Connect with us

Gospodarka

Wzrost gospodarczy Polski ulegnie gwałtownemu pogorszeniu

Published

on

Wzrost gospodarczy Polski ulegnie gwałtownemu pogorszeniu

Lipcowe dane o produkcji przemysłowej, budownictwie i sprzedaży detalicznej zaskoczyły w dół, sygnalizując pogorszenie koniunktury pod koniec drugiego kwartału 22. Roczny wzrost PKB był prawdopodobnie zbliżony do 7%, ale w kolejnych kwartałach może gwałtownie spowolnić . Wzrosło ryzyko pogorszenia się naszej docelowej stopy 8,5%.

Wzrost sprzedaży detalicznej spowalnia

Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 3,2% r/r (ING: 7,2% r/r; konsensus: 5,9% r/r) po wzroście o 8,2% r/rw maju. Przede wszystkim wzrosła sprzedaż artykułów codziennego użytku (tekstylia, artykuły spożywcze, farmaceutyki), wspierana m.in. zakupami przez uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie nadal pogarszała się sprzedaż drogich paliw i dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. Sprzedaż towarów spadła o 2,8% po wyrównaniu sezonowym miesiąc do miesiąca. Pogarszające się perspektywy gospodarcze, słabe nastroje konsumentów, wysokie ceny i słabnące wsparcie z wcześniej zgromadzonych oszczędności zaczynają ciążyć wydatkom konsumentów.

Sprzedaż detaliczna towarów, %r/r

fxsoriginal

Źródło: WNP.

Słabsze dane o budownictwie W czerwcu produkcja budowlana wzrosła o 5,9% r/r, mniej niż oczekiwał rynek (ok. 11% r/r). Powodem tego był znacznie słabszy niż w maju wzrost budownictwa inżynieryjnego oraz spadek w budownictwie specjalnym. Z kolei budownictwo kubaturowe wyglądało bardzo dobrze, o 15,2% rok do roku po spadku o 1,7% miesiąc wcześniej. GUS odnotował spadek nakładów inwestycyjnych o 2,5% r/r oraz gwałtowny wzrost robót remontowych (20,1% r/r). Aktywność budowlana wyrównana sezonowo spadła o 3.5%m/m.

Zaskakująca jest struktura danych. Gwałtownie słabnący popyt na mieszkania (m.in. z powodu zapytań o kredyty hipoteczne) wskazuje na niższą aktywność budowlaną, pomimo korzystnych efektów bazy od 2021 roku. Możliwe, że deweloperzy przyspieszą prace, ponieważ spodziewają się dalszego spadku popytu i obaw o wzrost cen mieszkań koszty. Na budownictwie jesteśmy negatywnie nastawieni ze względu na rosnące stopy procentowe, zmiany regulacyjne (zwiększenie bufora przy ocenie zdolności kredytowej) oraz zwiększoną niepewność związaną z wojną na Ukrainie. W takim środowisku przyspieszenie oddawania mieszkań może wywierać presję na ceny mieszkań.

READ  Dyrektorzy Zarządu EBOR z wizytą w Gruzji

W II kwartale wzrost PKB o prawie 7% r/r, ale prawdopodobnie gwałtownie się pogorszy

Opublikowane dziś dane miesięczne uzupełniają obraz gospodarczy za II kw.22. Przemysł, budownictwo i handel odnotowały w czerwcu miesięczne spadki wyrównane sezonowo. Podobnie powinno być w przypadku PKB w II kw. 22 kw/kw, choć wciąż jest szansa na ok. 7% roczny wzrost. To ostatni dobry kwartał przed spadkiem, którego symptomy były widoczne w ciągu ostatniego miesiąca. Przed nami znacznie gorsza druga połowa roku, podczas gdy 2023 r. będzie przyćmiony wyjątkowo wysokim poziomem niepewności.

RPP jest znacznie mniej skłonna do zacieśniania polityki pieniężnej

Pogarszające się perspektywy gospodarcze doprowadziły do ​​znacznego osłabienia cen RPP, pomimo utrzymujących się wysokich zagrożeń dla perspektyw inflacji. Oznacza to, że RPP będzie ostrożna i podniesie się do 25 punktów bazowych. Rośnie prawdopodobieństwo, że stopa procentowa NBP nie osiągnie 8,50% lub osiągnie ją później niż oczekiwano. Główne ryzyka związane są z CPI i perspektywami złotego.

Przeczytaj oryginalną analizę: Wzrost gospodarczy Polski ulegnie gwałtownemu pogorszeniu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *