Connect with us

Gospodarka

Yoon z Korei Południowej postrzega eksport broni jako „motor wzrostu przyszłości” | biznesu i gospodarki

Published

on

Yoon z Korei Południowej postrzega eksport broni jako „motor wzrostu przyszłości” |  biznesu i gospodarki

Głowa państwa Korei Południowej chce, aby krajowy przemysł zbrojeniowy stał się czwartym co do wielkości eksporterem broni na świecie.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zobowiązał się do zintensyfikowania wysiłków na rzecz zwiększenia eksportu broni i zabezpieczenia najnowocześniejszych technologii obronnych, gdy planuje budowę przemysłu zbrojeniowego w kraju i uczynić z niej czwartego co do wielkości eksportera broni na świecie.

Yoon w czwartek był gospodarzem spotkania promującego eksport broni po raz pierwszy od objęcia urzędu w maju, aby zbadać sposoby przeniesienia przyczółka przemysłu z dostaw krajowych na eksport.

„Przemysł obronny jest nowym motorem przyszłego wzrostu i filarem przemysłu zaawansowanych technologii” – powiedział Yoon na spotkaniu w Korea Aerospace Industries, jedynym południowokoreańskim konstruktorze myśliwców z siedzibą w południowo-wschodnim mieście Sachon.

„Ponieważ rywalizacja o dominację technologiczną nasila się, musimy zapewnić konkurencyjność technologiczną, aby opracować przełomowe systemy uzbrojenia dla przyszłych wojen”.

Yoon zaapelował o lepsze warunki dla firm obronnych do prowadzenia badań i inwestycji oraz stworzenie ekosystemu, który może promować strukturę przemysłową bardziej zorientowaną na eksport.

Spotkanie odbyło się cztery miesiące po tym, jak Korea Południowa zawarła z Polską największą w historii umowę zbrojeniową o wartości do 20 bilionów wonów koreańskich (15 miliardów dolarów), w tym eksport czołgów i haubic.

W sierpniu Yoon ogłosił swój cel, jakim jest uczynienie krajowego przemysłu obronnego czwartym co do wielkości producentem na świecie po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Francji.

Yoon powiedział, że coraz więcej krajów, w tym Australia i Norwegia, próbuje zacieśnić współpracę w dziedzinie obronności, co pomogłoby wzmocnić zdolność Korei Południowej do przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Korei Północnej, jednocześnie przyczyniając się do pokoju i stabilności w społeczności międzynarodowej.

„Niektórzy twierdzą, że w naszych siłach zbrojnych może powstać próżnia z powodu eksportu broni w ramach ich ofensywy politycznej, ale rząd będzie utrzymywał gruntowną gotowość wojskową i aktywnie wspierał ten eksport” – powiedział Yoon.

READ  Pierwszy wiceprezes EBOR odwiedza Polskę po rekordowej inwestycji w wysokości 1 miliarda euro w 2022 roku
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *