Najważniejsze wiadomości
Yad Vashem zaniepokojony sprawą Polski przeciwko naukowcom
JEROZOLIMA (AP) – Izraelskie Pomnik Holokaustu Yad Vashem powiedział w czwartek, że jest „głęboko zaniepokojony” konsekwencjami sprawy o zniesławienie w Polsce, w której dwóch wybitnych badaczy Holokaustu zostało poproszonych o przeproszenie kobiety za to, że jest jej Oszalał wuj za swoje akty wojenne .
Adwokaci 81-letniej Filomeny Leszczyńskiej argumentowali, że uczeni oczerniali jej zmarłego wuja Edwarda Malinowskiego, sugerując, że pomagał on zabijać Żydów podczas II wojny światowej. Rodzina mówi, że ratował Żydów podczas niemieckiej okupacji Polski.
Twoi zwolennicy przedstawiają kontrowersyjną sprawę jako obrona narodowej dumy Polski, podczas gdy krytycy twierdzą, że zagraża ona przyszłości niezależnych badań nad Holokaustem w czasie, gdy władze forsują nacjonalistyczną narrację, która jest sprzeczna z głównym nurtem nauki.
W innym przypadku ambasada Izraela w Warszawie skrytykowała powołanie byłego członka radykalnej grupy prawicowej na stanowisko w państwowym instytucie historycznym.
W oświadczeniu w sprawie o zniesławienie Yad Vashem podkreślił znaczenie wolności akademickiej i stwierdził, że wszelkie próby jej ograniczenia poprzez naciski polityczne lub prawne są „nie do przyjęcia”.
Broniła dwóch badaczy Barbary Engelking i Jana Grabowskiego oraz współredagowanej i częściowo napisanej książki: „Noc bez końca. Los Żydów w wybranych dzielnicach okupowanej Polski”.
„Jak w przypadku wszystkich badań, ten tom poświęcony losowi Żydów podczas Holokaustu jest częścią toczącej się dyskusji i jako taki jest krytykowany w środowisku akademickim, ale nie w sądzie” – powiedział Yad Vashem.
Grabowski, polsko-kanadyjski profesor historii na Uniwersytecie w Ottawie oraz Engelking, założyciel i dyrektor Polskiego Centrum Badań Holokaustu w Warszawie, należą do najbardziej znanych polskich badaczy Holokaustu.
Uniwersytet w Ottawie wydał oświadczenie, w którym zapewnił Grabowskiego o ich „niezłomnym wsparciu” i potwierdził ich zaangażowanie w wolność akademicką.
Podczas wojny Polska była okupowana przez nazistowskie Niemcy, a jej ludność była poddawana masowym mordom i niewolniczej pracy. Podczas gdy 3 miliony z 3,3 miliona Żydów w kraju zostało zamordowanych, ponad 2 miliony, w większości chrześcijańskich Polaków, zostało zamordowanych. Polacy sprzeciwiali się nazistom w kraju i za granicą i nigdy nie współpracowali jako państwo z III Rzeszą. Yad Vashem doceniło tysiące Polaków, którzy ryzykowali własne życie, by ratować Żydów.
Jednak w środku ponad pięcioletniej okupacji byli też indywidualni Polacy, którzy wydali Niemcom Żydów. Temat był tematem tabu w czasach PRL, a każde nowe ujawnienie polskiego niewłaściwego postępowania w ostatnich latach wywołało reakcję.
Leszczyńskiej wspierała Polska Liga Przeciwko Zniesławieniu, która jest ideologicznie zorientowana na rządzącą w Polsce partię. Naukowcy uważają, że sprawa jest częścią sponsorowanych przez rząd wysiłków na rzecz promowania narracji o nieskazitelnym heroizmie w obliczu okupacji.
Stanisław Zaryn, rzecznik wywiadu w Polsce, oskarżył media o „zniesławienie Polski na arenie międzynarodowej” i niszczenie „bezpieczeństwa informacyjnego” kraju poprzez relacjonowanie sprawy.
Ambasada Izraela stwierdziła, że „z zaskoczeniem” dowiedziała się, że Tomasz Greniuch, nowo mianowany szef wrocławskiego oddziału IPN, „nie widzi nic złego w podniesieniu ręki na powitanie nazistów”.
Według polskich mediów Greniuch w przeszłości podniósł rękę w pozdrowieniu od nazistów i organizował demonstracje upamiętniające antysemickie zamieszki przed II wojną światową. Państwowy instytut obronił nominację, stwierdzając, że jest on wówczas jeszcze młody.
„W Polsce, w kraju, który tak bardzo ucierpiał pod okupacją hitlerowską, nie powinno być miejsca na używanie nazistowskich symboli” – powiedziała ambasada.
Poprosił Greniucha o wizytę w Muzeum Auschwitz w byłym obozie zagłady, w którym niemieckie wojska hitlerowskie zabiły w okupowanej Polsce 1,1 mln osób.
___
Współpracująca pisarka prasowa Vanessa Gera z Warszawy przyczyniła się do powstania tego raportu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.