Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
WARSZAWA/SOFIA, 27 kwietnia (Reuters) – rosyjski Gazprom (GAZP.MM) wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Polski i Bułgarii w środę, ponieważ Moskwa poparła swoje żądanie płatności w rublach od krajów, które uważa za „nieprzyjazne”. Kontynuuj czytanie
Oto kluczowe punkty przygotowania obu krajów:
JAK DOSTARCZANA JEST POLSKA I BUŁGARIA?
Gazprom dostarcza prawie połowę rocznego zapotrzebowania Polski – 10 mld m3 (bcm) przy łącznym zużyciu ponad 20 mld m3. Mniej niż 8% gazu wykorzystywane jest do wytwarzania energii elektrycznej, prawie 80% jest zasilane węglem. Przystanek nie miał wpływu na głównych odbiorców gazu przemysłowego. Miejmy nadzieję, że środki nadzwyczajne, które mogą mieć na nich wpływ na ochronę gospodarstw domowych, nie zostaną zastosowane, powiedział w środę premier Polski.
Polska pokrywa resztę swoich potrzeb dostawami 6,2 mld m3 skroplonego gazu ziemnego (LNG) do jej terminalu w Świnoujściu, ok. 4 mld m3 z produkcji lokalnej i do 3 mld m3 z Czech i Niemiec.
Bułgaria zużywa ok. 3 mld m sześc. gazu rocznie, z czego ok. 90% pochodzi z importu Gazpromu przez Turcję. Kraj otrzymuje też niewielkie ilości gazu z Azerbejdżanu.
Polski magazyn gazu o pojemności 3,5 miliarda metrów sześciennych jest zapełniony w 76%, czyli dwukrotnie więcej niż rok temu, jak wynika z danych operatora, co daje mu wygodną poduszkę do dalszego dostarczania klientom zgodnie z zapotrzebowaniem po sezonie grzewczym, a zużycie zwykle spadło do około 1 miliarda metrów sześciennych metrów na miesiąc to ciepły sezon.
Według operatora bułgarski magazyn gazu o pojemności 550 mln metrów sześciennych jest zapełniony tylko w 17,6%.
Polska może pozyskiwać gaz dwoma połączeniami z Niemcami, w tym zwrotnymi wzdłuż gazociągu Jamał-Europa, natomiast połączenie z Czechami może dostarczać nawet 1,5 mld m3 rocznie.
W tym roku zaplanowano otwarcie trzech kolejnych połączeń – 1 maja z Litwą o przepustowości 2,5 mld m3 rocznie, w dalszej części roku ze Słowacją o przepustowości 5-6 mld m3 oraz 10 mld m3 z Norwegią w tym roku. Październik.
Bułgaria zdecyduje się na import gazu z Grecji i Turcji, który może być uzupełniany poprzez import z terminali LNG w tych krajach. Przyjrzy się również możliwości wykorzystania wspólnych zakupów gazu w UE, powiedział minister energetyki.
W czerwcu planuje zakończyć połączenie z Grecją, które pozwoli jej importować 1 mld m sześc. gazu z Azerbejdżanu rocznie. Bułgaria importuje obecnie około jednej trzeciej uzgodnionych w umowie ilości gazu z Azerbejdżanu.
Obecne i planowane alternatywne trasy dostaw do Polski wskazują, że Warszawa będzie bezpieczna bez dostaw Gazpromu przez kilka miesięcy – powiedział minister bezpieczeństwa energetycznego Piotr Naimski.
Bułgarski rząd powiedział, że dostawy dla konsumentów są zabezpieczone z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem i nie planuje na razie ograniczać dostaw.
Analitycy twierdzą, że Sofia powinna pilnie zabezpieczyć umowy z dostawcami LNG w Katarze, Algierii i Stanach Zjednoczonych oraz pracować nad zwiększeniem dostaw do Azerbejdżanu.
Bułgaria powinna również spróbować podpisać umowy solidarnościowe z Rumunią i Grecją, aby zapewnić sobie możliwość wykorzystania nadwyżki gazu, jaką posiadają, stwierdzili analitycy.
Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego i Tsvetelii Tsolowej; Edytowane przez Jasona Neely i Davida Evans
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.