Connect with us

Nauka

Zamknięta szkoła ma nadzieję, że Polska ją utrzyma przy życiu / Artykuł

Published

on

Zamknięta szkoła ma nadzieję, że Polska ją utrzyma przy życiu / Artykuł

Szkoła, nazwana na cześć hrabiego Platera, jest mała i przytulna, wyposażona w nowoczesny sprzęt. „Jesteśmy dużą rodziną, ponieważ w małej szkole atmosfera jest zawsze przyjazna i rodzinna. Obecnie mamy 45 uczniów i 22 pracowników. I to jest źródło wszystkich problemów, nawet jeśli jest wzrost: we wrześniu ubiegłego roku było 39 dzieci” – powiedziała Rus.LSM zastępca dyrektora szkoły Aļona Čiževska.

„Na przełomie ubiegłego i obecnego stulecia do szkół uczęszczało 90 dzieci. Potem jednak w całym kraju zaczęły się problemy demograficzne. O zamknięciu mówiło się od 2009 r., zwłaszcza w 2016 r. Jednak gmina i Polska nie zawsze znajdowaliśmy wspólne stanowisko” – powiedziała Čiževska.

Polska aktywnie uczestniczy w życiu szkoły. Języka polskiego uczą native speakerzy. Studenci poznają także polską historię, kulturę i tradycje. Polska finansuje swój pierwszy plecak szkolny z najpotrzebniejszymi rzeczami, a jego rodzice otrzymują dofinansowanie w wysokości około 150 euro. Polska wspiera także tradycyjne polskie wydarzenia oraz finansuje szkolne rachunki za media i materiały biurowe.

Według dyrektora 70% uczniów ma polskie korzenie. Gmina podała, że ​​polskie paszporty posiada 16% uczniów. Na przestrzeni lat 123 uczniów ukończyło IX klasę tej szkoły. Około jedna czwarta uczęszczała do polskich szkół średnich w Dyneburgu i Rēzekne, część przeniosła się do Polski, a około 75% uczęszczało do łotewskich szkół średnich i szkół zawodowych. Bardzo niewielu wybiera lokalną szkołę mniejszości.

Lidija Miglāne, dyrektor Administracji Oświaty w Krāslavie, tak skomentowała sytuację: „Posłowie przyjęli ostateczną decyzję w sprawie zamknięcia szkół, które ma nastąpić 31 sierpnia. nadal nie ma odpowiedzi. W szkole jest bardzo mało uczniów, nawet jeśli stawiamy mniejsze wymagania, bo szkoła jest na pograniczu, to potrzebujemy co najmniej 70 dzieci. Szkoła kosztuje gminę 180 tys. euro rocznie; W ubiegłym roku Polska przekazała 28 tysięcy euro.Taka szkoła staje się luksusem, na który nas nie stać.

„W gminie Krāslava jest wiele problematycznych szkół, do których uczęszcza niewielka liczba uczniów. Często jest to jedyna szkoła we wsi. Jak możemy zamykać takie szkoły, ale utrzymywać jeszcze mniejszą szkołę w centrum miasta, skoro są inne szkoły w pobliżu ?Oferujemy dzieciom przejście do szkoły średniej w Varavīksne [minority school]gdzie mogą uczyć się języka polskiego i innych przedmiotów związanych z polską kulturą.”

Jednak zarówno polscy nauczyciele, jak i rodzice uczniów kategorycznie sprzeciwiają się przenoszeniu dzieci do Gimnazjum w Varavīksne.

„Podobne doświadczenie miało miejsce w Jēkabpils – polską szkołę przeniesiono do gimnazjum państwowego. Początkowo komponent polski pozostał, ale potem się rozwiązał. A w Jēkabpils nie ma już polskich szkół. Nie chcemy powtórzyć tego losu. Pod koniec marca wszyscy rodzice podpisali list do Urzędu Miejskiego, a wsparł nas krasławski oddział Związku Polaków Łotwy „Strumeņ”.Jesteśmy przeciwni zamknięciu naszej szkoły!

„I pozostaje nadzieja – nie, nie na cud, ale dla Polski. Całkiem niedawno odbyło się spotkanie Związku Polaków na Łotwie, w którym uczestniczyłem. Związek także sprzeciwia się decyzji o zamknięciu. Mariusz Podgórski, szef Związku Polaków Wydział Konsularny Ambasady RP na Łotwie potwierdził mi, że Ambasada szuka sposobów rozwiązania problemu.

„Nie chcemy niszczyć naszego małego, pieczołowicie zbudowanego świata, którym cieszymy się od ponad 30 lat. Polska szkoła jest jedną z wisienek na torcie Krāslavy, jeśli jej tu nie będzie, to nie będzie polskiej kultury tutaj też” – stwierdziła Čiževska.

Ambasada RP na Łotwie skomentowała:

„Szkoła hrabiego Platera jest placówką oświatową, która cieszy się zainteresowaniem wielu instytucji, także tego najwyższego szczebla, na Łotwie i w Polsce. Dzięki staraniom Państwa Polskiego na utrzymanie szkoły przeznaczono specjalne środki finansowe, a przez wiele lat środki te przekazywane są gminie.

„Ambasada RP na Łotwie uczestniczy w działaniach mających na celu poprawę sytuacji polskiej szkoły w Krāslavie i pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami na Łotwie, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, w celu wypracowania optymalnego sposobu dla przyszłego funkcjonowania szkoły. Jesteśmy przekonani, że w porozumieniu z gminą Krāslava i Państwem Łotewskim znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, które zapewni dzieciom mieszkającym w Krāslavie możliwość nauki języka polskiego.”

Wiadomo, że w spisie powszechnym z 1925 r., kiedy Krāslavie po raz pierwszy nadano prawa miejskie, ogółem zamieszkiwało 4485 osób. Spośród nich 1716 było Żydami, 984 Polakami, 833 Łotyszami, 445 Rosjanami i 428 Białorusinami. Polacy stanowili wówczas 22% populacji. W 1930 r., gdy miasto liczyło 4283 mieszkańców, Polaków było 1266 – 29,5%. W dalszej części odsetek Polaków stopniowo malał, ale w 2000 roku Polacy stanowili nie mniej niż dziesięć procent populacji – 1190 na ogólną liczbę 11 412 osób. Obecnie spośród 7 289 osób około 7-8% to Polacy.

READ  NASA Osiris-Rex ma wylądować na asteroidzie Bennu Wtorek: Jak oglądać na żywo

Czy widziałeś błąd?

Wybierz tekst i naciśnij Ctrl+Enter wyślij propozycję korekty do redaktora

Wybierz tekst i naciśnij Zgłoś błąd wyślij propozycję korekty do redaktora

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *