Świat
Wyłącznie: Biden uderza w rosyjską grupę Wagner nowymi surowymi ograniczeniami eksportowymi
WASHINGTON, 21 grudnia (Reuters) – W środę administracja Bidena ujawniła nowe ograniczenia w eksporcie technologii dla rosyjskiej grupy wojskowej Wagner, aby jeszcze bardziej odciąć dostawy dla kontrahenta w związku z jego rolą w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Grupa Wagnera, wpisana na czarną listę handlową w 2017 r. po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję, jest obecnie klasyfikowana jako końcowy użytkownik wojskowy i musi stawić czoła nowym surowym ograniczeniom w dostępie do technologii wykorzystywanej w dowolnym miejscu na świecie, w którym produkowany jest amerykański sprzęt.
„Grupa Wagnera jest jedną z najbardziej znanych organizacji najemników na świecie i aktywnie dopuszcza się okrucieństw i łamania praw człowieka na Ukrainie” – powiedział podsekretarz ds. przemysłu i bezpieczeństwa Alan Estevez. „Dzisiaj wysyłamy jasny komunikat do podmiotów niepaństwowych próbujących przejąć pałeczkę brutalności od słabnącej armii Putina, że Departament Handlu nie zawaha się działać przeciwko nim”.
Posunięcie to, po raz pierwszy zgłoszone przez Reutera, jest oznaką poparcia dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził Biały Dom w środę i otrzymał ponowną gwarancję wsparcia USA w związku z trwającym atakiem Rosji na Ukrainę. Kontynuuj czytanie
Stany Zjednoczone wsparły Kijów dostawami broni wartymi miliardy dolarów i surowymi sankcjami wobec Rosji, odkąd Moskwa najechała Ukrainę w lutym w ramach operacji specjalnej.
Grupa Wagnera, prywatna firma wojskowa blisko powiązana z Kremlem, powstała w 2014 roku po tym, jak Rosja zajęła i anektowała ukraiński półwysep Krym i rozpętała separatystyczne powstanie we wschodnim regionie Donbasu na Ukrainie.
Wiadomo, że jego siły walczyły w niektórych częściach Ukrainy, w tym podczas brutalnej, długotrwałej bitwy o małe miasteczko Bachmut.
Departament Stanu USA w listopadzie również określił Wagnera jako pracującego w sektorze obronnym rosyjskiej gospodarki i oskarżył grupę o chęć zakupu irańskich dronów, które prawdopodobnie wspierałyby jej operacje na Ukrainie.
Reportaż Alexandry Alper i Davida Shepardsona; Pod redakcją Lesliego Adlera i Jonathana Oatisa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”