Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
rejestrować
rejestrować
WARSZAWA, 19 stycznia (Reuters) – W środę polski sąd najwyższy odroczył sesję dotyczącą tego, czy kontynentalny trybunał praw człowieka ma prawo kwestionować prawomocność lokalnych sędziów w sprawie, która może pogłębiać impas nacjonalistycznego rządu z Europą.
Konserwatywna Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS), u władzy od 2015 roku, ścierała się z instytucjami europejskimi w kwestiach od reformy sądownictwa i uchodźców po zmiany klimatyczne i prawa LGBT.
Krytycy oskarżają PiS o deptanie europejskich wartości demokratycznych i upolitycznienie sądów poprzez nominacje i procedury dyscyplinarne w celu konsolidacji władzy. Jednak rząd twierdzi, że potrzebne są zmiany, aby poprawić wydajność i pozbyć się z sądownictwa pozostałości po komunistycznej erze 1945-89.
rejestrować
W środę polski Trybunał Konstytucyjny wysłuchał stron w sprawie analizującej uprawnienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu do wpływania na krajowy system sądownictwa.
Trybunał przeniósł się na ponowne zebranie w dniu 25 stycznia.
W ETPC toczy się kilkadziesiąt spraw dotyczących wyboru polskich sędziów. W przeszłości sprzeciwiał się „organowi dyscyplinarnemu” dla sędziów, nazywając zwolnienie bez odwołania naruszeniem prawa. Kontynuuj czytanie
Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym roku, że niektóre przepisy UE są niezgodne z polską kartą, budząc obawy, że Warszawa może ostatecznie opuścić 27-osobowy blok. Kontynuuj czytanie
Polska zignorowała kilka wcześniejszych orzeczeń organów europejskich w zakresie sądownictwa i innych spraw, twierdząc, że była to nielegalna i motywowana politycznie ingerencja.
Marcin Szwed z Grupy Prawniczej Fundacji Helsińskiej w Warszawie powiedział, że sprawa z powołanego przez PiS Prokuratora Generalnego może być wykorzystana do grożenia sędziom.
„Celem może być powstrzymanie polskich sądów przed wykorzystywaniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka do kwestionowania legalności sędziów” – powiedział, odnosząc się do starć między nowo mianowanymi sędziami a starszymi kolegami.
Jeden z pięciu sędziów prowadzących sprawę jest uznany za niezgodnie z prawem powołany przez ETPCz. Kontynuuj czytanie
W przyszłym miesiącu Trybunał Konstytucyjny ma debatować, czy Trybunał Sprawiedliwości UE może nałożyć na Polskę środki tymczasowe lub grzywny.
rejestrować
Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk; Edytowane przez Andrew Cawthorne’a
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.