Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wysłannik Ukrainy w Berlinie budzi izraelski i polski gniew nacjonalistycznymi poglądami na II wojnę światową

Published

on

Wysłannik Ukrainy w Berlinie budzi izraelski i polski gniew nacjonalistycznymi poglądami na II wojnę światową

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk uczestniczy w posiedzeniu niższej izby Bundestagu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 17 marca 2022 r. w Berlinie. REUTERS/Lisi Niesner

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

BERLIN, 1 lipca (Reuters) – Zdeklarowany ambasador Ukrainy w Niemczech, główny program talk-show, który był w centrum debat publicznych, które skłoniły Berlin do zwiększenia sprzedaży broni do Kijowa, został skrytykowany za nazwanie nacjonalistycznego przywódcy Ukrainy Stepana Bandery w II wojny światowej bronił wywiadu.

Andrij Melnyk jest zdecydowanie najbardziej znanym ambasadorem w Berlinie, znanym ze swojej solidnej wymiany w mediach społecznościowych, potępiającej polityków i intelektualistów jako łagodzących, którzy sprzeciwiali się uzbrajaniu Ukrainy do walki z rosyjskimi najeźdźcami.

Jednak wywiad z dziennikarzem i blogerem Tilo Jungiem, opublikowany w czwartek, w którym powiedział, że Bandera nie był „masowym mordercą Polaków i Żydów”, wywołał poruszenie i został potępiony zarówno przez polski rząd, jak i izraelską ambasadę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Świadectwo ukraińskiego ambasadora to przeinaczenie faktów historycznych, bagatelizowanie Holokaustu i zniewaga dla tych, których mordowano Bandera i jego naród” – napisała ambasada na Twitterze.

Chociaż większość II wojny światowej spędził w nazistowskim więzieniu, Bandera kierował radykalnym odłamem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która w czasie wojny zabiła dziesiątki tysięcy polskich cywilów.

Po wojnie przebywał na emigracji w Monachium i był przywódcą antysowieckiego powstania na Ukrainie, które do lat pięćdziesiątych walczyło z akcjami partyzanckimi przeciwko Moskwie. Został zamordowany przez sowieckie KGB w 1959 roku.

Nawet MSZ Ukrainy zdystansowało się od uwag Melnyka, twierdząc, że nie odzwierciedlają one jego poglądów. Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau podziękował swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi za interwencję w odpowiedzi na „fałszywe oświadczenia”.

READ  Ciągłe promocje wprowadzają konsumentów w błąd – mówi UOKiK

46-letni Melnyk stał się centralną postacią w debatach na temat zobowiązań Niemiec wobec Ukrainy, któremu przypisuje się używanie swojej ambony jako wysłannika narodu walczącego z obcą inwazją, aby wywierać presję na kanclerza Olafa Scholza, który pomimo początkowej niechęci zwiększył sprzedaż broni do Ukraina Ukraina.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Thomasa Escritta Pod redakcją Alistaira Bella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *