Gospodarka
Wystąpienie wiceprezydenta Harrisa i premiera Mateusza Morawieckiego przed spotkaniem bilateralnym
Biuro ceremonii wiceprezydenta
Budynek biurowy Eisenhowera
WICEPREZES HARRIS: Dzień dobry. Panie premierze, witamy w Waszyngtonie. Bardzo miło cię widzieć.
To nasza czwarta dyskusja merytoryczna w ciągu ostatnich kilku lat. Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w Białym Domu i kontynuować rozmowę, którą wspólnie rozpoczęliśmy jakiś czas temu.
Kiedy po raz pierwszy rozmawialiśmy ponad rok temu, chodziło o koordynację naszych odpowiednich reakcji po tym, jak Rosja rozpoczęła niesprowokowany atak na Ukrainę. Od tego czasu, w marcu 2022 roku, pojechałem do Warszawy, gdzie mnie życzliwie ugościliście i pokazaliśmy światu siłę naszego sojuszu w obliczu rosyjskiej agresji.
Będąc tam miałem również zaszczyt spotkać się z Prezydentem Dudą, spotkać się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy wspólnie pracują i pracują na rzecz obrony wschodniej flanki NATO.
Będąc tam, miałam również okazję poznać uchodźców, którzy przebywają w Polsce, dzięki życzliwemu przyjęciu, jakie spotkało ich ze strony polskiej ludności. I oczywiście spotkałem się tam z nimi, żeby porozmawiać o ich obawach – o tym, że musieli uciekać z ojczyzny.
Ponownie rozmawialiśmy we wrześniu zeszłego roku, aby oprzeć się na tych spotkaniach i omówić współpracę w zakresie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, po czym mój na- — mój doradca ds. mnie w rozmowie, którą odbyliśmy.
A potem, oczywiście, od czasu mojej podróży do Warszawy, prezydent Joe Biden dwukrotnie podróżował do waszego kraju. A mój mąż, drugi dżentelmen, pojechał do Krakowa na początku tego roku, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście w Auschwitz, co oczywiście było historyczną wizytą, która miała dla niego osobiście ogromne znaczenie, podobnie jak dla milionów żydowskich Amerykanów.
Te wizyty, panie premierze, spotkania potwierdzają bardzo silny sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Polską.
I mógłbym powiedzieć, że nasza — siła naszych relacji tylko wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, ku wielkiej radości narodu amerykańskiego.
Polska jest cenionym sojusznikiem, partnerem i przyjacielem, a nasze trwałe relacje oparte są na wspólnych priorytetach i demokratycznych wartościach.
Tak więc dzisiejszy dzień jest kontynuacją rozmowy, którą ty i ja rozpoczęliśmy jakiś czas temu i nie mogę się doczekać wzmocnienia i dalszego wzmocnienia relacji między naszymi dwoma narodami.
Witamy spowrotem.
PREMIER MORAWIECKI: Dziękuję.
WICEPREZES HARRIS: Witamy.
PREMIER MORAWIECKI: Dziękuję. Dziękuję za zaproszenie, pani wiceprzewodnicząca. Przedstawiłeś historię naszych spotkań, więc przejdę do sedna – punktu, o którym będziemy rozmawiać.
Cóż, jak mówi przysłowie: w polityce nie ma przyjaźni, są tylko interesy. Ale ja — myślę, że jest coś więcej niż tylko interesy między Stanami Zjednoczonymi a — i Polską.
Warszawa i Waszyngton to dwa bieguny zachodniej cywilizacji i obecnej sytuacji na Ukrainie. I nie tylko to, tuż przed tym spotkaniem odbyliśmy krótką rozmowę o Afryce. I to jest dla mnie tak widoczne, tak jasne, że musimy pracować ramię w ramię w wielu różnych regionach świata.
Nie ma narodów, które tak kochają wolność jak Polacy i Amerykanie, i to też nas łączy. A dziś razem stajemy w obronie wolności narodu ukraińskiego. Wielu Amerykanów może się zastanawiać, dlaczego agresja Rosji na Ukrainę jest tak ważna także dla Ameryki, ponieważ jest ważna – jest niezwykle ważna dla Europy. To – to jasne.
Ale dlaczego także dla Ameryki? Odpowiedź brzmi: atak Rosji na Ukrainę to dopiero początek. Konsekwencje tej wojny dotarły już do Stanów Zjednoczonych. Wiem, że wiele amerykańskich rodzin, podobnie jak w Polsce, cierpi z powodu inflacji – po pandemii, po kryzysie energetycznym – i tego, co nazywamy „inflacją Put” – inflacją wywołaną rosyjskim atakiem na Ukrainę.
A po upadku komunizmu Rosja czekała na niego przez prawie trzy dekady. Ale odrodzenie się rosyjskiego imperializmu jest zwiastunem – zwiastunem nowej zimnej wojny. Jeśli nie będziemy bronić Ukrainy, grozi nam globalny konflikt, globalny kryzys o niewyobrażalnych proporcjach.
