– Sytuacja epidemiczna jest poważna. To wymaga szybkich i zdecydowanych działań – powiedział premier Mateusz Morawiecki w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym. Kolejne ograniczenia zostały ogłoszone w piątek (23 października) w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. – Cała Polska będzie czerwoną strefą – przypomniał premier.
/.Kancelaria Prezesa Rady Ministrów /.domena publiczna
Morawiecki powiedział, że „powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań”.
– Nie wahaliśmy się przyjmować ich wiosną, teraz nie wahamy się. Dlatego od soboty w całej Polsce będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież z IV klas szkoły podstawowej przejdą na naukę na odległość. Ograniczenia dotyczą również naszych seniorów. Podejmując te decyzje – niełatwe ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia – kierujemy się opiniami głównych autorytetów polskich i zagranicznych – epidemiologów i wirusologów.
– Podążamy za kompromisem i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia opiera się na trzech filarach: Pierwszy: Zapewnienie sprawności i trwałości systemu ochrony zdrowia w celu skutecznej walki o zdrowie wszystkich zagrożonych. po drugie, zapewnienie stabilności gospodarczej, zachowanie miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin. Po trzecie, szczególnie chronimy najsłabszych i najbardziej bezbronnych, zwłaszcza starszych i chorych – powiedział Mateusz Morawiecki.
– Rząd musi podejmować ważne decyzje, które są w interesie wszystkich Polaków. To nasza odpowiedzialność – powiedział Morawiecki. – Wirus powrócił z dużo większą siłą niż tej wiosny. Na całym kontynencie biją się rekordy infekcji. Również w Polsce każdego dnia mamy do czynienia z rosnącą liczbą infekcji.
Jak przyznał, „długa i żmudna walka z epidemią budzi różne emocje i wątpliwości”.
Jego zdaniem „jesteśmy mądrzejsi po pierwszej fali epidemii”. – Wykorzystaliśmy ten czas. Kupiliśmy niezbędny sprzęt: wentylatory, dodatkowe łóżka szpitalne, zabezpieczenia personelu medycznego. Środki te codziennie trafiają do szpitali w całej Polsce, aby opiekować się pacjentami. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które odciążą opiekę zdrowotną w tym kluczowym momencie – powiedział.
Premier w swoim wystąpieniu podkreślił, że wszystko, co się wydarzyło, „nie byłoby możliwe bez ogromnego udziału setek tysięcy ludzi”. – Chciałbym szczególnie podziękować tym, którzy stoją na pierwszej linii walki z epidemią – naszym służbom medycznym i mundurowym. Twoje codzienne obowiązki to coś więcej niż tylko praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie można przecenić. To prawdziwi bohaterowie – powiedział premier służb walczących z koronawirusem. – Z epidemią możemy wygrać tylko wtedy, gdy się zgodzimy.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że „zdarzają się również naruszenia obowiązujących przepisów i naruszenia środków zapobiegawczych”. – Odpowiemy na takie zachowanie – bo przestrzeganie instrukcji i niezbędnych ograniczeń leży w interesie nas wszystkich – powiedział premier.
– Odłóżmy na bok obecne spory polityczne – zaapelował. – Będzie na to czas. Teraz musisz działać. Życie, zdrowie i praca Polaków są najważniejsze. Zróbmy to razem – powiedział.
Wezwał wszystkie grupy społeczne, aby nie lekceważyły zagrożenia i przestrzegały surowych zaleceń. – Proszę was, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodzieży i seniorów: Proszę, nie lekceważcie zagrożenia, wspólnie walczmy z wirusem. Gdziekolwiek jesteśmy, stosujemy żelazną zasadę – dystans, dezynfekcja, maski, gdziekolwiek się one znajdują. „Kiedy dbamy o siebie, dbamy o innych” – powiedział.
Zadzwonił też, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo „korzystając z aplikacji STOP COVID w telefonie”. – Pamiętajmy o pomocy starszym, którzy powinni pozostać w domu – podkreślił szef rządu.
– Solidarni, wygramy – zrobił.
Szereg nowych ograniczeń ogłoszono przed południem w piątek. Od soboty cała Polska będzie czerwoną strefą, nauka w klasach 4-8 szkół podstawowych będzie odbywała się na odległość, młodzież do lat 16 może wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej, a placówki gastronomiczne oferują wyłącznie usługi na wynos.
Ponadto zgromadzenia, zgromadzenia, imprezy i zgromadzenia publiczne więcej niż pięciu osób są zabronione. Wyjątkiem są ludzie mieszkający razem i cele zawodowe.
Będą również ograniczenia w przemieszczaniu się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyjątkiem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania podstawowych potrzeb, prowadzenia lub uczestniczenia w nabożeństwach.