Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wzmacnianie pozycji pracowników z dysfunkcją wzroku w Polsce

Published

on

Wzmacnianie pozycji pracowników z dysfunkcją wzroku w Polsce

Szacuje się, że w Polsce z dysfunkcją wzroku cierpi ponad 100 000 osób, a większość z nich jest bezrobotna – wskaźnik zatrudnienia kształtuje się na poziomie około 20%. Zajęliśmy się tą kwestią i od dawna jesteśmy zaangażowani w różnorodność i równość szans w miejscu pracy.

HOMER jest nasz pierwsza tego typu inicjatywa w UE i dopiero trzecia na świecie. Został on zrealizowany we współpracy z Dolnośląskim Samorządem Województwa i Województwem Politechnika Wrocławska.

Celem programu jest zapewnienie osobom niewidomym i niedowidzącym pracy w centrach logistycznych. Program przyniósł już obiecujące rezultaty: pięciu osobom udało się z sukcesem zintegrować w nowych rolach. Oczekuje się, że powodzenie tej inicjatywy zwiększy liczbę stanowisk pracy do 50 w naszych centrach logistycznych na terenie całej Polski.

Dominika Bąk-Majka, starszy menedżer operacyjny w Amazon Polska
Dominika Bąk-Majka, starszy menedżer operacyjny w Amazon Polska.

HOMER obecnie oferuje role w obszarach pakowania, przyjmowania towaru i ręcznego sortowania paczek. Badamy także możliwości dodania stanowisk pracy dla uczestników programu w innych FC. „Dążymy do tego, aby nasi pracownicy nie mieli barier w realizacji swojego potencjału zawodowego” – powiedział Dominika Bąk-Majka, starszy menedżer operacyjny w Amazon Polska i współtwórca programu.

Informacje zwrotne od władz lokalnych

Inspiracją dla HOMERA było nasze partnerstwo z Samorządem Województwa Dolnośląskiego. Urzędnicy władz podkreślili pilną potrzebę stworzenia nowych i bezpiecznych miejsc pracy dla osób niewidomych i niedowidzących w regionie.

„Opiekujemy się Dolnośląskim Ośrodkiem Kształcenia Specjalnego, który przygotowuje osoby niepełnosprawne do kariery zawodowej. Zależy nam na tym, aby nasi absolwenci mogli kontynuować karierę zawodową, a po ukończeniu studiów mieli bezpieczną pracę. Cieszymy się, że Amazon przejął inicjatywę w ramach programu HOMER” – powiedział Krzysztof Maj, członek Rady Wojewódzkiej Dolnośląskiej. „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych jest kluczowa. Mają takie same, a czasem nawet większe możliwości, niż osoby pełnosprawne. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im dostępnych stanowisk pracy, które umożliwią im satysfakcjonującą karierę na równych zasadach”.

READ  Ministerstwo Sportu powraca w nowej formule. Obecny minister zostaje prezydentem

Przygotowanie naszego miejsca pracy do programu

Wdrożenie HOMER niosło ze sobą wiele wyzwań, m.in. przystosowanie centrum logistycznego w Bielanach Wrocławskich do obsługi pracowników niewidomych. Dlatego w fazę przygotowawczą zaangażowany był inżynier z Politechniki Wrocławskiej, który sam jest osobą niewidomą. W ramach współpracy z uczelnią inżynier Marek Tankielun testował rozwiązania umożliwiające dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Zaprojektował także ścieżkę komunikacyjną poruszania się po centrum logistycznym, przeprowadził wszystkie niezbędne testy na stanowiskach pracy oraz sprawdził internetowy formularz rekrutacyjny pod kątem zgodności z oprogramowaniem dla osób niewidomych i słabowidzących.

Pracownicy z dysfunkcją wzroku w Polsce 2

„Moja codzienna praca polega na doradztwie przy projektach dostępności dla osób z dysfunkcją wzroku w przestrzeni publicznej. W programie HOMER największym wyzwaniem było sprawienie, aby przestrzeń była łatwa w nawigacji i wolna od przeszkód” – powiedział Marek. „To, co osobie sprawnej może wydawać się banalne, jak dotarcie do miejsca pracy czy znalezienie miejsca w stołówce pracowniczej, dla osoby z dysfunkcją wzroku nie jest już takie proste. Aby zapewnić pełną niezależność, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Wiem to z pierwszej ręki, ponieważ jestem częścią tej społeczności.

Rzucanie wyzwanie stereotypom

W Polsce kandydaci z wadą wzroku są często wykluczani z pracy, ponieważ błędnie uważają, że nie nadają się do większości zadań. Nasza inicjatywa przełamuje te stereotypy i pokazuje, że osoby niewidome i słabowidzące mogą z powodzeniem pracować w różnych obszarach.

Oprócz HOMER od 2020 roku prowadzimy program MigaMY, który oferuje 140 szytych na miarę możliwości zatrudnienia w naszych polskich FC dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Łącznie w obu programach może zatrudnić do 190 osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. W dalszym ciągu promujemy kulturę równości, wspieramy wszystkie potencjalnie wykluczone grupy oraz cenimy różnorodność i włączenie na wszystkich poziomach organizacyjnych. Programy rozwoju kobiet i grupa affinity Glamazon, która podnosi świadomość społeczności LGBTQ+, są świetnymi przykładami tego zaangażowania.

READ  Ed Sheeran zaprasza ukraiński zespół Antytila ​​do występu z nim w Polsce - 97,9 WRMF

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *