Gospodarka
Wystawa plenerowa o historii polskich Żydów w podróży do miast Europy Wschodniej
(5 sierpnia 2021 r.) / JNS) Nowa objazdowa wystawa plenerowa poświęcona historii polskich Żydów przenosi się do pięciu miast w Polsce po udanej wystawie w Chorwacji i Norwegii.
Wystawa nosi tytuł „Nie wypełniają żadnej przestrzeni: Ożywianie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej” 30 murali prezentować tematy dotyczące Żydów polskich i historii życia żydowskiego w kraju. Murale skupiają się na relacjach polsko-żydowskich i staraniach o upamiętnienie tych relacji poprzez miejskich działaczy i lokalne kluby.
„Zwiedzający doświadczają m.in. wkładu polskich Żydów w polską kulturę i gospodarkę, życia żydowskiego w Polsce na przestrzeni wieków oraz polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. powiedział ten Muzeum POLIN historia Żydów polskich w Warszawie, jeden z organizatorów wystawy. „Omawiane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, w tym Holokaust i antysemicka kampania władz komunistycznych w marcu 1968 r.”
Po tym, jak w zeszłym miesiącu objazdową wystawę pokazano w Lublinie, można ją teraz oglądać w Warszawie. Ma jechać do Krakowa, by stanąć przed Starą Synagogą na Kazimierzu, a następnie do Łodzi i Rzeszowa. Każdej wystawie towarzyszą wydarzenia edukacyjne i kulturalne organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami.
Zajęcia obejmują spacer ścieżką do lokalnej żydowskiej historii, przejażdżkę rowerową, dyskusje o nowych pomysłach upamiętniających oraz rodzinne warsztaty z grami.
W 2022 wystawa będzie pokazywana w Muzeum Holokaustu na Słowacji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”