Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wysłuchanie polskich sędziów może pogłębić impas z Europą

Published

on

Wysłuchanie polskich sędziów może pogłębić impas z Europą

Policjant stoi przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie 22 września 2021 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 19 stycznia (Reuters) – W środę polski sąd najwyższy odroczył sesję dotyczącą tego, czy kontynentalny trybunał praw człowieka ma prawo kwestionować prawomocność lokalnych sędziów w sprawie, która może pogłębiać impas nacjonalistycznego rządu z Europą.

Konserwatywna Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS), u władzy od 2015 roku, ścierała się z instytucjami europejskimi w kwestiach od reformy sądownictwa i uchodźców po zmiany klimatyczne i prawa LGBT.

Krytycy oskarżają PiS o deptanie europejskich wartości demokratycznych i upolitycznienie sądów poprzez nominacje i procedury dyscyplinarne w celu konsolidacji władzy. Jednak rząd twierdzi, że potrzebne są zmiany, aby poprawić wydajność i pozbyć się z sądownictwa pozostałości po komunistycznej erze 1945-89.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

W środę polski Trybunał Konstytucyjny wysłuchał stron w sprawie analizującej uprawnienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu do wpływania na krajowy system sądownictwa.

Trybunał przeniósł się na ponowne zebranie w dniu 25 stycznia.

W ETPC toczy się kilkadziesiąt spraw dotyczących wyboru polskich sędziów. W przeszłości sprzeciwiał się „organowi dyscyplinarnemu” dla sędziów, nazywając zwolnienie bez odwołania naruszeniem prawa. Kontynuuj czytanie

Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym roku, że niektóre przepisy UE są niezgodne z polską kartą, budząc obawy, że Warszawa może ostatecznie opuścić 27-osobowy blok. Kontynuuj czytanie

Polska zignorowała kilka wcześniejszych orzeczeń organów europejskich w zakresie sądownictwa i innych spraw, twierdząc, że była to nielegalna i motywowana politycznie ingerencja.

Marcin Szwed z Grupy Prawniczej Fundacji Helsińskiej w Warszawie powiedział, że sprawa z powołanego przez PiS Prokuratora Generalnego może być wykorzystana do grożenia sędziom.

READ  Małżeństwo planuje modernizację systemu badań klinicznych w Polsce

„Celem może być powstrzymanie polskich sądów przed wykorzystywaniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka do kwestionowania legalności sędziów” – powiedział, odnosząc się do starć między nowo mianowanymi sędziami a starszymi kolegami.

Jeden z pięciu sędziów prowadzących sprawę jest uznany za niezgodnie z prawem powołany przez ETPCz. Kontynuuj czytanie

W przyszłym miesiącu Trybunał Konstytucyjny ma debatować, czy Trybunał Sprawiedliwości UE może nałożyć na Polskę środki tymczasowe lub grzywny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk; Edytowane przez Andrew Cawthorne’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *