Connect with us

Świat

Wyspy Salomona zawieszają wszystkie wizyty morskie: Ambasada USA Wiadomości wojskowe

Published

on

Wyspy Salomona zawieszają wszystkie wizyty morskie: Ambasada USA  Wiadomości wojskowe

Przeprowadzka nastąpiła tydzień po tym, jak statek straży przybrzeżnej USA nie mógł zatankować w stolicy Wysp Salomona, Honiarze.

Wyspy Salomona poinformowały Stany Zjednoczone, że blokują wstęp do ich portów wszystkim statkom marynarki wojennej.

We wtorkowym oświadczeniu ambasada USA w stolicy Australii, Canberze, poinformowała, że ​​„otrzymała formalne powiadomienie od rządu Wysp Salomona dotyczące moratorium na wszystkie wizyty morskie w oczekiwaniu na aktualizacje procedur protokołu”.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony rządu Wysp Salomona.

Przeprowadzka nastąpiła tydzień po tym, jak statek straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych nie mógł zatankować w Honiarze, stolicy Wysp Salomona.

USCGC Oliver Henry była na patrolu w związku z nielegalnymi połowami na południowym Pacyfiku dla regionalnej agencji rybołówstwa, kiedy odmówiono jej wjazdu w celu uzupełnienia paliwa w Honiarze, poinformowała amerykańska straż przybrzeżna. Zamiast tego statek został skierowany do Papui Nowej Gwinei.

Brytyjska Royal Navy nie skomentowała bezpośrednio doniesień, że HMS Spey, również uczestniczący w operacji Island Chief, również otrzymał odmowę wejścia do portu na Wyspach Salomona.

„Programy okrętowe są stale weryfikowane i rutynową praktyką jest ich zmienianie” – napisała Royal Navy w oświadczeniu. „Ze względów bezpieczeństwa operacyjnego nie będziemy wchodzić w szczegóły. Royal Navy nie może się doczekać wizyty na Wyspach Salomona w późniejszym terminie.

Podczas operacji Island Chief Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia zapewniły wsparcie w zakresie nadzoru powietrznego i naziemnego zaangażowanym w operację państwom na wyspach Pacyfiku, w tym Wyspom Salomona.

Wyspy Salomona mają napięte stosunki z Waszyngtonem i jego sojusznikami od czasu podpisania paktu bezpieczeństwa z Chinami w maju.

Zarówno Wyspy Salomona, jak i Chiny zaprzeczyły, że ich pakt doprowadzi do powstania chińskiej bazy wojskowej na południowym Pacyfiku, chociaż wyciekły projekt umowy pokazał, że umowa o bezpieczeństwie pozwoliłaby chińskiej marynarce wojennej na dokowanie i uzupełnianie sił.

READ  „Przerażające żniwo” wśród dzieci uwięzionych w konflikcie Izrael-Gaza
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *