Najważniejsze wiadomości
Wydarzenie związane z Dniem Pamięci o Holokauście odzwierciedla historię Żydów i Polski
FRANKLIN, Wisconsin – W przeddzień Dnia Pamięci o Holokauście Polskie Centrum Wisconsin i Centrum Zasobów Edukacji o Holokauście (HERC) spotkały się, aby zastanowić się nad wspólną historią.
„Nie ma historii Polski bez Żydów i nie ma historii Żydów bez Polski. Tak było wtedy i tak jest dzisiaj – powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Polskie Dziedzictwo Kulturowe Tomasz Radoszewski.
Znaczna część tej historii obejmuje sztukę, naukę, literaturę i jedzenie. Ale obejmuje również okrucieństwa Holokaustu. Auschwitz, największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, znajdował się w okupowanej przez Niemców Polsce.
„Myślę, że to bardzo ważne, abyśmy zebrali się razem na takim wydarzeniu, aby zbadać różne aspekty historii Holokaustu” – powiedział kierownik ds. zaangażowania społecznego w HERC, Michael Morris.
Morris był głównym mówcą czwartkowej imprezy. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na niektórych „zbawicieli” podczas Holokaustu. I choć ratowników było zdecydowanie niewielu, większość stanowili Polacy. Ekstremalne wyczyny tych ratowników uratowały życie Żydów.
Ci zbawiciele znani są jako Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. A Baza danych o Yad Vashem śledzi i dzieli się historiami ratujących i uratowanych.
„Historia, która najbardziej zainteresowała mnie w moich badaniach, to człowiek o imieniu Leopold Socha” – powiedział Morris.
Według Morrisa Socha była pracownikiem miejskim we Lwowie w Polsce (dziś to miasto to Lwów na Ukrainie).
„W czasie wojny rzeczywiście pomógł ukryć 21 Żydów we lwowskich kanałach. Dziesięciu z 21 przeżyło” — powiedział Morris o Leopoldzie.
Wydarzenia edukacyjne, takie jak te w Polskim Centrum, mają kluczowe znaczenie dla misji HERC i są tak samo ważne, jak zawsze, gdy antysemityzm rośnie w Wisconsin iw całym kraju.
Niedawny audyt przeprowadzony przez Milwaukee Jewish Federation, której HERC jest członkiem, wykazał 459-procentowy wzrost incydentów antysemickich w całym stanie w latach 2015-2021.
„W obliczu narastającego antysemityzmu i innych form nienawiści uważamy, że odpowiedzią jest edukacja. Jesteśmy więc bardzo oddani naszej misji edukacji państwa”.
HERC prowadzi szkolenia dla nauczycieli w zakresie nauczania o Holokauście i zapewnia plany lekcji które spełniają standardy edukacyjne stanu Wisconsin.
Polskie Centrum również wie, jak ważne jest dokształcanie.
„Często dochodzi do nieporozumień między Żydami a Polakami i nie mówię, że dotyczy to tylko Polaków, ale myślę, że tylko dzięki takim programom możemy się zrozumieć” – powiedział Radoszewski.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przypada 27 stycznia, w dniu wyzwolenia Auschwitz przez wojska sowieckie w 1945 roku.
Zgłoś literówki lub błędy // Prześlij wskazówkę dotyczącą wiadomości
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.