technologia
Zapomnij o Dolinie Krzemowej – Polska to wschodzące centrum technologiczne Europy
W ciągu ostatnich dwudziestu lat firmy – szczególnie z branży technologicznej i IT – dostrzegły potencjał, jaki oferuje Polska jako miejsce do poszerzania swojej oferty, znajdowania najlepszych dla siebie ludzi i czerpania z tego korzyści ekonomicznych.
Od Londynu po Los Angeles, od Pekinu po Bangalore – istnieje wiele lokalizacji, które stały się centrami technologicznymi i działają jako centra innowacji w branży IT. Bliskość wiodących uniwersytetów i dostęp do wysokiej jakości stylu życia dla pracujących profesjonalistów to ważne wymagania dla dobrze prosperującego centrum technologicznego i zapewniające łatwą dostępność puli wykwalifikowanych talentów. Jedną z wschodzących gwiazd, która spełnia wszystkie wymagania, jest Polska – a Big Tech zaczyna to zauważać.
Polska branża informatyczna i technologiczna kwitnie, a kraj szybko staje się najnowszym i najszybciej rozwijającym się centrum technologicznym na świecie dzięki centralnemu położeniu w Europie, potencjałowi gospodarczemu i bogactwu talentów technologicznych.
W rzeczywistości jest to obecnie siedziba 60 000 firm technologicznych i dziesięciu jednorożców, głównie dzięki okresowi wzrostu gospodarczego i stabilności, który umocnił się od czasu przystąpienia Polski do UE w 2004 roku. Rozwój ten zaowocował w ostatnich latach szeregiem postępów technologicznych i innowacji najbystrzejszych umysłów Polski, w tym wystrzeleniem pierwszego polskiego satelity PW-Sat w 2012 r. i pierwszym sztucznym implantem serca w Polsce w 2018 r.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat firmy – szczególnie z branży technologicznej i IT – dostrzegły potencjał, jaki oferuje Polska jako miejsce do poszerzania swojej oferty, znajdowania najlepszych dla siebie ludzi i czerpania z tego korzyści ekonomicznych. Branża informatyczna kraju generuje około 8% PKB i zatrudnia ponad 430 000 osób, a sama Polska jest największą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej, generującą 30% całkowitego PKB.
Jeden z powodów, dla których Polska stała się rozwijającym się centrum technologicznym, jest prosty. Dogodne położenie Polski w Europie sprawiło, że kraj ten jest idealnym punktem wyjścia dla firm poszukujących dostępu do klientów, partnerów i pracowników w krajach UE i spoza UE.
Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa i Białoruś to najbliżsi sąsiedzi Polski, a rzut beretem po drugiej stronie Bałtyku znajdują się Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia i Łotwa. W ostatnich latach każdy kraj wytworzył swój własny ślad w sektorze technologii, od estońskich fintechów po szwedzkie technologie związane z opieką zdrowotną. Polska nawiązała bliskie relacje z tymi krajami, a także Wielką Brytanią, częściowo ze względu na podobną kulturę biznesową i etykę, i stała się atrakcyjną opcją dla inwestycji zagranicznych.
Bezprecedensowy rozwój prowadzi do bezprecedensowych inwestycji
Najważniejszym znakiem cementującym Polskę jako wiodącą lokalizację inwestycji technologicznych, start-upów i przedsiębiorczych talentów jest rosnące zainteresowanie Big Tech.
Od 2022 roku Google, Samsung, Facebook, Amazon i Intel utworzyły swoje bazy w polskich miastach, a Microsoft ogłosił także plany inwestycji 1 miliarda euro w centrum danych pod Warszawą, obejmujące dostęp do lokalnych usług chmurowych. Google zaangażowało się także w budowę wartego 2 miliardy dolarów Cloud Data Hub w Warszawie, będącego pierwszym tego typu centrum rozwoju, które Google otworzył w Europie. Nastąpiło to po otwarciu Google na start-upy w 2015 roku. Kampus powstał w Warszawie i od tego czasu przyjął ponad 100 000 startupów i członków społeczności.
