Connect with us

technologia

Yoon rozmawia ze swoim polskim odpowiednikiem o współpracy obronnej na Ukrainie

Published

on

Yoon rozmawia ze swoim polskim odpowiednikiem o współpracy obronnej na Ukrainie

Prezydent Korei Yoon Suk Yeol (z lewej) i prezydent Polski Andrzej Duda podają sobie ręce podczas wspólnej konferencji prasowej po dwustronnym szczycie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w czwartek. [JOINT PRESS CORPS]

Prezydent Yoon Suk Yeol odbył w czwartek w Warszawie szczyt dwustronny z prezydentem RP Andrzejem Dudą, aby pogłębić współpracę w strategicznych obszarach i omówić wysiłki na rzecz wsparcia powojennej odbudowy Ukrainy.

Korea i Polska „mogą być optymalnymi partnerami w odbudowie Ukrainy” – powiedział Yoon na wspólnej konferencji prasowej z Dudą po dwustronnym szczycie w Pałacu Prezydenckim w stolicy Polski.

Podkreślił, że ich porozumienia o współpracy infrastrukturalnej będą stanowić dobrą podstawę do współpracy przy odbudowie graniczącej z Polską Ukrainy. Ze względu na swoje położenie Polska jest głównym ośrodkiem pomocy dla Ukrainy i bastionem dla przyszłych projektów odbudowy.

Opisując rosyjską inwazję na Ukrainę jako „wyzwanie dla wolności, praw człowieka i praworządności społeczności międzynarodowej”, Yoon podkreślił, że oba kraje postanowiły „kontynuować nasze wsparcie dla zakończenia wojny i przywrócenia pokoju”.

Na konferencji prasowej Duda wyraził nadzieję nie tylko na import broni z Korei, ale także na produkcję koreańskiej broni w Polsce.

Powiedział, że prowadzone są rozmowy na temat eksportu polskich produktów rolnych i zwierzęcych także na rynek koreański.

Prezydent Korei Yoon Suk Yeol (w środku) i prezydent Polski Andrzej Duda (po prawej) obserwują gwardię honorową podczas oficjalnej ceremonii powitania przed czwartkowym szczytem dwustronnym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. [JOINT PRESS CORPS]

Prezydent Korei Yoon Suk Yeol (w środku) i prezydent Polski Andrzej Duda (po prawej) obserwują gwardię honorową podczas oficjalnej ceremonii powitania przed czwartkowym szczytem dwustronnym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. [JOINT PRESS CORPS]

Wcześniej tego dnia Yoon i Pierwsza Dama Kim Keon-hee zostali powitani przez Prezydenta RP Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę podczas ceremonii powitalnej w Pałacu Prezydenckim.

Następnie doszło do szczytu przywódców obu krajów, na którym omówiono sposoby pogłębienia dwustronnego partnerstwa strategicznego ustanowionego w 2013 r. w takich obszarach jak gospodarka, bezpieczeństwo i wymiana ludzi.

Dla obu krajów była to okazja do zacieśnienia współpracy gospodarczej w takich obszarach jak przemysł obronny, elektrownie jądrowe czy projekty infrastrukturalne.

Obie strony podpisały również szereg protokołów ustaleń, w tym dotyczących współpracy w zakresie infrastruktury i działań na rzecz odbudowy Ukrainy. Podpisali również ramy promocji handlu i inwestycji, których celem jest wzmocnienie współpracy w łańcuchu dostaw i usunięcie barier handlowych.

READ  Aukcja Konami NFT generuje ponad 160 000 USD sprzedaży w ciągu jednego dnia

Yoon powiedział też na konferencji prasowej, że obie strony zgodziły się aktywnie wspierać współpracę swoich firm „na rzecz pomyślnej budowy elektrowni jądrowej w Polsce”.

Dodał, że obie strony „zdecydowanie potępiły” niedawne wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej przez Koreę Północną w tym tygodniu.

