technologia
„Wyjątkowe miejsce ofiarne” znalezione w 2500-letnim jeziorze – Pierwsza wiadomość
Ogromne miejsce ofiarne z okresu biskupińskiego sprzed 2500 lat zostało znalezione w północnej Polsce, co archeolodzy okrzyknęli wyjątkowym odkryciem.
Na stanowisku w pobliżu Chełmna w województwie kujawsko-pomorskim archeolodzy odkryli w torfowisku kilkadziesiąt ozdób z brązu, w tym naszyjniki, bransoletki, nagolenniki, ozdobne szpilki, a także liczne kości ludzkie.
Większość odkrytych przedmiotów to całe lub zniszczone ozdoby, a także materiały organiczne, takie jak sznury i tkaniny wykonane z narzędzi z poroża.
Archeolodzy twierdzą, że to pierwsze takie odkrycie na ziemiach polskich.
Prof. Jacek Gackowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział: „Obiekty zanurzono w płytkim jeziorze […] w procesie trwającym być może kilka pokoleń w VI wieku pne.
„Zwyczaj zanurzania się w wodzie jest potwierdzony gdzie indziej. Ponad 30 proc. skarbów znalezionych w Polsce pochodziło z wody, głównie z torfu.
„Ale nigdzie nie było tylu artykułów w jednym miejscu”.
Biskupin, ufortyfikowana osada łużycka z wczesnej epoki żelaza, jest prawdopodobnie najbardziej znanym protohistorycznym miejscem w Polsce.
Powstał na przełomie VIII i VII wieku pne. założony i zakończony w VI wieku. Nie znaleziono tam jednak miejsc ceremonialnych, jak w Chełmnie, a pod Chełmnem nie ma osady typu biskupińskiego.
Badacze byli zaskoczeni, gdy wśród dziesiątek relikwii znaleźli wiele ludzkich kości, co sugeruje, że mogły tam być składane ofiary z ludzi.
Naukowcy twierdzą, że ofiary z ludzi mogły być składane z powodu przesunięć populacji, aw rezultacie inwazji.
dr Gackowski wyjaśnił, że było to spowodowane napływem na te tereny ludów koczowniczych ze stepu pontyjskiego, w tym Scytów.
„Ludzie ci, prawdopodobnie w celu odparcia gwałtownych zmian, które towarzyszyły przybyciu nowych sąsiadów o radykalnie odmiennej organizacji, wyglądzie i światopoglądzie, zaczęli praktykować różnorodne rytuały” – powiedział.
Najnowsze znaleziska są teraz wysyłane do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w celu zbadania i konserwacji.