Najważniejsze wiadomości
Wysoka rangą prawicowa partia w Polsce chce rządzić samodzielnie
Urzędnik z konserwatywnej partii rządzącej w Polsce powiedział w piątek, że prawicowa koalicja rządząca w kraju upadła, ale inni politycy mówili tylko o poważnym kryzysie.
Marek Suski, starszy prawodawca, powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie nadal rządzić Polską jako rząd mniejszościowy, z wyłączeniem dwóch młodszych partnerów, którzy byli częścią koalicji znanej jako Zjednoczone Prawa.
„Koalicja obecnie nie istnieje” – powiedział Suski. „Nasi byli partnerzy koalicyjni powinni spakować swoje biurka”.
Ale inni politycy koalicyjni używali mniej zdecydowanego języka, a wypowiedź Suskiego została odebrana jako taktyczna gra o władzę, gdy pogłębił się nagły kryzys rządowy.
Ustawodawca jednego z młodszych partnerów podkreślił, że są oni lojalnymi partnerami i że koalicja nadal istnieje. Powiedziałeś, że porażka rządu przyniesie korzyści tylko opozycji.
Jednak główne siły koalicyjne ostrzegły.
„Nie bądźmy uprzedzeni, bo w polityce możliwe są różne rzeczy. Wiele jeszcze może się wydarzyć, ale w tej chwili sytuacja jest taka, że koalicja praktycznie nie istnieje – powiedział Ryszard Terlecki, lider partii ds. Prawa i sprawiedliwości w parlamencie.
Terlecki powiedział, że liderzy partii spotkają się w poniedziałek, aby omówić dalsze kroki, i że nie można wykluczyć przedterminowych wyborów, jeśli spory będą się utrzymywać, a potencjalny rząd mniejszości okaże się niezdolny do ustanowienia prawa. Jednak w przedterminowych wyborach w 2007 r. Prawo i sprawiedliwość straciły władzę, którą posiadały.
Po drugiej turze, Prawo i Sprawiedliwość sprawuje władzę od 2015 roku przy wsparciu dwóch małych partii, z których jednej przewodzi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych obaj partnerzy utrzymali udział w mandatach wzmocnionych przez koalicję.
Ogłoszenie nastąpiło w piątek rano po tym, jak Ziobro i członkowie jego partii Jedna Polska głosowali przeciwko ustawie o dobrostanie zwierząt zaproponowanej przez wpływowego lidera prawa i sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
71-letni Kaczyński jest parlamentarzystą i nie pełni oficjalnej roli w rządzie. Jednak jest on powszechnie postrzegany jako dominująca siła polityczna w Polsce, która decyduje o polityce rządu i nominacjach.
Głosy sprzeciwu wpłynęły na zapisy przyjętego przez Izbę Gmin lub Sejm projektu ustawy, które obejmowały zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego.
Suski powiedział, że ważne jest, aby nie akceptować okrucieństwa wobec zwierząt, a każdy, kto je akceptuje, „nie powinien być prokuratorem generalnym”.
Komentarz skierowany do Ziobry wywołał spekulacje, że odchodzi z rządu.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, członek partii Ziobry, powiedział, że każdy, kto będzie próbował spowodować wyjście Ziobry z rządu, „wręczy prezent” opozycyjnej Platformie Obywatelskiej, aby umożliwić im powrót do władzy. poziom.
Przypomniał lata lojalnego partnerstwa w koalicji, ale także prawo swojej partii do krytykowania praw, które uważa za szkodliwe.
Ustawa o zdrowiu zwierząt wywołała gwałtowne protesty rolników, którzy do tej pory byli główną bazą wyborczą koalicji rządzącej, której kadencja wyprzedza nas o trzy lata.
Wydaje się, że Kaczyński próbuje zmienić pozycję swojej partii, aby zyskać szerszą popularność po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Tegoroczne wybory prezydenckie pokazały, że Prawo i Sprawiedliwość pozostaje najpopularniejszą partią w Polsce, nie przytłaczając głęboko podzielonego społeczeństwa.
Kandydat na prezydenta partii, Andrzej Duda, wygrał reelekcję w lipcu, choć niecałe 51% i dzięki silnemu poparciu starszych wyborców wiejskich. Młodzi Polacy są skłonni wspierać zarówno partie liberalne, jak i skrajnie prawicowe, co stanowi problem dla przyszłego państwa prawa i sprawiedliwości.
W szeregach koalicji toczy się także walka ideologiczna, w której twardogłowi, jak Ziobro, konkurują ze stosunkowo umiarkowanymi konserwatystami, jak popierany przez Kaczyńskiego premier Mateusz Morawiecki.
Napięcia wybuchły w tym tygodniu, gdy Kaczyński prowadził rozmowy o przetasowaniach i cięciu rządu w celu zwiększenia wydajności.
Wydaje się, że głębsza przepaść ma związek z walką o władzę w obozie rządzącym, gdyż przywódcy tacy jak Ziobro i Morawiecki ustawiają się na czas, kiedy Kaczyński nie będzie już dominującą siłą politycznej prawicy.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.