Putin nie poprzestanie na Ukrainie. Jestem tego absolutnie pewien. Dlatego wszystkie trzy narody muszą się zjednoczyć i powstrzymać Rosję, zanim będzie za późno.
Stara Europa wierzyła w układ z Rosją, a stara Europa upadła. Ale jest nowa Europa – Europa, która pamięta, czym był rosyjski komunizm. A Polska jest liderem tej nowej Europy.
Polska chce stać się fundamentem europejskiego bezpieczeństwa i jesteśmy na dobrej drodze. Polska zwiększa nawet w tym roku wydatki na obronność do 4 proc. PKB, co powinno być jednym z najwyższych wskaźników wydatków wśród krajów NATO.
Polska kupuje też od USA nowe czołgi Abrams, myśliwce F-—F-35, wieloprowadnicowe systemy rakietowe HIMARS. I jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ chcemy, aby nasze systemy obronne współpracowały z Wami, w tym z Waszymi, w jak największym stopniu. To jest bardzo ważne.
Polska chce zbudować najsilniejszą armię w Europie. Dlatego chcemy współpracować z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, przemysłem amerykańskim. A Polska uważa, że tylko silny sojusz transatlantycki jest odpowiedzią na to widmo imperializmu, kolonializmu i nacjonalizmu – i całego imperializmu, nie tylko Rosji.
Niektórzy politycy europejscy, zdradzeni przez rosyjskiego niedźwiedzia, szukają ugody z innymi, ale to jest droga do podziału Zachodu. Musimy chronić nasze narody przed rosyjską propagandą. Musimy chronić się przed infiltracją.
Niedawno udało nam się rozbić rosyjską siatkę szpiegowską. Są bardzo aktywni w całej Europie, a rosyjska propaganda jest ogromna.
Niektórzy przepowiadają koniec zachodniej cywilizacji. I w naszej mocy jest obrona naszej cywilizacji. Jest jeden warunek: musimy pozostać zjednoczeni. Nie chcemy i nie potrzebujemy wojny. A my pracujemy na rzecz pokoju, rozwoju i dobrobytu. I o to właśnie chodzi w geopolitycznej grze.
Jeśli przegramy, następne pokolenie – pokolenia Polaków i Amerykanów – będzie dorastało w znacznie trudniejszych warunkach. Dlatego chciałbym porozmawiać z panią wiceprzewodniczącą o zacieśnianiu naszych relacji – nie tylko wojskowych, ale także politycznych i gospodarczych.
I chcę osobiście podziękować pani wiceprezydent, całej administracji amerykańskiej, prezydentowi Bidenowi oczywiście i całemu narodowi amerykańskiemu za silne poparcie dla Europy i za to, że pozostajemy zjednoczeni z nami wszystkimi.
Mogę tylko powiedzieć, że podobnie jak w czasach komunizmu, Ameryka znów stała się latarnią nadziei dla wolnej Europy. Stosunki między Polską a USA są najlepsze w historii, ale nikt nie powiedział, że osiągnęliśmy swój szczyt.
Uważam, że wojna na Ukrainie to nie tylko początek końca rosyjskiego imperializmu, ale przede wszystkim początek renesansu wspólnoty transatlantyckiej.
Dziękuję bardzo.
WICEPREZYDENT HARRIS: Dziękuję, panie premierze. I chciałbym dodać, jeśli można, aby podkreślić kwestię relacji bezpieczeństwa: daliśmy bardzo jasno do zrozumienia – i Prezydent dał do zrozumienia Prezydentowi Dudzie – że Stany Zjednoczone są zobowiązane do naszego zobowiązania NATO sojusznicy są nieugięci. A zaangażowanie Stanów Zjednoczonych zaowocowało – w rzeczywistości, jak wiecie, zwiększeniem liczebności wojsk –
PREMIER MORAWIECKI: Tak.
WICEPREZES HARRIS: — którego wysłaliśmy do Polski.
Właśnie dlatego stworzyliśmy nową stałą kwaterę główną wojska. I dlatego o tym wspomnę.
A potem wspomniał pan o znaczeniu dobrobytu i bezpieczeństwa, na przykład w odniesieniu do bezpieczeństwa energetycznego. Ty i ja rozmawialiśmy o tym już wiele razy i będzie to tematem naszej dzisiejszej rozmowy. W celu, o którym rozmawialiśmy z Państwem, zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i rynków wschodzących –
PREMIER MORAWIECKI: I rosyjskie paliwa kopalne, ale wszystkie paliwa kopalne. Tak.
WICEPREZES HARRIS: Dokładnie tak. Dokładnie.
Więc nie mogę się doczekać. I jeszcze raz dziękuję. Powitanie.
PREMIER MORAWIECKI: Dziękuję.
WICEPREZES HARRIS: Dziękuję wszystkim.
KONIEC
###
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”