W miarę jak coraz więcej firm i startupów Big Tech rozszerza swoją działalność w Polsce, kraj ten staje się coraz bardziej rozpoznawalny jako centrum technologiczne na kontynencie. Staje się samospełniającą się przepowiednią, tworzącą dodatkowe role technologiczne i informatyczne, stymulującą dalsze innowacje i wnoszącą dodatkowe pieniądze do gospodarki. W końcu wzrost stymuluje wzrost.
Imponująca pula talentów
Aby Big Tech i inne polskie firmy mogły odnieść prawdziwy sukces, niezbędna jest duża baza programistów i talentów IT. Na szczęście efekt kuli śnieżnej, który uczynił z Polski renomowany światowy ośrodek technologiczny, zapewnił, że jest mnóstwo ludzi z odpowiednimi umiejętnościami, przeszkoleniem i doświadczeniem, aby wzmocnić branżę technologiczną i IT.
Największe talenty technologiczne chcą być tam, gdzie toczy się akcja, a znacząca aktywność zachodząca w całym kraju, od rozwoju technologicznego po kluczowe wydarzenia branżowe, takie jak Warszawski Szczyt Technologii Big Data w 2023 r., to powody, dla których profesjonaliści i przedsiębiorcy powinni robić swoje. zajęcia na wsi – lub dla mieszkańców, na pobyt.
Ambitni programiści oraz osoby zainteresowane karierą w branży technologicznej i IT w Polsce mają liczne możliwości pogłębienia zrozumienia branży i potrzeb biznesowych. Od wiodących uniwersytetów i instytucji w całym kraju po centra utworzone przez Big Tech – istnieje wiele możliwości uczenia się. Zdobycie doświadczenia zawodowego i wejście do branży ułatwia także duża liczba firm, w tym big tech i start-upów, które potrzebują talentów i chcą wspierać ludzi na ścieżce kariery.
Jest to nie tylko korzyść dla ludzi mieszkających w Polsce oraz firm IT i technologicznych potrzebujących talentów, ale oznacza także, że organizacje spoza Polski mogą współpracować z polskimi firmami, wiedząc, że mają najlepszych ludzi odpowiadających ich potrzebom Wykonywanie pracy i dostarczanie wysokiej jakości jakość może działać.
Wiodąca lokalizacja technologiczna – wiodący outsourcer?
Dzięki rosnącej liczbie rodzimych firm informatycznych i technologicznych oraz imponującej puli utalentowanych pracowników technologicznych, Polska ma potencjał, aby wykorzystać swoją pozycję globalnego centrum technologicznego i stać się wiodącym outsourcingowcem w Europie i poza nią.
Outsourcing usług IT staje się coraz bardziej popularny wśród firm na całym świecie, które chcą zwiększyć skalę swojej działalności, zwiększyć wzrost i wykorzystać transformację cyfrową – a wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu budżetu i łagodzeniu wyzwań gospodarczych. Wiele firm musi szybko wypełnić lukę w umiejętnościach w swojej organizacji, aby świadczyć usługi swoim klientom, a outsourcing ma potencjał, aby umożliwić tym firmom skompletowanie zespołu zewnętrznych ekspertów i wykonanie zadania.
Według badań Ranga hakeraPolska ma trzeciego najlepszego dewelopera na świecie, za Chinami i Rosją. Stwierdzono również, że outsourcing z Polski jest o 30 procent tańszy niż w USA i 20-25 procent tańszy niż w Europie Zachodniej, co stwarza możliwości oszczędności w pracy na najwyższym poziomie. Co najważniejsze, firmy muszą wiedzieć, że ich outsourcerzy podzielają wspólne wartości i praktyki biznesowe, że ich pracownicy mogą skutecznie się komunikować i płynnie pracować jako zespół. Outsourcingowi pracownicy technologiczni i IT muszą posiadać nie tylko umiejętności i doświadczenie, które mogą wnieść do firm, ale także umiejętności miękkie.
Dlatego polska branża IT i technologii tak dobrze sprawdza się jako outsourcing. Polskie zespoły doskonale mówią po angielsku, mają podobny etos i kulturę biznesową do firm w Europie i Wielkiej Brytanii oraz dogłębnie rozumieją branżę, co gwarantuje ich wydajną, efektywną i skuteczną pracę.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać bezpłatnie i zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnego paywalla. Jesteśmy niezależni i nie należymy ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.
Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję bardzo.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”