Yoon powiedział, że potępili dalszy rozwój programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej kosztem „praw człowieka i prawa do życia” tego ludu i wezwali do wzmożenia wysiłków na rzecz poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka w Pjongjangu, jednocześnie blokując nielegalnych zagranicznych pracowników i działania cybernetyczne.

Yoon jest pierwszym prezydentem Korei, który odwiedził Polskę od 14 lat od wizyty ówczesnego prezydenta Lee Myung-baka w 2009 roku.

Oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1989 roku, a Polska jest największym odbiorcą koreańskiej broni.

W sierpniu 2022 r. Polska i koreańskie firmy zbrojeniowe Hyundai Rotem i Hanwha Defence Systems podpisały kontrakt o wartości 5,8 mld USD na eksport czołgów podstawowych K2 Black Panther i haubic samobieżnych K9 do kraju europejskiego. Hanwha Defence podpisała również w ubiegłym roku kontrakt na dostawę wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Chunmoo do Polski.

W niedzielę do Polski dostarczono pierwszy koreański lekki samolot szturmowy FA-50. Jest to część umowy z Korea Aerospace Industries na dostawę 12 samolotów FA-50 przed końcem roku w ramach kontraktu z Polską Agencją Uzbrojenia na dostawę 48 samolotów FA-50 do Warszawy.

Podpisane w zeszłym roku umowy zbrojeniowe są warte około 20 bilionów wonów (15,6 miliarda dolarów).

„Korea będzie nadal udzielać pomocy Ukrainie poprzez ścisłą współpracę z Polską, jednym z czołowych jej zwolenników w Europie” – napisał Yoon w artykule opublikowanym w środę przez „Rzeczpospolitą”. Powiedział, że oba kraje będą również współpracować na rzecz zaprowadzenia pokoju na Ukrainie i odbudowy kraju po zakończeniu wojny z Rosją.

Yoon podkreślił, że koreański eksport broni do Polski był „bezprecedensowy”, powołując się na duże kontrakty zbrojeniowe na czołgi K2 i haubice samobieżne K9, podpisane z Polską w zeszłym roku.

READ  Valve potwierdza, że ​​skontaktowało się z Nintendo w sprawie wydania emulatora Dolphin na Steamie

Yoon powiedział, że te traktaty dotyczące eksportu broni „wniosą wielki wkład we wzmocnienie zdolności obronnych Polski, a także polsko-koreańskiej współpracy obronnej w przyszłości”.

Wyraził też nadzieję, że współpraca przemysłu obronnego zostanie rozszerzona o transfer technologii oraz wspólne prace badawczo-rozwojowe.

Yoon wezwał do „obustronnie korzystnych stosunków współpracy gospodarczej” w obszarach takich jak branże zaawansowanych technologii, takie jak czysta energia, akumulatory, pojazdy elektryczne oraz informacje i technologie. Wezwał do ścisłej współpracy w rozwiązywaniu złożonych globalnych kryzysów, takich jak kryzys klimatyczny i niestabilność łańcucha dostaw.

Prezydent Korei Yoon Suk Yeol (w środku po lewej) i polski prezydent Andrzej Duda (w środku po prawej) w towarzystwie pierwszych dam Kim Keon-hee i Agaty Kornhauser-Dudy biorą udział w oficjalnej ceremonii powitania przed szczytem dwustronnym w Warszawie w czwartek. [JOINT PRESS CORPS]

Prezydent Korei Yoon Suk Yeol (w środku po lewej) i polski prezydent Andrzej Duda (w środku po prawej) w towarzystwie pierwszych dam Kim Keon-hee i Agaty Kornhauser-Dudy biorą udział w oficjalnej ceremonii powitania przed szczytem dwustronnym w Warszawie w czwartek. [JOINT PRESS CORPS]

Yoon i Pierwsza Dama Kim przybyli do Polski w środę wieczorem, aby rozpocząć trzydniową oficjalną wizytę po szczycie NATO w Wilnie na Litwie.

