Świat
Xi Jinping w Chinach zapewnił sobie trzecią kadencję jako prezydent, podczas gdy Li Qiang ma zostać premierem
(CNN) Bezprecedensowa trzecia kadencja Xi Jinpinga jako prezydenta Chin została oficjalnie zatwierdzona przez elity polityczne kraju w piątek, umacniając jego kontrolę i czyniąc go najdłużej urzędującą głową państwa komunistycznych Chin od ich powstania w 1949 roku.
Xi został ponownie wybrany na prezydenta na kolejne pięć lat przez chińskich prawodawców w uroczystym głosowaniu w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie w piątek – wysoce choreograficzne ćwiczenie w teatrze politycznym, mające na celu zademonstrowanie prawowitości i jedności elity rządzącej.
Otrzymał 2952 jednomyślne głosy, po czym nastąpiła owacja na stojąco.
Ponowne mianowanie Xi, najpotężniejszego i autorytarnego przywódcy Chin od dziesięcioleci, było w dużej mierze postrzegane jako formalność po tym, jak 69-latek zapewnił sobie łamiąca normy trzecia kadencja jako szef Komunistycznej Partii Chin ostatni upadek.
W Chinach prezydencja „Przewodniczący Kraju” w języku chińskim – to w dużej mierze tytuł ceremonialny. Prawdziwa władza spoczywa na stanowiskach szefa partii i wojska – dwie kluczowe role pełnił również Xi, który został ponownie wybrany na kluczowym kongresie partii komunistycznej w październiku.
Niemniej jednak jego ponowne powołanie na głowę państwa oficjalnie wyznacza jego przejście do drugiej dekady władzy.
I to właśnie w kontekście szerszych przetasowań ról przywódczych w rządzie centralnym, Radzie Państwa i innych organizacjach państwowych jeszcze bardziej wzmacnia i tak już mocny uścisk Xi na dźwigniach władzy.
Oczekuje się, że Li Qiang, jeden z najbardziej zaufanych protegowanych Xi, zostanie wybrany na premiera Chin w sobotę.
Tradycyjnie stanowisko premiera jest wpływową rolą zarządzającą gospodarką, chociaż jego władza została poważnie osłabiona w ciągu ostatniej dekady przez Xi, który sam podejmował prawie wszystkie decyzje.
W piątek Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (NPC) wyznaczyło także innych kluczowych przywódców, w tym Zhao Lejiego na szefa tego organu i Hana Zhenga na wiceprezydenta kraju.
Wszyscy nowo mianowani przywódcy publicznie przysięgli wierność chińskiej konstytucji w Wielkiej Sali Ludowej.
NPC również się zgodził kompleksowy plan reform instytucjonalnych w ramach Rady Państwaw tym utworzenie regulatora finansowego i krajowego biura danych oraz przeprojektowanie ministerstwa nauki i technologii.
Remont jest postrzegany przez Xi jako kolejny krok do wzmocnienia kontroli partii komunistycznej nad kluczowymi obszarami kształtowania polityki.
przyszłe wyzwania
Podczas gdy Xi mocno dzierży władzę, musi stawić czoła niezliczonym wyzwaniom w kraju i za granicą.
Chińska gospodarka walczy o odbudowę po trzech latach restrykcyjnych restrykcji związanych z pandemią COVID-19, spada zaufanie inwestorów i zbliża się kryzys demograficzny, ponieważ kraj doświadczył pierwszego spadku liczby ludności od sześciu dekad.
Chiny stoją również w obliczu szeregu przeciwności dyplomatycznych z Waszyngtonu i innych zachodnich stolic, ponieważ w ostatnich latach stosunki pogorszyły się w związku z przestrzeganiem praw człowieka w Pekinie, rozbudową wojska, obsługą Covid i rosnącym partnerstwem z Rosją.
W niezwykle bezpośrednie uwagi W poniedziałek Xi oskarżył Stany Zjednoczone o prowadzenie kampanii mającej na celu stłumienie Chin i spowodowanie poważnych problemów wewnętrznych.
„Kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, wszechstronnie nas powstrzymywały i represjonowały, co postawiło nasz rozwój przed bezprecedensowymi poważnymi wyzwaniami” – powiedział Xi grupie doradców rządowych reprezentujących prywatne firmy na marginesie spotkania NPC.
Xi wkroczył teraz na niezbadane terytorium historyczne.
Żaden chiński przywódca nie posiadał tytułu głowy państwa od ponad 10 lat, w tym ojciec założyciel komunistycznych Chin, przewodniczący Mao Zedong.
Liu Shaoqi, który objął stanowisko głowy państwa po Mao w 1959 r., został zwolniony w 1968 r. i rok później zamęczony na śmierć podczas burzliwej rewolucji kulturalnej Mao.
Po śmierci Mao, Najwyższy Przywódca Deng Xiaoping wprowadził w 1982 roku do chińskiej konstytucji ograniczenie kadencji prezydenckiej, aby uniknąć chaosu i katastrofy, jakie obserwowano pod rządami Mao przez całe życie.
Deng prowadził również reformy instytucjonalne w celu osiągnięcia większego rozdziału stanowisk i funkcji między partią a państwem.
Jednak te wysiłki były poważne osłabiony przez Xiktóry znacznie rozszerzył władzę partii – i swój własny wpływ na partię.
W 2018 r. chińscy ustawodawcy w uroczystym głosowaniu znieśli ograniczenia kadencji prezydenckiej, pozwalając Xi skutecznie rządzić dożywotnio.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”