W szkole i poza nią podążała ścieżką, która niekoniecznie była ukierunkowana na karierę w kosmosie, ale jej wykształcenie i doświadczenia pomogły zbudować bezpieczne podstawy życia astronauty.
Niedawno opuściła ośmiomiesięczną misję do Moskwy o nazwie SIRIUS-21, która miała pomóc NASA i naukowcom z całego świata w poznaniu behawioralnych i fizjologicznych skutków izolacji i uwięzienia u ludzi. Niewielki pięcioosobowy zespół – dwóch z Rosji, dwóch ze Stanów Zjednoczonych i jeden ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – przeprowadził 70 eksperymentów w krajach takich jak Czechy, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania. Kowalski była pierwszą Amerykanką, która wzięła udział w takim badaniu, które było przygotowaniem do przyszłych misji Artemidy na Księżyc i długotrwałych misji na Marsa.
O karierze w programie kosmicznym zaczęła myśleć dopiero pod koniec szkoły średniej i na początku kariery w college’u.
„Nie byłem jednym z tych kosmicznych dzieciaków” — powiedział Kowalski, który dorastał w sanktuarium parafialnym Najświętszego Serca na Mount Washington. Ale jest miłośniczką matematyki i nauk ścisłych i zdobyła upragnioną nagrodę George Washington University za osiągnięcia w tych przedmiotach podczas pierwszego roku w Mercy. Uważa, że nauczyciele matematyki Tricia Potts (obecnie na emeryturze) i Eugene „Felix” Sung, a także Nancy Uryasz, prezes ds. nauki w Mercy, byli kluczowymi mentorami w latach licealnych. Chociaż byli wymagający, Kowalski powiedział, że rzucili jej wyzwanie, by zmusiła się do nauki.
Uryasz powiedział, że Kowalski „nie do końca był naukowcem” i „bardzo zrównoważony” z wieloma zainteresowaniami, takimi jak lekkoatletyka, muzyka i taniec. Kowalski powiedział, że nawet dzisiaj uczestniczy w teatrze muzycznym i polskim zespole tanecznym w okolicach Los Angeles. Jako dziecko występowała w polskim zespole tanecznym w Baltimore o nazwie Krakowiaki Dancers.
Jako córka Gerharda i Anny Kowalskich, imigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych z komunistycznej Polski w latach 70., dorastała w dwujęzycznym domu w Baltimore. W miarę postępów studiów Kowalskiego stało się jasne, że chce poślubić swoją miłość do spraw międzynarodowych i inżynierii.
Odbyła kilka staży, które nie były dokładnie związane z kosmosem, ale to ją wyróżniało. Podczas studiów licencjackich i magisterskich, studiując inżynierię w GW, pracowała od 10 do 20 godzin tygodniowo w National Air and Space Museum. Tam była „wyjaśniaczem”, który prowadził pokazy naukowe na temat lotnictwa, eksploracji kosmosu, sił powietrznych i astronomii dla zwiedzających muzeum.
Spędziła również osiem tygodni w Chinach nad projektem ogniw paliwowych, rok w Berlinie na stypendium Departamentu Stanu i niemieckiego parlamentu (Bundestagu), a także uczestniczyła w programie stypendialnym Alfa, gdzie przeszła intensywne szkolenia językowe i uczestniczyła w kursach zawodowych na najwyższym poziomie zadania rozwojowe w Rosji. Powiedziała, że przydało się to podczas jej doświadczeń z SIRIUSEM-21, ponieważ wiele instrukcji i elementów sterujących jest nadal napisanych po rosyjsku.
Kowalski niedawno zakończył dwutygodniową misję w Utah w Mars Desert Research Station, gdzie Aerospace Corp. przeprowadził eksperymenty w części stanu podobnego do Marsa.
Jakiej rady udzieliłby Kowalski obiecującym studentom?
„Nie uciekaj od okazji” – powiedziała. „Bądź gotów podjąć dobrze poinformowane, dobrze wyedukowane, dobrze zbadane ryzyko. W porządku jest bać się, a także ponieść porażkę, jeśli tak się stanie. Koniec końców to wciąż nauka”.
kobiety w kosmosie
Od marca 2022 roku w kosmosie latało 75 kobiet, w tym kosmonautki, astronauci, specjaliści od ładunków i uczestnicy stacji kosmicznej.
1963 Pierwszą kobietą w kosmosie była rosyjska kosmonautka Walentina Tereshkova
1983 Pierwszą Amerykanką w kosmosie była Sally Ride
1992 Była astronautka NASA Mae Jemison była pierwszą czarnoskórą kobietą w kosmosie.
2019 Astronatki NASA Jessica Meir i Christina Koch ukończyły pierwszy kobiecy spacer kosmiczny
2021 Audrey Powers, absolwentka Mount de Sales Academy w Catonsville, brała udział w drugim wystrzeleniu rakiety Blue Origin New Shepard w kosmos, towarzysząc aktorowi Williamowi Shatnerowi i dwóm innym osobom.
Źródła: Archiwum NASA i Przegląd Katolicki
Przeczytaj więcej wiadomości lokalnych
Copyright © 2023 Katolicki przegląd mediów
Wydruk
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”