Gospodarka
(Wywiad z Yonhap) Polska „liczy” transfery technologii zbrojeniowych z Korei Południowej, mówi minister, wśród rosnących powiązań z przemysłem obronnym
Przez Chang Dong-woo i Kim Ji-yeon
SEOUL, 16 marca (Yonhap) – Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau powiedział, że jego kraj „bardzo liczy” na transfery technologii z Korei Południowej zgodnie z rosnącymi dwustronnymi partnerstwami przemysłu obronnego, zwłaszcza że Warszawa stara się pozyskać więcej ciężkiego sprzętu wojskowego.
Lokalne władze „bardzo liczą na transfer technologii i reprodukcję podobnej broni”, powiedział podczas ekskluzywnego wywiadu dla Yonhap News Agency w środę w Seulu na temat perspektywy współpracy zbrojeniowej między obiema stronami w tym roku.
„Oczywiście, że szukamy okazji do zakupu ciężkiego sprzętu wojskowego” – dodał, powołując się na sytuację geopolityczną kraju jako sąsiada Rosji i Białorusi. Rosyjska inwazja na Ukrainę przypomniała również Polsce o zagrożeniach dla bezpieczeństwa.
We wtorek przeprowadził rozmowy ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Park Jinem na temat nierozstrzygniętych kwestii dwustronnych i globalnych. Spotkał się także z ministrem ds. zjednoczenia Kwonem Young-se i Kim Sung-hanem, głównym doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Yoon Suk Yeola.
Polska i Korea Południowa znacznie pogłębiły współpracę bilateralną w przemyśle obronnym.
W ubiegłym roku południowokoreańskie firmy podpisały z Polską kontrakty na dostawę czołgów K2, haubic samobieżnych K-9, lekkich samolotów szturmowych FA-50 oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Chunmoo.
Zaznaczył, że Korea Południowa okazała solidarność z Ukrainą, oferując pomoc humanitarną i gospodarczą. Odnosząc się do drażliwej kwestii, czy Korea Południowa powinna zdecydować się na zaopatrzenie Warszawy w śmiercionośną broń, podkreślił, że jest to kwestia „suwerennej decyzji” Seulu, opartej m.in. na opinii publicznej.
Odnosząc się do propozycji Korei Południowej dotyczącej eksportu elektrowni jądrowej w Patnow, około 150 mil na zachód od Warszawy, Rau powiedział, że ma „pozytywne spojrzenie” na wysiłki Seulu, ale „nie wyciąga pochopnych wniosków”.
W ubiegłym roku państwowa firma Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisała z polskimi partnerami memorandum o współpracy nad planem rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie. Jeśli ostateczna umowa dojdzie do skutku, będzie to pierwsza elektrownia jądrowa eksportowana przez Seul od czasu projektu Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2009 roku.
Minister wyraził nadzieję, że prezydent Korei Południowej odwiedzi Polskę jeszcze w tym roku.
Powiedział, że Yoon ma „otwarte zaproszenie” od polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, nawiązując do możliwości, że Yoon pojedzie do Polski na szczyt Traktatu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w Wilnie na Litwie w lipcu.
Zapytany o kandydaturę Korei Południowej do organizacji Światowej Wystawy Expo 2030 w Pusanie, Rau powiedział, że Polska „bardzo wysoko” ceni kandydaturę tego kraju i że jeśli Busan ostatecznie będzie gospodarzem tego wydarzenia, będzie to „sukces”.
Powiedział też, że Polska „zdecydowanie” zagłosuje za kandydaturą Korei Południowej na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2024-25. – Kilka lat temu ubiegaliśmy się o to samo stanowisko. Liczyliśmy na wasze wsparcie i głosowaliście na nas” – powiedział Rau.
Jednocześnie potępił północnokoreańskie prowokacje rakietami balistycznymi i poinformował o przygotowaniach do kolejnej próby nuklearnej. Dodał, że Polska jest gotowa, jeśli zajdzie taka potrzeba, przekazać Północy wiadomość za pośrednictwem ambasady Pjongjangu w Warszawie, „która złagodziłaby napięcia na półwyspie”.
[email protected]
(KONIEC)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”