Nauka
Zaproponowano ofertę Australijskiej Sieci Produkcji Kosmicznej
W uznaniu rosnących możliwości rynkowych dla nowych produktów i usług kosmicznych, Australijska Sieć Produkcji Kosmicznej wspiera ofertę o wartości 150 milionów dolarów dla strumienia Modern Manufacturing Initiative – Collaboration (MMIC).
Satelity z czujnikami i kamerami, które wykrywają pożary lasów w ciągu kilku minut, dostarczają rolnikom dane o uprawach w czasie rzeczywistym, łączą nasze odległe miasta i społeczności; i rakiety, które zapewniają cenny dostęp do przestrzeni kosmicznej Australii. Oto niektóre z rzeczywistych możliwości, jakie daje nowoczesna technologia kosmiczna.
Takie innowacje są już opracowywane przez naukowców i firmy w Australii.
„Jednak przemysł kosmiczny jest wciąż bardzo młody w porównaniu z innymi filarami branży i brakuje mu funduszy i podstawowej infrastruktury, aby go wspierać” – powiedział Adam Gilmour, dyrektor generalny Gilmour Space Technologies.
Gilmour Space Technologies to MŚP z siedzibą w Queensland, które planuje wystrzelić pierwsze australijskie rakiety i satelity na orbitę w przyszłym roku.
Australijska Sieć Produkcji Kosmicznej (ASMN) – kierowana przez Gilmoura Space, przy wsparciu rządu Queensland – ma na celu utworzenie trzech nowych obiektów kosmicznych, skupionych w Queensland:
- wspólny ośrodek testowy i produkcyjny, pozwalający członkom na postęp w badaniach kosmicznych i rozwój technologii przy niższych kosztach
- zaawansowany zakład produkcyjny do budowy komercyjnych rakiet i satelitów, zakotwiczony przez Gilmour Space
- orbitalny port kosmiczny w Abbot Point w pobliżu Bowen w North Queensland, który pomoże przenieść wiele z tych produktów w kosmos.
„Przy udziale sześciu stanów i terytoriów australijskich postrzegamy to jako projekt prawdziwie kierowany przez przemysł” – powiedział Gilmour.
„Zapewnij strukturę i infrastrukturę niezbędną do odblokowania współpracy, tworzenia miejsc pracy i zdolności, przyciągania prywatnych inwestycji i rozwijania australijskich technologii kosmicznych od początkowej koncepcji do komercjalizacji i uruchomienia”.
Członkowie założyciele ASMN to między innymi Swinburne University of Technology w VIC; Firma Maszyn Kosmicznych i Neumann Space w SA; Systemy elektro-optyczne i energia Greatcell w ACT; Spiral Blue w NSW; ARM Hub i Griffith University w QLD; oraz szereg międzynarodowych firm kosmicznych, takich jak SatRevolution Poland, które chcą rozpocząć działalność w Australii i zapewnić możliwości eksportu i łańcucha dostaw lokalnym firmom.
„Australijskie zakłady produkcyjne w kosmosie uwolnią prawdziwy potencjał Australii jako szanowanego kraju podróży kosmicznych”, powiedział Glen Tindall, dyrektor generalny EOS Communications Systems.
„Australijska Sieć Produkcji Kosmicznej i szeroka gama partnerów, z którymi się łączy, pokazują, jakie korzyści przyniosą tego typu obiekty w całej Australii i poza nią”.
Według dyrektora generalnego ARM Hub, dr Cori Steward, dla przyszłości australijskiej produkcji musimy wspólnie prowadzić większy biznes.
„Jako kluczowy partner w australijskiej sieci produkcji kosmicznej, ARM Hub będzie katalizować komercjalizację dzięki dostępowi branży do specjalistycznej wiedzy w kraju, eliminując ryzyko przyjęcia technologii i budowania cyfrowych zdolności pracowników w sposób oparty na współpracy”.
Oczekuje się, że do 2030 r. globalna gospodarka kosmiczna wzrośnie do biliona dolarów.
„MMIC zapewni terminowe wsparcie naszym wschodzącym producentom kosmicznym w rozwijaniu i dojrzewaniu znaczących i globalnie konkurencyjnych zdolności kosmicznych w Australii” – powiedział Gilmour.
Propozycja ASMN została złożona w Ministerstwie Przemysłu, Nauki, Energii i Zasobów.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”