Connect with us

Nauka

Zanieczyszczenie powietrza związane z przedwczesną śmiercią u pacjentów z niewydolnością serca: badanie

Published

on

Zanieczyszczenie powietrza związane z przedwczesną śmiercią u pacjentów z niewydolnością serca: badanie

Praga [Czech Republic]28 maja (ANI): Według badania, pacjenci z niewydolnością serca są bardziej narażeni na śmierć w dni zanieczyszczone i do dwóch dni później.

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas Heart Failure 2023, konferencji naukowej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

„Odkrycia wskazują, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może potencjalnie zapobiegać pogorszeniu się niewydolności serca” – powiedział autor badania, dr. Łukasz Kuźma z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

„Ochrona grup wrażliwych, zwłaszcza w okresie zimowym, musi stać się integralną częścią opieki klinicznej. Oznacza to, że pracownicy służby zdrowia współpracują z pacjentami, aby monitorować jakość powietrza i wybierać optymalne pory na zajęcia na świeżym powietrzu”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza jest najpoważniejszym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Obejmuje to cząstki stałe (PM)2,5 i PM10, które są spowodowane głównie emisjami spalin samochodowych i zapachami przemysłowymi. Przewiduje się, że w 2019 roku zanieczyszczenie powietrza spowoduje 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Niewydolność serca dotyka ponad 64 miliony ludzi na całym świecie.4 Autorzy obecnego badania stwierdzili wcześniej, że zwiększona ilość cząstek stałych była związana ze zwiększoną liczbą hospitalizacji z powodu niewydolności serca.5 W badaniu tym zbadano związek między ciśnieniem atmosferycznym narażonym na zanieczyszczenie powietrza a śmiertelnością krótkoterminową z powodu niewydolność serca.

Dane dotyczące umieralności dla pięciu największych miast Polski Wschodniej w latach 2016-2020 uzyskano z Głównego Urzędu Statystycznego. Stężenia PM2,5 i PM10 zostały odzyskane z Inspektoratu Ochrony Środowiska. Do powiązania indywidualnego narażenia na zanieczyszczenia ze śmiertelnością wykorzystano krajowe kody pocztowe.

Naukowcy wykorzystali stratyfikowany czasowo projekt studium przypadku, w którym uczestnicy stanowili własne kontrole. Wyeliminowało to potencjalny zakłócający wpływ poszczególnych cech. Dla każdego uczestnika poziomy zanieczyszczeń w dniu, w którym nastąpiła śmierć (np. we wtorek) porównano z poziomami zanieczyszczeń w tym samym dniu tygodnia bez zgonów (np. we wszystkie pozostałe wtorki) tego samego dnia miesiąca. Analizy zostały powtórzone dla poziomów zanieczyszczenia na jeden dzień i dwa dni przed wystąpieniem śmierci. Wszystkie analizy zostały dostosowane pod kątem czynników, które mogą wpływać na relacje, w tym pory roku, dnia tygodnia, warunków pogodowych (temperatura, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne) oraz długoterminowych trendów, takich jak demografia populacji.

READ  Mężczyzna chce przywieźć szczątki ofiary Holokaustu

Podczas pięcioletniego badania odnotowano łącznie 87 990 zgonów, z czego 7404 było spowodowanych niewydolnością serca. Średni wiek zmarłych z powodu niewydolności serca wynosił 74 lata, a 49% stanowiły kobiety. Najwięcej zgonów odnotowano zimą, a najmniej latem, średnio odpowiednio 1,03 i 0,69 dziennie. Wzrost PM2,5 i PM10 o 10 mg/m3 wiązał się odpowiednio z 10% i 9% wzrostem ryzyka śmierci z powodu niewydolności serca w zanieczyszczonym dniu. Podobne ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca zaobserwowano jeden i dwa dni po ekspozycji na zanieczyszczenia.

Kuzma powiedział: „Wyniki sugerują, że zanieczyszczenie nadal wywiera negatywny wpływ na zdrowie serca przez dwa dni po ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza. Pacjenci z niewydolnością serca powinni minimalizować czas przebywania w zanieczyszczonych obszarach, unikając aktywności na świeżym powietrzu w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub wysokim poziomie zanieczyszczenia oraz stosując filtry powietrza w domu. Ponadto pacjenci mogą opowiadać się za polityką i działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza w ich społecznościach”.

Podsumował: „Nasze badania wskazują, że uwzględnienie wpływu zanieczyszczeń na środki zdrowia publicznego w celu zapobiegania chorobom i konsekwencjom złego stanu zdrowia może prowadzić do pozytywnych wyników u pacjentów z niewydolnością serca. Takie środki należy podejmować równolegle z opieką kliniczną, aby poprawić rokowanie w tej chorobie”. (ANI)

Ten raport jest generowany automatycznie z serwisu informacyjnego ANI. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *