technologia
Wyprodukowano we wschodzącej Europie: Ramp, Etronika, Growceanu, Ulpia
Scena start-upów w rozwijających się krajach europejskich kwitnie: na rynek nieustannie pojawiają się nowe pieniądze i nowe pomysły. Aby być na bieżąco z najnowszymi inwestycjami, innowacjami, przebojami i wstrząsami w każdy poniedziałek Wschodząca Europa przedstawia zestawienie start-upów w regionie, które w ostatnim czasie zakończyły rundy finansowania, zawiązały partnerstwa lub zaprzestały wprowadzania nowych innowacji.
Polski start-up płatności kryptowalutowych Ramp ogłasza rundę serii A o wartości 52,7 miliona dolarów
Start-up do płatności w polskiej kryptowalucie rampa ogłosiła 52,7 miliona dolarów serii A-Round zaledwie kilka miesięcy po tym, jak firma zakończyła 9-milionową rundę siewną. Opiera się na 30-krotnym wzroście transakcji w ciągu ostatniego roku oraz potrojeniu jego zespołu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Rundę poprowadził Stolica Balderton i jest największym tego typu w Polsce i podkreśla nieustanny szum wokół kryptowalut i non-fungable tokenów (NFT), a także potencjał platform, które mogą umożliwić ich większą akceptację.
Ramp została założona w Warszawie w 2017 roku i oferuje pełną nieudokumentowaną infrastrukturę płatniczą, która ma na celu udostępnienie kryptowalut i aktywów cyfrowych większej liczbie firm i użytkowników.
Ramp jest partnerem ponad 400 programistów, w tym Mozilli, Browser, Dapper Labs (firmy stojącej za NBA Top Shot) oraz najlepszych aplikacji kryptograficznych i DeFi, takich jak Aave, Argent, Trust Wallet i Zerion, a także bardzo popularnych gier. Sorare i Axie Infinity.
Więcej w Przesiane.
Litewska Etronika ułatwia ekspansję GPS Capital Markets w UE
Założenie Litwy Firmy NRD, globalna grupa informatyczna i doradcza dostarczająca rozwiązania IT dla sektora finansowego, rządowego i detalicznego, została wybrana przez GPS Capital Markets, amerykańskiego dostawcę usług wymiany walut, do wdrożenia otwartej platformy bankowej.
Amerykańska firma, która już w 2020 roku założyła spółkę zależną w Wilnie, otrzymała niedawno licencję E-Money Institution (EMI), co jest ważnym kamieniem milowym w ekspansji jej działalności na rynki Unii Europejskiej.
„Kiedy kończyliśmy nasze starania, aby zakwalifikować się do uzyskania europejskiej licencji EMI, potrzebowaliśmy partnera z doświadczeniem zarówno prawnym, jak i technologicznym, ponieważ chcieliśmy zacząć od samego początku” – powiedział Brandon Parke, prezes i dyrektor generalny GPS Capital Markets. „Firmy NRD zaznaczyły wszystkie pola i zaoferowały jako bonus bardzo szybkie wdrożenie otwartej bankowości”.
Gotowe do użycia rozwiązanie otwartej bankowości, które zapewnia dostęp dla licencjonowanych dostawców zewnętrznych (TPP), zapewnia Etronika, członek NRD Companies z siedzibą w Wilnie. Etronika posiada bogate doświadczenie we wdrażaniu otwartej bankowości, bankowości internetowej, pożyczek i innych rozwiązań fintech. Omawiane rozwiązanie otwartej bankowości zostało również wdrożone w innych litewskich instytucjach finansowych – Šiaulių Bankas i Medicinos Bankas – oraz w Łotewskim Bałtyckim Banku Międzynarodowym (BIB).
„Dzięki dogłębnej znajomości ram prawnych UE, wymogów litewskiego organu nadzoru finansowego Lietuvos Bankas oraz naszej silnej wiedzy w zakresie otwartej bankowości zarówno na poziomie wdrażania, jak i doradztwa, możemy zaoferować pełne wsparcie wymagane do zapewnienia płynnego startu i silnego aby zdobyć przyczółek na rynku europejskim”, mówi Mindaugas Glodas, CEO NRD Companies. „Cieszymy się, że możemy współpracować z ekspertami z GPS Capital Markets, aby pomóc im dołączyć do kwitnącego ekosystemu fintech i kontynuować ekspansję biznesową za Atlantykiem”.
Rumuński start-up medtech Ulpia zdobywa 180 000 euro od Growceanu
Growceanu, grupa aniołów biznesu, inwestuje 180 000 euro w rumuński start-up Ulpia, rynek edukacyjny dla społeczności medycznej. Otrzymane środki zostaną wykorzystane przez Ulpię na rozwój produktów, marketing i sprzedaż.
Ulpia to interaktywna platforma dla dentystów i interesariuszy ze społeczności medycznej, takich jak producenci leków, dystrybutorzy sprzętu i organizatorzy wydarzeń medycznych. Platforma ma na celu stworzenie optymalnego kontekstu dla czytelników, aby wspierać swoje prezentacje, a dla sprzedawców, aby zapewnić narzędzia, z których może skorzystać społeczność medyczna. W 2022 roku Ulpia zamierza rozszerzyć działalność na Europę Zachodnią i Amerykę Północną.
Start-up został założony w 2020 roku przez Cătălina Balog Bellu, który ma 17 lat doświadczenia w stomatologii i przedsiębiorczości. Obecnie jest obecny w 11 krajach i osiągnął obroty w wysokości ponad 200 000 euro w ciągu ostatnich 12 miesięcy z wyceną pre-money w wysokości dwóch milionów euro.
„Ulpia to start-up o ogromnym potencjale, zarówno pod względem modelu biznesowego, jak i przyspieszonego rozwoju pionu medycznego. To start-up, w który wierzymy i który wspieramy od samego początku – mówi Ciprian Man, kolejny założyciel Growceanu, grupy 35 aniołów biznesu założonej w 2018 roku.
W 2021 r. inwestorzy Growceanu zakończyli siedem rund inwestycyjnych o wartości 465 000 euro i biorą udział w procesie due diligence na kolejne 10 rund o wartości 660 000 euro.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni i nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji korporacyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam dalej rozprzestrzeniać ten niesamowity region.
Możesz pomóc tutaj. Dziękuję bardzo.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”