Świat
Wyniki wyborów na Filipinach: Bongbong Marcos Jr. bliski miażdżącego zwycięstwa
Jednak mogą minąć tygodnie, zanim oficjalne wyniki zostaną potwierdzone.
Jak twierdzą analitycy, pojawienie się Marcosa Jr., znanego na Filipinach jako „Bongbong”, jest kulminacją trwającej dekadę próby zmiany nazwy i wizerunku rodziny Marcosów, ostatnio za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Marcos Jr. jest synem i imiennikiem byłego przywódcy autorytarnego Ferdinanda Marcosa seniora, którego 21-letnie rządy były naznaczone łamaniem praw człowieka i grabieżą skarbów państwa.
W poniedziałkowym przemówieniu były senator podziękował swoim zwolennikom za zaufanie, jakim go obdarzyli.
„Podczas gdy liczenie wciąż trwa, nie mogę się doczekać, aby podziękować wam wszystkim… tym, którzy pomogli, tym, którzy przyłączyli się do naszej walki, tym, którzy poświęcili się” – powiedział.
Podczas kampanii Marcos Jr. działał na platformie „jedności” i obiecał więcej miejsc pracy, niższe ceny i więcej inwestycji w rolnictwo i infrastrukturę. Analitycy polityczni twierdzą, że Marcos Jr. apeluje do Filipińczyków, którzy mają dość kłótni politycznych i obietnic postępu i reform gospodarczych ze strony kolejnych rządów, co zdaniem wielu nie przynosi korzyści zwykłym ludziom.
Według sondaży, przed poniedziałkowym głosowaniem prowadził o ponad 30 punktów procentowych.
Wiceprezesem Marcosa Jr. jest Sara Duterte Carpio, córka odchodzącego populistycznego przywódcy Rodrigo Duterte. Wielu ich zwolenników głosuje za kontynuacją polityki Duterte, w tym jego kontrowersyjnej „wojny z narkotykami”.
Częściowe i nieoficjalne wyniki pokazują, że Duterte Carpio prowadzi również w wyścigu na wiceprzewodniczącą. Wiceprezydent jest wybierany niezależnie od prezydenta na Filipinach.
Robredo, która przez całą kampanię wyborczą pozycjonowała się jako propagatorka dobrych rządów, przejrzystości i praw człowieka, powiedziała w poniedziałek swoim zwolennikom: „Jeszcze nie skończyliśmy, dopiero zaczynamy”.
Ich oddolna kampania była prowadzona przez armię ochotników, którzy chodzili od drzwi do drzwi, aby zbierać głosy, a ich wiece niezmiennie przyciągały setki tysięcy ludzi.
Marcos Jr. powiązał swoją kampanię z dziedzictwem ojca, swoim hasłem „Rise Again” odwołującym się do nostalgii niektórych, którzy postrzegali okres Marcos Sr. jako złotą erę dla kraju.
Zwolennicy rodziny Marcos twierdzą, że był to okres postępu i dobrobytu, naznaczony budową ważnej infrastruktury, takiej jak szpitale, drogi i mosty. Krytycy twierdzą, że to była iluzja, a projekty te były napędzane przez powszechną korupcję, kredyty zagraniczne i rosnące zadłużenie.
Według organizacji zajmujących się prawami człowieka, w okresie stanu wojennego od 1972 do 1981 roku więziono, torturowano lub zabijano dziesiątki tysięcy ludzi. Filipińska Prezydencka Komisja ds. Dobrego Zarządzania (PCGG), której zadaniem jest odzyskanie nieuczciwie zdobytych zysków rodziny i jej współpracowników, szacuje, że Filipińczykom skradziono około 10 miliardów dolarów. Dziesiątki spraw są nadal aktywne.
Rodzina Marcosów wielokrotnie zaprzeczała nadużyciom stanu wojennego i wykorzystywaniu funduszy rządowych na własny użytek. Aktywiści twierdzą, że Marcosowie nigdy nie zostali w pełni pociągnięci do odpowiedzialności, a ofiary stanu wojennego wciąż walczą o sprawiedliwość.
Marcos Jr. miał 29 lat, gdy jego rodzina została wygnana na Hawaje po rewolucji władzy ludowej, która obaliła reżim jego ojca w 1986 roku. Marcos senior zmarł na wygnaniu trzy lata później, ale jego rodzina powróciła w 1991 roku i sukcesywnie stała się bogatymi, wpływowymi członkami rodziny politycznej reprezentującymi swoją dynastyczną twierdzę Ilocos Norte.
Dziennikarka Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. oraz prezes i dyrektor generalna lokalnego wydawnictwa Rappler, powiedziała CNN, że zwycięstwo Marcosa „pokazuje nie tylko Filipińczykom, ale całemu światu wpływ dezinformacji na demokrację”.
„Określi przyszłość tego kraju, ale jednocześnie jego przeszłość”.
Oczekuje się, że Marcos Jr. zastąpi prezydenta Duterte, znanego na całym świecie z rozprawiania się ze społeczeństwem obywatelskim i mediami oraz krwawej wojny z narkotykami, która według policji pochłonęła ponad 6000 ofiar. Pomimo swoich osiągnięć w zakresie praw człowieka i pandemii Covid-19, która zaostrzyła kryzys głodowy w kraju, Duterte pozostaje popularny w kraju.
Analitycy twierdzą, że jest szansa na przetasowanie więzów Filipin z obydwoma głównymi mocarstwami – a wynik głosowania może zmienić układ sił w Azji.
Yasmin Coles i Simone McCarthy z CNN współtworzyli reportaże.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”