Nauka
Wyjątkowy program studiów w W3. Studiuj w Polsce, Finlandii i Hiszpanii
Trzy semestry studiów, każdy na innej uczelni, plus stypendium w wysokości 1400 euro i dyplom specjalisty w zakresie zrównoważonego przetwarzania biomasy i inżynierii bioproduktów. Kandydaci mogą teraz zapisać się na ekskluzywny program magisterski na Wydziale Chemii.
Program studiów tzw Zrównoważona inżynieria biomasy i bioproduktów (SBBE) realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego oprócz Politechniki Wrocławskiej wchodzi m.in Uniwersytet Kastylii – La Mancha (Hiszpania) i Politechnika Lappeenranta-Lahti LUT (Finlandia). Wszystkie trzy uczelnie oferują łącznie czterosemestralne studia magisterskie, a absolwenci kierunków otrzymają dyplom każdej z nich.
Eksperci od zielonych technologii
Obecnie najpopularniejszymi nurtami badawczymi na świecie są czyste, bezodpadowe technologie oraz zrównoważone przetwarzanie surowców pierwotnych i wtórnych. Rozwój tych obszarów działalności wymaga specjalistów w dziedzinie inżynierii chemicznej. Projekt SBBE jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie.
„To jedyny kierunek studiów w Unii Europejskiej obejmujący aspekty technologiczne niezbędne do opracowania innowacyjnych rozwiązań w bioprzemyśle” – mówi dr hab. inż. Jolanta Warchoł, profesor uczelni pracujący na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.
Podczas zajęć na trzech uczelniach studenci zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do projektowania i opracowywania rozwiązań inżynieryjnych w zakresie zrównoważonego gospodarowania biomasą i wytwarzania „zielonych” produktów – biopaliw, bioenergii, tworzyw biodegradowalnych, materiałów budowlanych, papieru i chemikaliów. „Uczelnie partnerskie zostały wybrane tak, aby połączyć klasyczne kierunki studiów z inżynierii chemicznej, biotechnologii i inżynierii materiałowej i dostosować je do aktualnych potrzeb przemysłu” – wyjaśnia prof. Jolanty Warchoł.
Kadra dydaktyczna Politechniki Wrocławskiej specjalizuje się w bioproduktach, kadra Uniwersytetu Castilla la Mancha koncentruje się na inżynierii bioproduktów, natomiast Politechnika Lappeenranta-Lahti oferuje wiedzę specjalistyczną w zakresie wytwarzania i stosowania konstrukcji i konstrukcji z papieru i biomateriałów biokompozyty, a także rozwiązania w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów odnawialnych.
„Program studiów skierowany jest do osób z wykształceniem inżynierskim w obszarach inżynierii chemicznej, inżynierii środowiska, inżynierii mechanicznej, technologii chemicznej lub biotechnologii” – wyjaśnia prof.
Informuje nas również, że aby ubiegać się o przyjęcie na kurs SBBE, kandydat musi posiadać co najmniej podstawową wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej, inżynierii reaktorów chemicznych, aparatury procesowej, a także podstawowych procesów i operacji jednostkowych z zakresu inżynierii chemicznej i bioprocesowej.
Studia w trzech krajach
„Cały program naszego programu koncentruje się na praktycznej wiedzy chemicznej w obszarach bioprocesów, przetwarzania biomasy, zrównoważonej gospodarki odpadami i produkcji funkcjonalnych biopolimerów” – mówi naukowiec. „Składa się z sześciu modułów edukacyjnych, które zapewniają studentom podstawową wiedzę chemiczną, praktyczne umiejętności projektowania inżynierskiego oraz doświadczenie w analizie i optymalizacji przetwarzania biomasy”.
Uroczystość inauguracji programu odbędzie się w Polsce, a pierwszy semestr studiów, poświęcony syntezie i analizie bioproduktów, studenci z naszego kraju spędzą na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Drugi semestr obejmuje pobyt w Hiszpanii i zajęcia z modelowania i symulacji procesów. Pod koniec pierwszego roku szkolenia nastąpi programy staży letnich w przemyśle i instytucjach badawczych. Trzeci semestr studiów obejmuje praktyczną wiedzę z rzeczywistych systemów technologicznych. Zajęcia poświęcone temu będą prowadzone w Finlandii. Ostatnie miesiące studiów to czas poświęcony na realizację pracy dyplomowej w wybranej przez studenta uczelni partnerskiej.
Utworzenie stopnia i wszystkie jego kursy były szeroko konsultowane z firmami zaangażowanymi w projekt SBBE. „Wszyscy nasi partnerzy przemysłowi zaoferowali praktyki i staże, a także wykłady i wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, co będzie dodatkowym atutem dla naszych studentów” – dodaje prof. Jolanty Warchoł.
Stypendium w wysokości 1400 euro
„Zainteresowanie programem studiów jest ogromne. Tylko w zeszłym roku na wolne stanowisko pracy było 26 kandydatów. Przybyli z ponad 60 krajów z różnych części świata” – mówi prof. Jolanty Warchoł.
Wszyscy kandydaci przechodzą dwuetapową procedurę rekrutacyjną, organizowaną przez międzynarodową komisję złożoną z piętnastu profesorów reprezentujących trzy uczelnie partnerskie. Wszyscy przyjęci otrzymują stypendium w wysokości 1400 euro miesięcznie, wypłacane przez cały okres studiów, czyli dwa lata.
Proces rekrutacji rozpoczyna się 15 grudnia 2023 r. Szczegółowe informacje na temat całego procesu można znaleźć tutaj.
Dla tzw. studentów samofinansujących się, czyli tych, dla których program nie przewiduje stypendium, rejestracja potrwa do 15 września. kierunku studiów” – mówi prof. Warchoł. „Ale w zamian dostają znaczne ubezpieczenie, bezpłatny dostęp do wszystkich świadczeń programu (kursy gotowania i tańca, wycieczki do zakładów przemysłowych, wydarzenia i materiały związane z promocją programu), mogą także uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach korepetycyjnych. i korzystają z bibliotek oraz laboratoriów komputerowych i chemicznych.
Jeśli uznasz to za interesujące, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio prof. Jolanty Warchoł. W tym roku dostępnych jest tylko osiem z tych wakatów.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”