Gospodarka
Yale Chief Executive Leadership Institute uhonorował laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsę nagrodą Lifetime of Leadership Award
New Haven, Connecticut – 12 grudnia 2022 r. – Prezydent Lech Wałęsa, światowy mąż stanu, działacz na rzecz demokracji i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, odbierze nagrodę Yale Lifetime of Leadership Award podczas Yale CEO Summit 13 grudnia. Nominowana przez poprzednich zwycięzców i zatwierdzona przez urzędników Yale, nagroda zostanie wręczona osobiście w hotelu Plaza w Nowym Jorku przez Dariusa Adamczyka, prezesa i dyrektora generalnego Honeywell International; Kevin Rudd, 26. premier Australii i prezes Asia Society Policy Institute; Klaus Kleinfeld, prezes i dyrektor generalny Constellation Acquisition Corp oraz były dyrektor generalny Siemens AG i Alcoa/Arconic; Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy; oraz Timothy Snyder, profesor historii na Uniwersytecie Yale.
Organizator szczytu Jeffrey Sonnenfeld, starszy prodziekan ds. studiów przywódczych w Yale School of Management, powiedział: „Lech Wałęsa jest przykładem ogromnego wpływu, jaki może mieć jedna osoba w globalnej kampanii na rzecz wolności i demokracji. Jego śmiały, zwycięski model przywództwa wzbudził opinię publiczną w jego kraju, w każdym kraju i przez dziesięciolecia. Pokazał też, że presja ekonomiczna może obalić tyranię.
„Jesteśmy zaszczyceni mogąc powitać Prezydenta Wałęsę w Stanach Zjednoczonych na rzadkim osobistym wystąpieniu publicznym. Legendarny przywódca ruchu robotniczego „Solidarność”, autor zwycięstwa demokracji nad komunizmem w Polsce w 1989 r., które przyczyniło się do gwałtownej transformacji całego byłego bloku sowieckiego. Jego życie i twórczość są nierozerwalnie związane z ogólnoświatową tęsknotą za wolnością i demokracją. Właśnie w czasach, gdy demokracja jest zagrożona, prezydent Wałęsa symbolizuje wieczną obietnicę wolności ponad strachem”.
Lech Wałęsa urodził się 29 października 1943 r. Po raz pierwszy zaangażował się w opozycję antykomunistyczną w 1968 roku, kiedy jako młody elektryk w Stoczni Gdańskiej próbował odwieść kolegów od udziału w masowych zebraniach organizowanych przez polski rząd w Gdańsku, potępiających strajki studenckie w czasie kryzysu politycznego w Gdańsku. marca 1968. W sierpniu 1980 Wałęsa był jednym z głównych organizatorów strajku stoczniowego. Jego stanowczy charakter i energiczne negocjacje doprowadziły do realizacji żądań demonstrantów. Wałęsa poprowadził strajkujących do bezkrwawego zwycięstwa, które stało się podstawą Solidarności, pierwszego niezależnego i opozycyjnego ruchu społecznego w bloku sowieckim.
Sukces „Solidarności” pod przywództwem Wałęsy przyniósł międzynarodowe uznanie, ale i represje ze strony reżimu komunistycznego. 13 grudnia 1981 r. reżim wprowadził stan wojenny w celu stłumienia opozycji politycznej. Ruch został szybko zdelegalizowany, a Wałęsa uwięziony wraz z innymi działaczami opozycji. Stan wojenny wprowadzony przez ówczesnego autokratycznego I sekretarza Polski obowiązywał do 22 lipca 1983 r. Zniweczył nadzieje wielu działaczy wolnościowych, ale Wałęsa nie rozpaczał. Jego wiara w ideę solidarności ostatecznie zainspirowała polskie społeczeństwo do odrzucenia represyjnego polskiego reżimu. Wpływ Wałęsy został doceniony przez społeczność światową w 1983 roku, kiedy otrzymał on Pokojową Nagrodę Nobla.
W 1990 roku został wybrany na prezydenta Wolnej Polski, co oficjalnie oznaczało koniec dyktatorskich rządów komunistycznych i zapoczątkowało nową erę demokracji i dobrobytu. Zarówno w trakcie prezydentury, jak i po jej zakończeniu aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, pełniąc funkcję rzecznika Polski na świecie. Wałęsa zdecydowanie popierał przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej. W 1995 założył Instytut Lecha Wałęsy. Jej celem jest nagłaśnianie dorobku polskiej solidarności, edukacja młodych pokoleń oraz wspieranie demokracji i tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na świecie.
Nagroda Lifetime of Leadership Award przyznawana jest liderom transformacyjnym, których charakter i trwały wkład obejmują sektory, dziesięciolecia i pokolenia dzięki sprytnemu ambasadorowi i mentoringowi oraz wnoszą ogromny wkład w poprawę wyników biznesowych, wzrost gospodarczy, kreatywność, żywotność społeczności, zrozumienie ludzi, narodową siła i stosunki globalne. Byli beneficjenci to: były sekretarz stanu USA Colin Powell; finansista Albert H. Gordon; Założyciel Vanguard, Jack Bogle; Andrew J. Young , burmistrz (1982–1990) Atlanty w stanie Georgia i ambasador USA przy ONZ (1977–1979); Carla A. Hills, Sekretarz Handlu USA (1989-1993) i piąty Sekretarz ds. Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast; Ethan Allen, dyrektor generalny Farooq Kathwari; David Stern, emerytowany komisarz, National Basketball Association; Maurice R. Greenberg, prezes i dyrektor generalny CV Starr & Co.; John Whitehead, współprzewodniczący (1976-1985), Goldman Sachs; oraz amerykański urzędnik ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci.
Tematem tegorocznego szczytu jest „Czy powrót do domu jest mądry, czy w ogóle możliwy?” Globalne rynki i niezależność”.
Obecni przedstawiciele kierownictwa to dyrektorzy generalni firmy Pfizer i prezes zarządu; Goldman Sachs; priorytet; Johnson & Johnson; Krogera; IBM; Honeywell; Marsha McLennana; Paweł Weiss; marki mniam; Krogera; AB In-Bev; AMC; 1-800 kwiatów; Fotokopiarka; eBay; Eter; Ethana Allena; trzaskanie; wyściółka Zdrowie; Heidrick i walki; Amerykańskie linie lotnicze; kyndryl; Cowena; Kapitał handlowy Atlas; partner patriarchy; i Microsoftu.
Partnerzy przywództwa Chief Executive Leadership Institute obejmują Partnerzy Alix; Deloitte; zawsze; Partnerzy Gladstone Place; Heidrick i walki; IBM; NewsGuard; Paul Weiss, Hirschwell; oraz UPS.
Kontakt z mediami:
Jessica Helton
Telefon: (203) 432-6160
E-mail: [email protected]
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”