Connect with us

Gospodarka

Wyłącznie: Polska wzywa Niemcy do przyspieszenia wyjścia Rosnieftu z rafinerii Schwedt

Published

on

Wyłącznie: Polska wzywa Niemcy do przyspieszenia wyjścia Rosnieftu z rafinerii Schwedt

WARSZAWA, 15 czerwca (Reuters) – Niemcy muszą przyspieszyć sprzedaż większościowego pakietu udziałów rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieftu (ROSN.MM) w rafinerii w Schwedt, aby Polska mogła w pełni wywiązać się z kluczowej umowy na dostawy dla rafinerii – poinformował w czwartek minister klimatu.

PCK Schwedt, która tradycyjnie dostarcza 90% paliwa zużywanego w stolicy Niemiec, Berlinie, tej wiosny pracowała na 50-60% mocy po tym, jak Niemcy wstrzymały dostawy ropy z Rosji z powodu wojny na Ukrainie.

W grudniu Polska i Niemcy zgodziły się na współpracę w zakresie dostaw Schwedt rurociągami z polskiego portu w Gdańsku, a polski rafineryjny PKN Orlen (PKN.WA) wyraził zainteresowanie zakupem rafinerii.

Ale Warszawa uczyniła z usunięcia Rosniefti ze struktury właścicielskiej rafinerii warunek długoterminowych dostaw ropy.

Niemcy uchwaliły w kwietniu ustawę, która umożliwiłaby szybką sprzedaż udziałów Rosniefti w rafinerii. Nie wiadomo jednak, kiedy i w jaki sposób mogłoby to nastąpić.

Rosnieft pozwał Berlin w październiku za przejęcie kontroli nad swoim niemieckim oddziałem, a jego kancelaria prawna stwierdziła w kwietniu, że działania niemieckiego rządu były równoznaczne z „wywłaszczeniem”.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck „pokazał, że jest zdeterminowany, by pozbyć się Rosjan i mocno wierzę, że jego determinacja jest autentyczna, ale ten proces trwa strasznie długo i to jest niezadowalające” – powiedziała Reuterowi Anna Moskwa.

„Myślę, że o tej determinacji powinno świadczyć tempo procesu i na to czekamy, ale tak naprawdę nie możemy iść dalej po polskiej stronie.”

Tymczasem Polska oferuje tylko nieregularne postoje dla tankowców przewożących nierosyjską ropę do terminalu w Gdańsku dla Schwedt, a niemiecka rafineria nie może pracować na pełnych obrotach.

READ  (Wywiad z Yonhap) Polska „liczy” transfery technologii zbrojeniowych z Korei Południowej, mówi minister, wśród rosnących powiązań z przemysłem obronnym

„Mamy nowoczesną infrastrukturę i jest ona rozbudowywana. Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczywiście bez Rosjan” – powiedziała Moskwa.

Innymi udziałowcami Schwedt są koncerny naftowe Shell (SHEL.L) i Eni (ENI.MI).

Relacja Marka Strzeleckiego i Kuby Stężyckiego. Dodatkowe raporty autorstwa Christopha Steitza. Montaż autorstwa Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *