Gospodarka
Yoon z Korei Południowej jedzie na szczyt NATO w obliczu napięć między Koreą Północną a Chinami
SEOUL, 10 lipca (Reuters) – Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol miał wyjechać w poniedziałek na szczyt z przywódcami NATO, aby dążyć do zacieśnienia międzynarodowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Korei Północnej i napięć wokół Chin.
Po obecności Yoona na dorocznym spotkaniu NATO, które rozpoczyna się we wtorek na Litwie wraz z przywódcami Japonii, Australii i Nowej Zelandii, rozpocznie się trzydniowa wizyta w Polsce, podało jego biuro.
Yoon naciska na silniejsze więzi bezpieczeństwa z Europą i innymi sojusznikami USA, aby odeprzeć zagrożenia nuklearne i rakietowe ze strony Korei Północnej, jednocześnie zwiększając swój wkład w globalne wyzwania, w tym inwazję Rosji na Ukrainę i rywalizację między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.
W zeszłym roku po raz pierwszy uczestniczył w szczycie NATO jako przywódca Korei Południowej i powiedział, że nowe konflikty i konkurencja stanowią zagrożenie dla uniwersalnych wartości.
Yoon chce w tym roku wysłać silniejsze przesłania skierowane przeciwko Korei Północnej i zacieśnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa, łańcuchów dostaw i wojny na Ukrainie, powiedział urzędnik prezydencki.
Na marginesie szczytu przeprowadzi dwustronne rozmowy z kilkoma przywódcami Europy i regionu Azji i Pacyfiku oraz osobno przyjmie nowy dokument z NATO w celu wzmocnienia współpracy dwustronnej w 11 obszarach, w tym w zakresie nierozprzestrzeniania broni jądrowej i bezpieczeństwa cybernetycznego.
„Zintensyfikuje współpracę z NATO w sprawie eskalacji zagrożeń nuklearnych i rakietowych ze strony Korei Północnej oraz wyda wspólne ostrzeżenie, że społeczność międzynarodowa nie będzie tolerować nielegalnych działań Korei Północnej” – powiedział dziennikarzom urzędnik.
Korea Południowa, sojusznik USA i rosnący eksporter broni, może znaleźć się pod nową presją, by dostarczać broń Ukrainie, czemu rząd Yoona oparł się z powodu obaw o rosyjskie wpływy w Korei Północnej. W mediach pojawiły się również spekulacje, że Yoon może odwiedzić Ukrainę w ramach podróży.
Urzędnik powiedział, że Yoon nie planuje podróży na Ukrainę, ale podkreśla zaangażowanie Seulu w przywrócenie pokoju na Ukrainie i rozważa pakiety pomocy z innymi krajami.
W pisemnym wywiadzie dla The Associated Press opublikowanym w poniedziałek Yoon powiedział, że dostawy na Ukrainę, w tym sprzęt do rozminowywania i karetki pogotowia, są „w toku” i zobowiązał się do wsparcia powojennej odbudowy.
W Polsce, którą Yoon odwiedzi po raz pierwszy jako prezydent, obie strony mają przedyskutować sposoby wzmocnienia więzi gospodarczych i strategicznych, w tym w zakresie handlu bronią i energii jądrowej.
Polska stała się głównym celem eksportu broni z Korei Południowej, ponieważ kraj ten stara się wzmocnić swoją armię w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W zeszłym roku dwie południowokoreańskie firmy podpisały z Polską umowę o wartości 5,76 miliarda dolarów na eksport czołgów i haubic w ramach największej w historii Korei Południowej umowy zbrojeniowej.
Choi Sang-mok, główny minister polityki gospodarczej prezydenta, powiedział, że wizyta w Polsce pomoże także wzmocnić łańcuchy dostaw, zabezpieczyć nowe rynki eksportowe i rozszerzyć współpracę w odbudowie Ukrainy.
Park Won-gon, profesor na Uniwersytecie Ewha Womans w Seulu, powiedziała, że wizyta Yoon w Polsce może wysłać wiadomość o wsparciu dla sąsiedniej Ukrainy.
„Szczyt NATO byłby okazją do zacieśnienia współpracy z krajami, które podzielają wartości i normy” – powiedział Park. „Chociaż okaże się, czy prezydent Yoon pojedzie na Ukrainę, ważne jest, aby wyrazić nasze wsparcie i solidarność jako kraj, który może im bezpośrednio pomóc”.
Reportaż Hyonhee Shina; dodatkowe raporty Soo-hyang Choi; Pod redakcją Raju Gopalakrishnana
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”