Connect with us

Gospodarka

Wysoka nadwyżka na rachunku bieżącym Polski wynosząca 2 mld euro dzięki mniejszemu deficytowi dochodów pierwotnych | Artykuł

Published

on

Wysoka nadwyżka na rachunku bieżącym Polski wynosząca 2 mld euro dzięki mniejszemu deficytowi dochodów pierwotnych |  Artykuł

Dane bilansu płatniczego Polski za październik zaskoczyły lekko pozytywnie. Rachunek bieżący wykazał znaczną nadwyżkę (2,0 mld euro po 0,4 mld euro we wrześniu). Było blisko naszej prognozy i nieco powyżej konsensusu. Nadwyżki w handlu towarami (1,3 mld euro po 0,8 mld euro we wrześniu) i usługami (3,0 mld euro, tyle samo co miesiąc wcześniej) zrównoważyły ​​deficyty w handlu pierwotnym (1,9 mld euro) i dochodach wtórnych (0,4 mld euro). Narastająco w ciągu ostatnich 12 miesięcy szacujemy, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących poprawiła się w październiku do 0,8% PKB z 0,6% w poprzednim miesiącu. Jednocześnie dodatnie saldo towarów poprawiło się z 0,2% PKB do 0,7% PKB.

Decydujące znaczenie dla salda obrotów bieżących w październiku miała znacząca poprawa ujemnego salda dochodów pierwotnych. Saldo to składa się z dochodów z inwestycji bezpośrednich, portfelowych i innych. Szacujemy, że największą poprawę odnotowano w saldzie zwrotów z inwestycji bezpośrednich, na które składają się reinwestowane zyski, dywidendy oraz odsetki od dłużnych papierów wartościowych. Bazując na wzorcu lat ubiegłych, październik był generalnie miesiącem niższych wypłat dywidend dla zagranicznych właścicieli. Dane GUS wskazują na spadek zysków z działalności podstawowej w trzecim kwartale 2023 roku o 7,2% r/r w średnich i dużych spółkach niefinansowych (firmach zatrudniających powyżej 50 pracowników).

Jeśli chodzi o inne pozycje rachunku bieżącego:

  • Nadwyżce towarów towarzyszyła zaskakująca poprawa wartości handlu, zwłaszcza eksportu.
  • Wartość eksportu towarów denominowanych w euro wzrosła rok do roku o 1,6% (po spadku we wrześniu o 4,3%), natomiast import spadł o 8,4% rok do roku, po gwałtownym spadku o 14% miesiąc wcześniej. .

Jako importer netto surowców energetycznych Polska czerpie korzyści z zakończenia ubiegłorocznego szoku energetycznego, szczególnie na rynku gazu ziemnego i węgla.

Niemniej jednak stosunkowo niski wolumen handlu w dalszym ciągu odzwierciedla stagnację w gospodarce w strefie euro i (płytką) recesję w Niemczech (po stronie eksportu), a także odradzający się krajowy popyt konsumpcyjny i inwestycyjny oraz utrzymujący się spadek z roku na rok w cenach surowców energetycznych (po stronie importu). Wczorajsze rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (spadek o 0,7% miesiąc do miesiąca, po wyłączeniu sezonowym) nie wróżą dobrze szybkiemu ożywieniu popytu zewnętrznego. Natomiast dezinflacja krajowa będzie sprzyjać wzrostowi płac realnych i ożywieniu popytu konsumpcyjnego, co powinno przełożyć się na ożywienie importu.

READ  Zwolnienia w rządzie. Odprawa dla urzędników

Jak wynika z komentarza NBP, w październiku nastąpił spadek wyrażonej w złotych wartości eksportu pięciu z sześciu głównych kategorii towarów, przede wszystkim dóbr użyteczności publicznej, ale także dóbr inwestycyjnych, żywności i dóbr konsumpcyjnych. Wzrósł jedynie sprzęt transportowy, na czele którego stał eksport samochodów dostawczych, ciągników siodłowych, elektrycznych zespołów trakcyjnych i samochodów osobowych (na wschód). Eksport części samochodowych spadł, odzwierciedlając słabą gospodarkę w Europie Zachodniej. Import dzielił się na kategorie takie jak paliwa, media i dobra inwestycyjne. W przypadku towarów konsumpcyjnych i żywności spadek był mniejszy niż w poprzednich miesiącach, natomiast import sprzętu transportowego kształtował się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *