Nauka
Zaczynamy widzieć, jak śmieci Covid EPI wpływają na dziką przyrodę
Ta historia pierwotnie Pojawił się Atlas Obscura i jest częścią Sekretarz ds. Klimatu współpraca.
Rękawica lateksowa w paski, brudna, żółtawoszara, w kolorze plastikowej torby, która wykonała salto na drzewie i zwinęła się na gałęziach. Kiedy naukowcy z Holandii odkryli w sierpniu 2020 r., Zbierając śmieci wzdłuż kanału Leiden Oude Vest, zauważyli coś niepokojącego. Rękawica była podarta i wbita w rozcięcie pod kciukiem, zobaczyli ogon. Była z frędzlami i trochę czerwona i należała do stworzenia, które pływało i nigdy nie znalazło wyjścia.
Ta niefortunna ryba – okoń europejski, Miss fluviatilis—Jest jednym z wielu zwierząt, które niedawno znalazły się na łasce związanej z pandemią fali artykułów jednorazowego użytku. Ludzie żyją obok Covid-19 od ponad roku – a to oznacza także inne zwierzęta. Od miesięcy podejrzewali naukowcy że zwierzęta są narażone na jednorazowe maski, plastikowe rękawiczki i inne środki ochrony indywidualnej (ŚOI), które ludzie zgubili lub wyrzucili w parkach, na drogach wodnych i innych miejscach publicznych. Teraz naukowcy zebrali obserwacje z kilku krajów, aby zobaczyć, jak stworzenia zmagają się z naszymi odpadami poflotacyjnymi.
Ocean Conservancy, organizacja non-profit zajmująca się ochroną środowiska z siedzibą w Waszyngtonie, regularnie gości Międzynarodowe czyszczenie wybrzeża, seria wydarzeń związanych ze zbieraniem śmieci na całym świecie. W lipcu ubiegłego roku organizacja dodała „ŚOI” jako kategorię śmieci, które uczestnicy mogli zaloguj się do aplikacji. Ocean Conservancy przeprowadził ankietę na początku 2021 r. I stwierdził, że 94 procent respondentów zaobserwowali zanieczyszczenie PPE podczas sprzątania w poprzednim roku. (W sumie wolontariusze przetransportowali prawie 107 220 sztuk środków ochrony indywidualnej – głównie masek i rękawiczek – w 70 krajach). Większość tych śmieci znaleziono na piasku, trawie lub chodnikach, ale ponad jedna trzecia uczestników zgłosiła, że środki ochrony indywidualnej znajdują się w oceanach lub innych ciałach. Z wody. Nieco ponad połowa respondentów zauważyła również, że każdego dnia widziała nieuczciwe produkty PPE w swoich społecznościach.
Ponieważ ŚOI były nowo wprowadzoną kategorią, nie ma idealnego sposobu, aby ocenić, jak te liczby wypadają w porównaniu z wynikami z poprzednich lat. Jednak autorzy raportu sugerują, że ta różnorodność śmieci mogłaby zostać uwzględniona w innych kategoriach, takich jak „Higiena osobista” lub „Inne śmieci”. (Jest to parasol, który obejmował to również do połowy 2020 r.). Autorzy wskazują na środki ochrony indywidualnej jako powód, dla którego odpady z higieny osobistej były trzykrotnie bardziej rozpowszechnione w okresie mierzonym w 2020 r., W porównaniu z tym samym okresem w ciągu ostatnich trzech lat. .
Ponieważ ekosystemy na całym świecie są bardziej zalane środkami ochrony indywidualnej niż kiedykolwiek wcześniej, inni badacze śledzą, jak reagują na nie zwierzęta. JEDEN ostatnia rola w Biologia zwierząt, gazeta Królewskiego Holenderskiego Towarzystwa Zoologicznego oferuje migawkę.
W tym badaniu zespół naukowców z Holandii, kierowany przez biologów Auke-Florian Hiemstra i Liselotte Rambonnet z Naturalis Biodiversity Center and Biology Institute na Uniwersytecie w Leiden, przeszukał Google, Facebook, Twitter i Instagram w poszukiwaniu zdjęć i postów oznaczonych symbolem kilka kombinacji słów, takich jak „śmieci”, „Covid”, „maska na twarz”, „PPE”, „uwikłany”, „uwięziony”, „ptasie gniazdo” i wiele innych. Gazeta zidentyfikowała 28 przypadków, z których wiele zostało zgłoszonych przez ośrodki ratunkowe lub lekarzy weterynarii. Zespół również się utrzymuje Strona internetowa która zachęca każdego na całym świecie do zgłaszania obserwacji uwięzionych zwierząt lub spożycia środków ochrony indywidualnej.
Zespół znalazł zwierzęta związane z odpadami po pandemii na kilka sposobów. Ptaki upychały śmieci w swoich gniazdach: łyski pospolite w Holandii zawierały maskę na twarz i lateksową rękawiczkę, produkt, który wypełniał również wykopaliska niektórych wróbli w Warszawie. Bardziej niepokojące jest to, że inne zwierzęta pomylili szczątki z obiadem. We wrześniu odkryto, że pingwin magellana w Brazylii zjadł maskę na twarz. W następnym miesiącu ktoś z Malezji opisał, jak długo ogoniła małpa, która ją przeżuwała. Jeszcze inne stworzenia zostały uwięzione. Nietoperz i jeż w Holandii znaleźli się w maskach. W lutym ktoś poinformował, że jeden z nich był zwinięty w mewę w Kanadzie. W marcu ktoś na Filipinach zobaczył jedną z osłon twarzy, która udusiła chór.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”