Na spotkaniu przywódców sojuszników NATO i krajów partnerskich w środę Yoon powiedział, że rząd Korei wniesie wkład do funduszu powierniczego NATO dla Ukrainy i zobowiązał się do zwiększenia pomocy humanitarnej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obecny na szczycie NATO wyraził rozczarowanie słabym językiem we wspólnym komunikacie atlantyckich sojuszników.

Kim spotkał się także z pierwszą damą Ukrainy Oleną Zełenską w środę w Wileńskim Centrum Ukrainy, placówce dla Ukraińców szukających schronienia na Litwie, jak poinformowało biuro prezydenta, wraz z małżonkami innych przywódców służących w NATO – w szczycie uczestniczyli.

Zełenska odwiedziła Seul w maju ubiegłego roku i poprosiła Yoon o nieśmiercionośną pomoc dla Ukrainy, taką jak sprzęt do wykrywania i usuwania min oraz karetki pogotowia. Yoon spotkał się później z Zełenskim na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie w maju i zobowiązał się do dalszej pomocy humanitarnej i nieśmiercionośnej dla Ukrainy. Zgodzili się także na współpracę w zakresie angażowania firm koreańskich w powojenną odbudowę Ukrainy.

Pomimo nacisków na bezpośrednie lub pośrednie dostarczanie Ukrainie pocisków artyleryjskich, Korea oficjalnie podtrzymuje stanowisko, że nie udzieli śmiercionośnej pomocy krajom w stanie wojny.

Później w środę wieczorem Yoon i Kim spotkali się na kolacji z około 80 Koreańczykami mieszkającymi w Polsce.

„Społeczność koreańska w Polsce wywiera ogromny wpływ na społeczność międzynarodową, zapewniając schronienie i podstawowe potrzeby etnicznym Koreańczykom i ukraińskim uchodźcom, którzy uciekli do Polski w zeszłym roku, aby uciec przed rosyjską inwazją na Ukrainę” – powiedział Yoon.

Według Kancelarii Prezydenta oba kraje odnotowały w zeszłym roku najwyższy w historii wolumen handlu o wartości 9 miliardów dolarów, a w Polsce działa ponad 300 koreańskich firm.

W czwartek Yoon miał odbyć oddzielne rozmowy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, przewodniczącą Sejmu Elżbietą Witek i przewodniczącym izby wyższej Tomaszem Grodzkim.

Yoon odwiedzi również Grób Nieznanego Żołnierza i weźmie udział w oficjalnej kolacji.

Prezydent Yoon Suk Yeol (z lewej) otrzymuje bukiet kwiatów od dziewczyny w Hanboku podczas spotkania z mieszkańcami Korei w Polsce w hotelu w Warszawie w środę. [JOINT PRESS CORPS]

Prezydent Yoon Suk Yeol (z lewej) otrzymuje bukiet kwiatów od dziewczyny w Hanboku podczas spotkania z mieszkańcami Korei w Polsce w hotelu w Warszawie w środę. [JOINT PRESS CORPS]

Yoonowi towarzyszyła 89-osobowa delegacja biznesowa, w skład której wchodzili dyrektorzy największych korporacji, w tym prezes LG Koo Kwang-mo, wiceprezes Hanwha Group Kim Dong-kwan, prezes LS Group Koo Ja-eun i wiceprzewodniczący Samsung Electronics Han Jong- hee i prezes Daewoo Engineering and Construction, Jung Won-ju.

W piątek mają wziąć udział w koreańsko-polskim forum gospodarczym.

Oczekiwano, że obie strony podpiszą protokoły ustaleń w sektorach takich jak przemysł zaawansowanych technologii i infrastruktura.

Podczas wyjazdu Yoon spotka się również ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego.

To pierwsza dwustronna wizyta Yoona w kraju europejskim od czasu objęcia przez niego urzędu w zeszłym roku.

Yoon i Kim kończą swoją sześciodniową wycieczkę w sobotę.

SARA KIM [[email protected]]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *